Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Hepimiz doğduk, büyüdüki geliştik ve bu günlere geldik. Aklımızın ermediği o ilk zamanlarımızdan bu günlerimize kadar yaşadığımız hislerden bir tanesi vardır; mutluluk… O, her insanın hakkı olan ve meydana gelmesi için aslında çok basit şeylere ihtiyacı olan mükemmel bir duygudur. Yani hepimiz, mutlu olmayı sonuna kadar hak ediyoruz. Mutlu yaşamak, mutlu yaşatmak ve mutluluğu yaymak da bizim asıl görevimiz olsa, dünya aslında daha güzel bir ortam haline gelebilir. Düşünsenize; bir insan mutlu oluyor ve bu güzel duyguyu herkes yaşasın diye bunu çevresindekilere de yayıyor. Ancak, şunu da unutmamak gerekir; mutluluk, paylaştıkça çoğalır. Ancak bir insanın çevresini mutlu edebilmek ve daha güzel bir çevre oluşturabilmek adına ilk önce kendisini mutlu etmesi gerekmektedir. Çünkü içten içe üzgün hisseden ve bir türlü mutlu olamayan kişi, çevresine de hiçbir şekilde mutluluk ve güzellik yayamaz. O zaman, biz de Melankolik Yaşam olarak devreye girdik ve mutlu yaşamanın sırları nelerdir?

Mutlu Yaşamanın Sırları Nelerdir

Bunu sizler için araştırdık ve bu yazıyı hazırladık. Az sonra karşınıza maddeler halinde çıkacak yazılarımızı okuduğunuzda anlayacaksınız ki, mutlu yaşamanın sırları nelerdir başlığı altında sıraladığımız bu yöntemler, düzenli olarak uygulandığı taktirde hayatınızı ciddi anlamda değiştirecektir. Tabi bu değişim, tamamen olumlu ve pozitif yönde bir değişim olacaktır. Çünkü her şeyin başı, bizce sağlıktır. Sağlıklı olmak için gerekli olan şey ise yine mutluluktur. Çünkü, mutlu olamayan bir insan streslidir, zorluklar içindedir. O yüzden, her şeyin en önemlisi sağlık için, mutlu olmak gerekmektedir. Daha sonra ise, daha mutlu olduğunuzda haliyle daha başarılı olma şansınız da ciddi ölçüde artacaktır. Çünkü, başarı motivasyon isteyen bir süreçtir. Tabi başarıyla ulaşmak için motivasyon tek başına yeterli olmaz ama, olmazsa olmazlardan da biridir. O yüzden, daha başarılı bir birey olmak için, kendinizi başarılı olmak istediğiniz konuda motive etmeniz gerekmektedir. Motive olmak ise, yine mutluluktan geçer. Çünkü mutsuz ve moralsiz bir insan hiçbir konuda, hiçbir şekilde motive olamaz. Mutluluğun neye iyi geldiği daha çok uzar ancak sözü daha fazla uzatmadan, asıl konumuza gelmek isteriz. İşte karşınızda, mutlu yaşamanın sırları nelerdir konulu kısa maddelerimiz;

Ayrıca, SU İÇMENİN ÖNEMİ NELERDİR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


Mutlu Yaşamanın Sırları / Mutluluk İçin Kısa Maddeler

Mutlu Yaşamanın Sırları Nelerdir
 1. Uyandığın her bir yeni günde, o günün senin için daha özel ve daha güzel olacağına inan ve gününü o şekilde yaşa.

 2. Yatağından kaldığında ellerini iki yana aç ve “bu gün çok güzel bir gün” de.

 3. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalış.

 4. Karşılaştığın insanlara gülümse, çevrendekile selam ver ve içindeki pozitif enerjiyi etrafındaki kişilere yay.

 5. Hiçbir şekilde, hiçbir insan hakkında olumsuz şeyler söyleme. O kişinin olumsuz durumları olsa bile, o kişiye karşı olan olumsuz düşüncelerini sadece kendi aklından geçir, dışarıya yansıtma.

 6. Müziği hayatının olmazsa olmazı yap ve bol bol müzik dinlemeye özen göster.

 7. Belli zaman aralıklarıyla komedi filmi izlemeye özen göster. Fırsat buldukça da sinema ve tiyatro seyretmeye gitmeye çalış.

 8. Çalıştığın esnada dinlenmeyi, dinlendiğin esnada ise çalışmayı düşünme. Her bir şeyi yeri ve zamanı geldiğinde yap.

 9. Unutma, hiçbir dert kalıcı, hiçbir sorun çözülmez değildir. Yaşadığın her türlü olumsuzluğa rağmen içindeki umudu ve inancı asla yitirme.

   
 10. Hiçbir zaman, bilmişlik taslama. İlgili konuda her ne kadar bilgi olduğunu düşünsen bile, yanlış ve eksik bilgi sahibi olabileceğin gerçeğini unutma. Şu söz her zaman aklında yer etsin, “Bildiğim tek bir şey varsa, o da hiçbir şey bilmediğimdir”.

 11. Sahip olduğun her şeyi paylaşmaya çalış. Unutma, güzel şeyler paylaştıkça artar.

 12. Kullanmadığın hiçbir eşyayı boş yere yanında tutma. O eşyaları ihtiyaç sahibi kişilere, sessiz sedasız ver.

 13. Hayatı iyi, eğlenceli ve güzel yaşamaya gayret göster. Ancak tüm sermayeni eğlence için harcama. Geleceğin için birikimlerde de bulun.

 14. Her gece, gözlerini yummadan önce hayatın, sahip oldukların, ailen ve sağlığın için şükret.

 15. Hayatın ne denli güzelliklerle dolu olduğunu hayal et ve bunun farkındalığı ile yaşa.

 16. Karşındaki insan konuşuyorken onu dinle, hiç kimsenin sözünü kesme. 

 17. Hiç kimseyi değiştirmek veya kendine benzetmek için uğraşma. Ya o kişiyi olduğu gibi kabullen, ya da o kişinin hayatına hiçbir zaman girme.
 18. İnsanlara gerektiği durularda hayır demesini öğren.

   
 19. İnsanlara karşı büyük beklentiler içinde olma. Olacaksan da, beklenti içerisinde olduğun şeyin gerçekleşmeme ihtimalini de göz önünde bulundur ve ona göre umut bağla.

 20. Son olarak, Einstein’ın da dediği gibi, “Ya hiçbir şeyin mucize olmadığını, ya da her şeyin bir mucize olduğunu düşün”.