Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Her insan, zaman zaman hata yapabilmektedir. Bu, hayatın ve yaşayışın önemli bir kuralı, hatta hayatın bir kanunudur. Çünkü insan, yaptığı her şeyde bir hata payı barındıran, yani hata yapmaya elverişli bir varlıktır. Eğer ki, siz de hayatınızda belli başlı hatalarda bulunmuşsanız, yaptığınız hatalar sonucunda kötü giden gidişatı tarafınıza aleyhlendirmek için biraz beklemeli ve olayları zamana bırakmalısınız. Çoğu insan, yaptığı hataları bazen bir son, bazen bir bitiş ve en kötüsü de bir mağlubiyet olarak görür. Bazen, hayatın birçok alanında hatalı kararlar alabiliriz ve aldığımız bu hatalı kararlarımızdan ötürü de kendimizi derin bir mağlubiyetin içinde hapsolmuş bir şekilde görürüz. Ancak, hatalarımızdan çıkarabileceğimiz dersler, bizi gerçek anlamda hayata bağlar ve kendimizden her daim emin bir birey olarak yaşarız. 

Ayrıca, HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMENİN YOLLARI başlıklı konumuzu da okuyabilirsiniz.

Acı çekeriz, endişe duyarız, moralimiz bozulur ve kendimizi iyi hissetmeyiz. Tüm bunlar, çoğu zaman yaptığımız hatalar yüzünden meydana gelen olumsuzluklardır. Hata yapmak her ne kadar çok kötü sonuçlara yol açabilse de, insan hata yapa yapa öğrenir bazı şeyleri. Tabi, bu konuya bir de iyi tarafından bakmamız gerekmektedir. Çünkü, belki de hata yapmamış olsaydık, hiçbir şey öğrenemeyecek ve tamamen tecrübesiz olarak kalacaktık. Hata yapa yapa, hayatın gerçeklerini öğrenir insan. Öğrendiği gerçekler neticesinde de kendi çemberi dışına çıkmaya çalışır ve bu ölçüde, kendisi için en güzel hayatı oluşturmayı hedefler. Yani demek istediğimiz şey şudur ki; yaptığımız hatalardan muhakkak ki ders çıkarmamız gerekir, işte o zaman hiçbir şeyden korkmayız. Biz de, sizlere fayda sağlayacak her konuda olduğu gibi, bu konuda da bir araştırma yaptık ve sizler için bu yazıyı hazırladık. İşte, hatalarımızdan çıkarabileceğimiz dersler konusu, keyifli okumalar dileriz. 


Hiçbir Başarısızlık İlerlediğin Yolun Sonu Değildir

HATALARIMIZDAN ÇIKARABİLECEĞİMİZ DERSLER

Çoğu insan, uğradığı başarısızlık sonucunda kendisi için yolun sonunun geldiğini düşünür. Hatta, hayal kurduğu şey bir daha asla gerçekleşmeyecek ve bu nedenle de kendisinin sürekli olarak değersizleşeceği düşüncesi de bazı insanlarda canlanmaktadır. Bu tip durumların içerisinde olmak zordur, kendinizi çaresiz, fiziksel ve zihinsel anlamda tamamen çökmüş hissedersiniz. Eğer ki, siz de bu tarz bir düşünce içerisindeyseniz şunu bilmeniz gerekmektedir ki, hiçbir başarısızlık yolun sonu değildir. Bunu biz de kabul ediyoruz, hatta tüm insanlar kabul etmelidir; başarısızlık gerçekten de can yakar ve insanın moralini çok ciddi anlamda bozar. Ancak, uğradığımız başarısızlığın sonunda o konuda çıkarabileceğimiz birçok ders vardır. Şunu hiç düşündünüz mü, veya da daha önce duymuş muydunuz; başarısızlığın korkusu içinde olarak, hiçbir girişimde bulunmamak, başarısız olmaktan daha çok meşgul eder zihnimizi. İnsan, “acaba başkaları benim hakkımda ne düşünür” gibi endişelerle kendi kendini kısıtlar. Ancak, başarısız olmatan hiçbir zaman korkmayalım. Çünkü başarısızlık, eninde sonunda başarıyı getirecektir. Hata elbette olur, istenmeyen sonuçlar elbette yaşanır. Ancak, hatalarımızdan çıkarabileceğimiz dersler vardır ve bu dersleri kendimize iyi bir şekilde öğretirse, her ne kadar başarız olmuş olsak da çok şey başaracağımız kesindir.


Hatalarımızadan Çıkarabileceğimiz Dersler / Çevremizi İyi Tanırız

HATALARIMIZDAN ÇIKARABİLECEĞİMİZ DERSLER

Hayat acımasızdır ve bu acımasız yüzünü de insanlar ile gösterir bize, acımasız insanlar… Size, bir varsayım ve örnekleme karışımı ile bu konuyu çok ayrıntılı bir şekilde aktaracağız. Öncelikle, ufak bir hikaye canlandıracağız ve hikayenin kahramanı da siz olacaksınız. Diyelim ki, bir hayaliniz ve bu hayalinizi gerçekleştirmek için de bir girişimde bulunacaksınız. Bunun için çeşitli planlar yaptınız, kendiniz için aşamalar oluşturdunuz, çalıştınız ve hazırlandınız ancak ilk girişiminizde başarısız oldunuz. Düştüğünüz durumlarda, başarısız olduğunuz durumlarda, psikolojik gücünüzün azaldığı durumlarda çevrenizdeki insanları iyi gözlemleyin. Onların bu konudaki yaklaşımları nasıl olacak. Eminiz ki, birçok kişi sizin yaptığınız hatalardan ve düştüğünüz olumsuz durumdan keyif alacak ve bunu kendilerine eğlence edinecektir. O an ki yaptığınız hata ve psikolojik olarak çökmeniz her ne kadar tam bir olumsuzluk zinciri gibi gözükse de aslında harika bir avantajdır sizin için. Çünkü, çevrenizdeki insanları asıl bu tip durumlarda test edersiniz, sınarsınız ve hepsinin de gerçek yüzünü birer birer görürsünüz.

Çünkü, siz başarılı bir hayat sürüyor iken, siz bir şeyleri elde etmiş iken ve durumunuz da yerinde iken, çevrenizde birçok insan olur. Çünkü durumunuz yerinde olduğu için, bazı insanlar sizden bekledikleri menfaatlerin uğruna size dost gibi yaklaşırlar, yüzünüze gülerler. Yani siz, düştüğünüzde, darda kaldığınızda ve zora girdiğinizde insanların gerçek yüzleri ile tanışırsınız. Çevrenizde yüz tane insan var ise, aşağı yukarı doksan tanesi size sırt çevirecek ve böyle bir durum içinde oluşunuzdan keyif alacaktır. Ancak, bu kadar kötü kalpli insana rağmen, siz dara düştüğünüzde sizin elinizi tutacak, size yardım edecek insanlar da vardır elbet. Siz siz olun, bu tip yardımsever ve iyi kalpli insanları asla bırakmayın. Çünkü onlar, yardıma muhtaç insanların en büyük umudu olan diğer insanlardır, onlar gerçekten de insandır. O zaman, konuyu toparlayarak son bir cümle ile noktayı koyalım. Hatalarımızdan çıkarabileceğimiz dersler; yaptığın hatalar sonucunda çok zor durumlar içerisine düşebilirsin, ancak üzülme bu sayede de insanların gerçek yüzleri ile tanışırsın.