Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Karşınıdaki kişiye, herhangi bir şekilde karışılık beklemeden derin ve işten sevgi duymak tüm çocuklar için çok değerli ve bir o kadar da kıymetli bir olgudur. Çünkü çocuklar, duydukları sevgiye karşılık olarak bir şeyler bekleyecek yaşta değildirler. Onlar, hiçbir şekilde yaşa ve olgunluğa gerek duymayan sevginin peşinden giderler. Çünkü koşulsuz sevginin çocuklar için önemi gerçekten de çok büyüktür. Sevgisilik, veya da gösterilen sevginin karşılığında menfaat derecesinde bir şeyler beklemek ırkçılık ve ayrımcılığın da etkisiyle olabilecek şeylerdir. Ancak çocuklar, içlerinde ne ırkçı düşünceye ne de de varlıkları ötekileştiren bir yapıya sahiptirler. Onlar sadece sevgiye inanırlar. Hatta bazen, o kadar saf ve temiz olur ki tüm çocuklar, çoğu insanın korkup kaçacağı bir hayvana bile sevgi ile yaklaşırlar. O hayvanın saldırgan olduğunu bilmeyecek kadar, belki de o hayvanın kendisine ciddi zararlar vereceğini de bilmez çocuk, ancak kendisi küçücük olsa da sevgisi büyüktür çocuğun. Örneğin, şöyle bir düşünün; karşınızda kocaman bir köpek var, ne tepki verirsiniz? Bundan net bir şekilde eminiz ki, bir çoğunuz öyle bir durumda ya kaçar, ya da köpeğe karşı derin bir korku hissederdi. Ancak bu durum, özelikle de çok küçük yaşlardaki çocuklar için tamamen farklıdır. Onlar, o köpeğe duydukları sevgi ve ilgiyi, o köpeğin kendilerine zarar verebileceği ihtimalinden yüksek tutar. Ayrıca, çocukların içindeki o derin sevgi koşulsuzdur. Hiçbir karşılık beklemez, istemez. Size şöyle bir soru yöneltilse bu soruya vereceğiniz cevap ne olurdu; bu hayatta seni en çok kimin sevdiğini düşünüyorsun? Elbette ki bu soruya birçoğunuz anne-babamız dersiniz. Peki ya neden? Neden sevgi deyince aklımıza ilk olarak anne babamız gelir. Bunun yanında kardeşlerimizi de söyleyebilmekteyiz. Sevgi diynce aklımıza ilk olarak anne, baba veya da kardeşimizin gelmesi, onların bize karşı duydukları sevginin karşılıksız olmasından dolayıdır. Çünkü onlar, bizi bir olduğumuz için sevebilen ve bize karşı olan sevgileri de normal şartlarda hiçbir zaman dinmeyecek kişilerdir. 

Koşulsuz Sevginin Çocuklar İçin Önemi

Ancak bunu, her insan için söylemek çok zordur. İnsanlar, bir başkasını sevmek için onda bir beklenti ve ondan bir karşılık alma içerisine girerler. İlk başta sizi siz olduğunuz için sevmezler. Sizi sevme nedenleri bazen paranız, bazen dış görünüşünüz, bazen bulunduğunuz istihdam konumu veya da popülerliğiniz olabilir. Yani insanlar, kendilerine bir şeyler kazandıracak durumların dağarcığında sizi sevebilme ve yanınızda olma eğilimi gösterirler. Onun dışında, ya sizi ter eder ya da sizinle hiçbir zaman beraber olmamış olurlar. Ancak bunu birçok insan için söylemek mümkün iken, bazı kişiler için söylemek mümkün değildir. O kişiler ise, çocuklardır. Koşulsuz sevginin çocuklar için önemi o kadar büyük ve o kadar kuvvetlidir ki, onlar karşısında kişiyi sevmek ve hem onu hem de kendini mutlu etmek için hiçbir karşılık içerisine girmezler. Çocukların bir şeyi sevmesi için, o şeyin var olması yeterlidir. Çünkü onların kalpleri o kadar temiz ve saftır ki, tüm bunlar sadece sevgi ve mutluluk üzerine çalışmaktadır adeta. Çocukların kalbinde sevgi ve mutluluk dışında başka şeyler bulmak pek de mümkün değildir.

