Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Su, insan sağlığına sağladığı katkı ile bizler için oldukça önemlidir. Yaşamımızdan ölümümüze kadar hayatımızın her alanında ve vücudumuzda yer alan su, düzenli tüketildiği taktirde de birçok hastalığın da önüne geçmektedir. Uzmanlar, suyun önemine dikkat çekmek adına yaptıkları araştırmada; vücudun %1-2 oranında su kaybı yaşaması halsizlik, iştahsızlık, sabırsızlık, yorgunluk, kalp ritminde düzensizlik gibi sorunlara yol açtığı sonucuna varılmıştır. Eğer ki, vücudun su kaybı daha da artar ve %6-7 seviyelerine çıkarsa bunun sonuçları da; şiddetli baş ağrısı, soluk almada güçlük, konuşma bozukluğu, hatırlamada zorluk yaşamak, kişinin kan yoğunluğunda artış yaşanması şeklinde olur. Bunlar sadece su kaybının bazı olumsuz durumlarından ibaret. Peki, su içmenin önemi nelerdir hep birlikte bir göz atalım. 

Ayrıca, DÜZENLİ SPOR YAPMAK İÇİN 10 NEDEN başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yeterli Seviyede Su İçmek Vücudu Dinç Tutar

Su İçmenin Önemi Nelerdir

Vücudumuzun bazı kesimlerinin su oranını belirtecek olursak; kaslarımızın yaklaşık olarak %75’i, kemiklerimizin yaklaşık olarak %22’si ve kanımızın da yine yaklaşık olarak %83’ü sudan oluşur. Yeterli miktarda su aldığımızda ise, vücudumuz daha dinç, dinamik ve daha haraketli olur. Bu da, gündelik olarak yaptığımız rutinlerimizi daha verimli bir şekilde sürdürmemizi sağlar. Zaman zaman hepimize olmuştur, halsiz hissettiğimiz ve kendimizi yorgun hissettiğimiz durumlar. Bunun en büyük ve ilk sebebi genellikle yeterli miktarda su almadığımızdır. Bu tip durumlarda yaptığımız, su içmenin önemi nelerdir gibi araştırmalar sonucunda da, su içmenin bizim vücudumuzu dinç tuttuğunu ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmemize olanak sağladığını öğreniriz. 


Sindirim Sistemi İçin Çok Faydalıdır

Su İçmenin Önemi Nelerdir

Hemen hemen hepimiz, kabızlık vs gibi su yetersizliği sonucu meydana gelen sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelmişizdir. Bu tip durumlarda, lifli gıdalar tüketsek bile bu sorunların tam olarak önüne geçemeyebiliyoruz. Çünkü, liflerin en faydalı şekilde çalışması ve vücudumuza fayda göstermesi için suya ihtiyaçları vardır. Eğer ki, yeteri miktarda su tüketmezseniz lifler bağırsaklarınızda etkili olamaz ve sindirim sistemi problemleri de ardı ardına gelir. O yüzdendir ki su içmek, vücudun her bölge ve sisteminde olduğu gibi, sindirim sistemi için ve vazgeçilmez ve inanılmaz faydalıdır. 


Enfeksiyonlara Karşı Mücadele Verir

Su İçmenin Önemi Nelerdir

Vücudumuzun toksinlerle savaşmasını ve onları bir an önce atmasını istiyorsanız, su tüketiminize önemli ölçüde dikkat etmeniz gerekmektedir. Zaten, su içmenin önemi nelerdir şeklinde yapacağınız her türlü araştırma sonucunda da bunu sürekli olarak göreceksiniz. Kişiler için büyük risk arz eden üriner sistem enfeksiyonları ve böbrek taşları riskine karşı bir numaralı tedavi yöntemimiz bol bol su tüketmektir. Bu konuda daha detaylı bilgi vermek gerekirse; böbrek taşına yol açan maddelerden arınmak ve vücudumuzu temiz tutmak için günde en az 2 litre idrar üretecek kadar su içmemiz gerekmektedir. Ayrıca su içmek, alerji ve soğuk algınlıklarına karşı da son derece etkili olduğu için solunum yollarımızı da ciddi ölçüde temizler. 


Kalbin Çalışmasını Destekler

Su İçmenin Önemi Nelerdir

Vücudumuz için olmazsa olmaz organlardan biri de kalbimizdir. Tüm vücuda gerekli miktarda kan pompalayan kalp, vücudun yeterli seviyede su almaması durumunda aşırı efor sarf ederek gereksiz yere yorulur. Kalbin bu yorgunluğunun nedeni ise, yetersiz su alımı yüzünden kan yoğunluğunun artmasıdır. Eğer ki, uzun vadeli su yetersizliği yaşarsanız kalbiniz zamanla daha da yorgun düşecek ve işlevini de yine zamanla yitirmeye başlayacaktır. Bu da, kalp krizi gibi ölüm riski taşıyan sağlık sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Uzmanlarca yapılan araştırmalarda, günde 5 bardak su içen insanların kalp krizi geçirme risklerinin günde 2 bardak su içen insanlara oranla %41 daha az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, insan beyninin de yaklaşık olarak %85’i sudan oluşmaktadır ve bu oranın da korunması çok önemlidir. Konsantrasyon eksikliği ve kısa süreli hafıza kayıpları yaşadığımızda halk arasında söylenen “beynim sulandı” tabirini kullanırız. Bu tip durumlarda beynimiz sulanmıyor, aksine “beynimiz kuruyor”. Çünkü bu tip sorunların da en büyük tetikçisi yine vücudun yeterli miktarda su alamamasından kaynaklanıyor. Görüldüğü üzere su, deyim yerindeyse tepeden tırnağımıza kadar, vücudumuzun her bir bölgesine ve her bir sistemine doğrudan doğruya etki eden bir sıvıdır. Su içmenin önemi nelerdir konusu dahilinde sizler için yaptığımız bu kısa ve öz araştırmayı şu cümleyle sonlandıralım, “Sağlığınız için günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin!”