Son güncelleme: 2 Mart 2020

Ramazan ayının da gelmesi ike beraber Müslüman insanların gündeminde, oruç tutmak var. Peki, sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları nelerdir?

Bu soru, yıllar yılı toplum arasında soruluyor olmasının yanı sıra, uzman kişilerce araştırıp ve cevap verilen bir konu olarak da bilinmektedir. Çünkü birçok insanın sürekli olarak uyguladığı belirli bir beslenme alışkanlığı ve düzeni vardır. Örneğin sabah saatlerinde düzenli olarak protein alan kişiler, yine gün içerisinde de düzenli olarak sıvı almakta ve bu şekilde beslenme rutinlerini yerine gitmekteydiler. Ramazan aylarında tutulan oruç esnasında ise, tüm beslenme düzeni ve alışkanlıkları da mecburi bir şekilde, kişinin inancı ve iradesinin de aracılığı ile bozulmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz dönemde, sıcak günlere denk gelen ramazan ayı, oruç tutmayı zorlaştıran bir diğer etkenler arasında gösterilebilir. Çünkü vücuda uzun süre su girmemesi ve bunun da artan sıcaklıklar ile destekleniyor oluşu, oruç sürecini inanılmaz ölçüde zorlaştırmaktadır. Öyle ki, düzenli olarak sıvı ve katı gıda tüketimine alışan vücut, oruç tutma sürecine girdiğinde ise bu duruma adapte olmakta güçlük çeker ve hasta olabilir. Tabi bu hastalıklar çok tehlikeli boyutlarda olmasa bile, kişiye etkileyebilecek seviyedir. 

Ayrıca, KISA SÜREDE KİLO VERMEK İÇİN 5 BİLİMSEL YÖNTEM başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Biz de, Melankolik Yaşam olarak sizler için bu konuda bir yazı hazırlamak istedik ve çeşitli araştırmalar yaptık. Bu araştırmalarımız, daha sağlıklı bir oruç tutmanız için uygulamanız gereken yöntemleri içermektedir. Sizler de, oruç tutmakta zorlanıyorsanız hatta açlığa ve susuzluğa tahammül edemediğiniz için oruç ibadetinizi gerçekleştiremiyorsanız, bu yazıyı okumanızda mutlaka fayda var. Bu yazımızda, daha sağlıklı ve daha kolay şekilde oruç tutmayı, maddeler halinde sizler için hazırladık. İşte, sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları; 


Sahur Öğünü Hiçbir Zaman Atlanmamalı

Sağlıklı Oruç Tutmanın Püf Noktaları

Oruç tutmayı, gün içi öğünlere bölecek olursak, günde ortalama iki öğün gıda tüketebilme avantajımız vardır. Ancak bu gıda tüketimimiz, normal öğün saatleri arasında olmamaktadır. Örneğin, öğle yemeği ile akşam yemeği arası ortalama 7 saattir. Fakat, tutulan oruç süresinde yemek yenen saatler arasındaki fark ortalama olarak yaklaşık, 17 – 18 saatlik bir zamana tekabül etmektedir. Bu süreç içerisinde hepimiz aslında iftar saatini bekleriz ve genel olarak da iftar menüsüne önem gösteririm. Fakat, en az iftar öğünü kadar önemli olan bir diğer öğünümüz ise, sahurda yediğimiz öğünlerdir. Sahura kalkmak, birçok insan için sorun bile olabilmektedir. Hatta bazı kişiler için sahura kalkmanın en büyük sorunu ise, uyku problemi yaşamaktır. Çünkü sahur saati, insanın en deri uyku saatlerine denk geldiği için, bu saatlerde uykudan kalkmak bazı kişiler için epey bi zor olabilmektedir. 

Ancak, gerek dini açıdan ve gerekse de sağlıksal açıdan kesinlikle sahura kalkılması gerekmektedir. Eğer ki sahura kalkmaz iseniz, vücudun açlığa direnme sürecini adeta ikikatına çıkarmış olursunuz ve bu da sizi olumsuz etkileyen asıl sağlıksal problem olur. Kısaca, daha sağlıklı bir oruç için, mutlaka sahur öğününü yiyin.


Oruçlardan Önce Muayene Olunmalı

Sağlıklı Oruç Tutmanın Püf Noktaları

Özellikle de kronik bir hastalık ile mücadele eden kişiler, Ramazan ayı esnasında oruç tutarken kesinlikle sorun yaşamamalıdır. Çünkü kronik rahatsızlıklar, vücudun uzun süreli açlık yaşaması ile birikte daha da fazla tetiklenmektedir. Ancak bu kişiler, oruç ibadetlerini yerine getirmek konuda kararlı iseler, bu doğrultudaki son kararlarını vermeden önce mutlaka doktor onaylı almaları gerekmektedir. Eğer ki doktor o kişiye, oruç tutmasının sağlığı asçısından sakıncalı olduğunu söylemiş ise, o kişi mecburi sebeplerden dolayı oruç tutmamalıdır. Çünkü sağlık sorunu olan kişilerin oruç tutması demek, kendi hayatını direkt olarak riske atması demektir. Zaten ciddi sebeplerden dolayı oruç tutamayanlar için de, dini açıdan belirli telafi yöntemleri mevcuttur. Bu telafi yöntemlerini uygulayarak da, oruç ibadetinizi yerine getirmiş sayılırsınız. 


Oruç Esnasında Dudaklar Islatılabilir

Sağlıklı Oruç Tutmanın Püf Noktaları

Oruç esnasında elbette ki su içemezsiniz fakat, çok abartılı olmayacak şekilde dualarınızı ıslatabilirsiniz. Bu, dudaklarınızın yüzeyine nem aldırarak sizin bir nebze de olsa rahatlamanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde, oruç tuttuğunuz esnada ara ara da başınızı ve yüzünüzü de yıkayabilirsiniz. Ayrıca ıslak bir mendili ense bölgenize de koyarak, oruç tutma sürecinizi rahatlatma konusunda iyi bir yöntem uygulamış olursunuz.