“İnsanlara sevgi göstermek ve güven vermek gerçekten de çok zor bir durumdur. Birçok kişi, kendilerine isimleri ile hitap edilmesi karşısında, o şekilde konuşan kişiye farklı anlamda bir şefkat ve sevgi duymaktadır. Siz de, koşulsuz sevginin çocuklar için önemi konusuna ufak bir mola vererek İNSANLARA İSİMLERİ İLE HİTAP ETMENİN GÜCÜ adlı yazımızı da okuyabilir ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi toplayabilirsiniz. ”


Koşulsuz Sevginin Çocuklar İçin Önemi ve İşaretleri

Koşulsuz Sevginin Çocuklar İçin Önemi

Çocukların bize karşı duydukları derin sevginin saf, temiz ve karşılıksız olduğunu gayet iyi biliyoruz öyle değil mi? Bizler de çocuklarımızı karşılıksız olarak sevmekteyiz, bu konuda da yine çok rahat bir şekilde hemfikir olabiliriz. Peki ya, bizim çocuklarımızı karşılıksız bir şekilde sevdiğimizi onlara nasıl göstereceğiz? Çocuklar, bizim onlara gösterdiğimiz sevgiyi çoğu zaman farklı bir biçimde ve farklı bir boyutta algılamaktadır. O yüzden bizim, çocuklarımıza karşı içimizde beslediğimiz sevginin saf, temiz ve karşılıksız olduğunu onlara hissettirmesi gerekmektedir. Her konuda olduğu gibi, koşulsuz sevginin çocuklar için önemi ve işaretleri konusunda da çeşitli yöntem, işaret ve stratejiler ile size yardımcı olmaya çalıştık. İşte, çocuklarımıza karşı duyduğumuz sevginin saf, temiz ve bir o kadar da karşılıksız olduğunu kanıtlamak için şu önemli stratejileri uygulayabilirsiniz;

  • Birçok aile fertleri, çocuklarına karşı duydukları sevgiyi bazı etkenlere bağlı bir şekilde yürütmektedir ve çocuklarına bu konuda istediği ilgi ve alakayı vermezsiniz. Örneğin, çocukları yalnızca istedikleri bir şeyi yaptığında onu ne kadar sevdiklerini dile getirirler. Ancak siz, bu tip basit görünümlü önemli hatalara düşmeyerek Çocuklarınız sadece sizin istediğiniz bir şeyi yaptığında değil, onu her zaman sevdiğinizi açık bir şekilde söyleyin.

  • Ayrıca, çocuğunuzu hiçbir durumda bir başkası ike kıyaslamayın. Çocuğunuzu kıyasladığınız kişi, bir diğer çocuğunuz olsa bile, kıyaslamadan vazgeçin ve çocuğunuza daima sevgi göstermeye de ayrıca özen gösterin. 

  • Çocuğunuza karşı içinizde beslediğiniz o derin ve bir o kadar da anlamlı sevgiyi onlara da hissettirmek adına çocuklarınızla bol bol vakit geçirmeye özen göstermeye gayret edin. Sakın ha, çocuğuma vakit ayıracak kadar müsait değilim demeyin. Bu durum, bırakın ondaki karşılıksız sevgi hikayesini, sizin onu herhangi bir şekilde sevdiğiniz konusunda bile bu geçerliliğe sahip olmalıdır.
Koşulsuz Sevginin Çocuklar İçin Önemi

“Ayrıca, karşınızdaki kişi üzerinde ciddi bir ikna kabiliyeti tekniği uygulamak ve kişileri kendi bünyeniz dahilinde bileştirmek adına KARŞIMIZDAKİNİ İKNA ETME YÖNTEMLERİ başlıklı yazımızı okuyabilir ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirisiz”.