Birçok kişi, stres altında yaşasa dahi bunu fark etmekte oldukça güçlük çekmektedir. Hatta birçok kişi, ciddi bir stres altında yaşadığının farkında bile olmaz. 

Stresli bir hayat mı yoksa düzenli bir hayat mı yaşadığını fark edemeyen insanlar, eğer ki stresli bir hayatta yaşıyorlarsa bunu pek de fark edememektedir. Çünkü var olan bir şeyin fark edilememesi veya da o şeyin olumsuz olmasından dolayı etkilenmemesi, o kişinin buna alıştığının göstergesidir. Stresli bir hayata alışmak da, kişiyi resmen ölüme götüren ciddi bir etkendir. Biz de Melankolik Yaşam olarak, stresli yaşam konusunda farkındalık oluşturacak bir içeriğe imza atmak istedik ve sizler için stresin en ciddi 5 belirtisi konulu bu yazıyı hazırladık. Bu belirtileri kendinizde fark ederseniz eğer, işte o zaman streste nasıl kurtulurum diye araştırmalar yapmaya başlamalısınız. Çünkü stres, insanı yavaş yavaş yıpratan ve kesinlikle önlem alınması gereken son derece olumsuz bir süreçtir. Sözü daha fazla uzatmadan, konumuzun içerik kısmına geçiş yapalım. İşte, sizler için derlediğimiz, stresin en ciddi 5 belirtisi.

Ayrıca, 5 MADDEDE FAZLA KİLOLARIN NEDENLERİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


1. Stresin Fiziksel Belirtileri

Stresin En Ciddi 5 Belirtisi

Stres, insanlara farklı şekillerde zarar vermektedir. Bu zararları ise, kendimizde gördüğümüz olumsuz belirtiler sonucunda anlayabiliriz. Stresin bizim açımızdan teşkil ettiği fiziksel belirti etkenleri de, gerçek anlamda bir ciddiyete sahip olup, kesinlikle önlem alınması gereken bir süreçtir. İçerisinde bulunduğumuz stres sonucunda, ne gibi fiziksel etkilere maruz kaldığımızı şu şekilde sıralayabiliriz;

Uyku Düzensizliği: Stres, bize fiziksel açıdan en çok da uyku düzeni sağlama konusunda zarar verebilmektedir. Eğer ki, vakitli bir şekilde uyuyamıyorsanız, eğer ki yeteri kadar uyuyamıyorsanız, eğer ki gereğinden fazla uyuyorsanız ve eğer ki sabahları uyanmakta güçlük çekiyorsanız, tüm bunların nedeni ciddi bir stres durumu olabilir.

Baş Ağrısı: Yine baş ağrısının da en büyük tetikleyicilerinden biri de, zihinsel ve psikolojik etkenlerdir. Eğer ki başınız, sizi ciddi anlamda rahatsız edecek bir seviyede ve sıklıkta ağrıyor ise, stresli bir hayat yaşıyor olabilirsiniz. 

Kas Ağrıları: Kas ağrılarının da ana merkezinde her ne kadar fiziksel etkiler söz konusudur diye biliniyor olsa da, aslında kas ağrısına neden olan en büyük etkenlerden biri de strestir. Sizin de kaslarınız anlam veremediğiniz bir şekilde ağrıysa, siz de stres içerisinde bir hayat yaşıyor olabilirsiniz.


2. Stresin Zihinsel Belirtileri

Stresin En Ciddi 5 Belirtisi

Stresin, insanlara olumsuz anlamda etki ettiği bir diğer şekli ise, stresin zihinsel belirtileridir. En az fiziksel kişiliğimiz kadar, zihinsel kişiliğimize de olumsuz yönden etki eden stres, bu haliyle belki de fark edilmesi en zor durumundadır. Stresin insan yaşamına zihinsel açıdan etki etmesi ve belirti göstermesi şu şekillerde olur;

Kararsız Kalmak: Sizin de, gereksiz yere kararsız kaldığınız durumlar oluyor mu? Eğer ki öyleyse, stresli bir hayat dahilinde yaşıyor olabilirsiniz.

Konsantrasyon Eksikliği: Bu, belki de stresin en etkili belirtilerinden biridir. Çünkü konsantrasyon eksikliği yaşamak, toplum tarafından yaygın olarak görülen bir etkendir. 

Sık Sık Hata Yapma: İnsan, elbette ki hata yapmaktadır. Aslında en iyi olduğumuz konular, en çok hata yaptığımız konulardır da diyebiliriz. Ama herhangi bir konuda çok sık ve hiç olmayacak yere hata yapmak, içerisinde bulunduğumuz stresin önemli bir belirtisi olabilir. 


3. Stresin Duygusal Belirtileri

Stresin En Ciddi 5 Belirtisi

Aşırı duygusallık ve çok çabuk bir şekilde duygu değişimi yaşamak gibi durumlar da stresin önemli bir belirtisi olarak tanımlanabilir. Yine, stresin duygusal belirtilerine de örnekler verecek olursak şunları sıralayabiliriz;

Aşırı Duygusallık: Yine aşırı duygusal olmayı da, stresin en etkili zihinsel belirtileri arasında gösterebiliriz.

Sürekli Olarak Kaygı ve Endişe Duymak: Kaygı ve endişe içerisinde geçen bir hayatın da yine en büyük tetikçisi strestir. Sizin hayatınız da bu doğrultudaysa, stresli bir yaşam sürebilirsiniz. 

Çabuk Sinirlenmek: Eğer ki, en ufak şeylere bile sinirlenen birisi iseniz, stres ile mücadele içindesiniz demektir. Çünkü stres, insanın bazı şeylerle baş edebilme özelliğini yitirmesine ve çabucak sinirlenmesine neden olmaktadır. 

Saldırganlık: Sinirlenmek, her ne kadar stresin bir belirtisi olsa da belli ölçüleri vardır elbette. Ancak saldırganlık, stresin neden olduğu ve sinirli olmanın da önüne geçen bir belirtidir.