Fazla kilolar, günümüz toplumunun en büyük sorunları arasında gösterilmektedir. Bunun önüne geçmek için ise, ciddi bir çaba, sabır ve kişinin kendine olan inancı gerekmektedir. Yani kişi, fazla kilolarından kurtulacağı konusunda kendisine inanmalıdır. 

Daha önce bu konu ile alakalı olarak, 5 ADIMDA HIZLI KİLO VERME YÖNTEMİ başlıklı bir yazı hazırlamıştık. Ancak o yazımızda, daha toplumcu yöntemleri belirtmiştik. Kısa sürede kilo vermek için 5 bilimsel yöntem başlıklı konumuzda ise, konu adından da anlaşılacağı üzere tamamen bilimsel konuları ele aldık ve o doğrultuda ilerledik. Tabi buna bağlı olarak da, bu konu hakkında yaptığımız araştırmalar da oldukça geniş çaplı oldu. Yani tümüyle bilimsel söylemlere yer verdik ve içeriklerimizi tamamen bu konudaki uzman kişilerin söylemleri ile sınırlandırdık. İştesizler çok geniş çaplı bir şekilde araştırdığımız ve sizler için derlediğimiz, kısa sürede kilo vermek için 5 bilimsel yöntem başlıklı yazımızın içeriği;


1. Yöntem: Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 5 Bilimsel Yöntem

Kilo verme konusunda kendinize bir hedef kilo belirleyin ve daime o doğrultuda ilerlemeye çalışın. Mesela, 3 ay içerisinde 5 kilo verme hedefini seçtikten sonra, ona göre bir kilo verme yöntemi veya yöntemleri belirleyin. Çünkü, sırf daha formda görüneceğim diye kilo verme yöntemlerini abartılı bir şekilde uygulamak, sağlık açısından son derece tehlikelidir. Kilo verme konusunda gerçekçi olunmalı ve gerçeklikler dahilinde ulaşılacak olan hedef kilo ölçüsü belirlenmelidir.


2. Yöntem: Uzman Yardımı Almayı İhmal Etmeyin

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 5 Bilimsel Yöntem

Bu konu hakkında yazdığımız bir diğer yazıda, birkaç yöntemden bahsetmiştik. Ancak sizler, uygulayacağınız her türlü yöntem öncesinde, uzman bir diyetisyen yardımı almayı ve diyetisyeninizin gözlemleri dahilinde kilo verme işlemi uygulamayı sakın ha ihmal etmeyin. Sonuçta, kilo vereyim derken sağlığımızdan olma riski de sürekli olarak kapımızda beklemektedir. 


3. Yöntem: Diyette De Olsanız Bol Sıvı Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 5 Bilimsel Yöntem

Diyette olmak demek, sadece yediğimiz ve içtiğimizden kısmak anlamına gelmemektedir. Hele hele ki diyet, kesinlikle su içmeyi azaltmak demek değildir. Hatta diyet esnasında çok daha fazla su tüketmeye dikkat etmeli ve gündelik olarak tüketilmesi gerelen 1.5 – 2 litre suyu, 2 – 2.5 litreye çıkarmalısınız. Bu sayede, sindirim sistemi başta olmak üzere vücuttaki birçok sistemin aktivitesi artar ve bu da sizin daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. 


4. Yöntem: Psikoloji Açısından Her Gün Tartılmayın

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 5 Bilimsel Yöntem

Kilo verme sürecinde kişinin sahip olması gereken en büyük gereksinimlerden bir tanesi de, sabır ve istikrardır. Çünkü bazı kişiler, zayıflama süreçleri dahilinde kısa sürede ciddi sonuçlar almak istemektedir. Hatta bunun en büyük göstergesi olarak da kişiler yaklaşık olarak hemen her gün tartılırlar ve kilo vermiş miyim diye tartıdaki rakamı kontrol ederler. Ancak, bugün başlanan diyet sürecinde iki gün içerisinde tatmin edici kilolara verilemediği için, tartıdaki rakamda bir azalma göremeyen kişiler, psikolojik açıdan olumsuz bir durum yaşayabilmektedir. Her şeyin başı psikolojik sağlık diyoruz ve diyet süreciniz esnasında tartılmanız gereken en doğru zamanların, hedef kiloya ulaşmayı amaçladığınız süreç içerisinde olmasını öneriyoruz. 


5. Yöntem: Ödül Öğünleri Yiyebilirsiniz

Farz edelim ki, kilo verme sürecinizi başarıyla yürütüyorsunuz. Hatta, hedef süre içerisinde gerçekleştirmeniz gereken hedef kiloya da fazlasıyla ulaştınız diyelim. Bir hataya düşüp de, bu süreci daha fazla ciddiyete sakın ha bindirmeyin. Çünkü siz, kendi sınırlarınızı belirlediniz ve ilk seferlerde de belirlediğiniz kilo seviyesine fazlayla ulaştınız bile. Ancak, ben daha iyisini yaparım mantısı ile bu sürece daha da yoğunlaşmak, ne yazık ki sizin açınızdan son derece tehlikeli ve sakıncalı olacaktır. Hatta, hedefinize fazlasıyla ulaşmanın mutluluğu olarak, kendinizi çok güzel bir şekilde ödüllendirebilirsiniz. Hatta bu ödüllendirme, kendinize güzel bir hamburger alarak dahi olabilir. Bunu birçok kişi garipseyecektir ama, inanın ki bu yöntem sizi kilo verme konusunda çok daha fazla motive edecektir. Çünkü belli bir süre kendi iradenizin peşinden gitmek, hedefinize ulaşmak ve hatta bunu belirlenen süre içerisinde gerçekleştirmek, en son olarak da kendinizi ironik bir şekilde ödüllendirmek, sizin ne denli güçlü bir kişiliğe sahip olduğunuzun en büyük göstergesidir. Ancak şunu da sakın ha unutmayın, kendinize aldığınız ödül öğünlerini, sadece hedef kiloya her ulaştığınızda yapmalısınız.