Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Bazen, yapmakta olduğumuz şeyler için yeterli zamana sahip olamayız. Bu tip durumlarda ise, ya sorumluluklarımızı yerine getiremeyiz, ya da yeni girişimlerde bulunamayız. Çünkü, zaman sorunumuz olduğu düşüncesiyle beraber, yeni bir şeye kalışmak da hiç içimizden gelmez. Ancak insan, karşılaştığı her türlü zorluk durumunda bir şekilde bahane üretmek ve pes etmek yerine, ekstra zaman kazanmanın yolları hakkında kendisini geliştirse, işte o zaman çoğu problemin de üstesinden kolayca gelebilir. 


Ekstra Zaman Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Ekstra Zaman Kazanmanın Yolları

Tıpkı çoğu şeyde olduğu gibi, ekstra zaman kazanmanın da kendisine göre stratejileri vardır. Zaten, gündelik olarak yaptığınız işler arasına bir başka işi sıkıştırmak çok zor olacağı için, bu noktada yapacağınız şey, gündelik işlerinizi daha hızlı yapmaya çalışmak olacaktır. Örneğin, yaptığınız her şey bir günün ortalama 8 saatini alıyor ise, o işleri biraz daha hızlı ve seri bir şekilde yaparak 6-7 saate indirmeye çalışarak ekstra zaman kazanabilirsiniz. Bu sayede, yeni bir girişimde bulunabilir, bu süre içerisinde kendinizi geliştirmeye adayabilir, yeni şeyler öğrenebilir, yeni bir alışkanlık veya yeni bir hobi edinebilirsiniz. 

Ekstra zaman kazanmanın yolları arasındaki diğer bir yöntem olarak, size hiçbir faydası olmayan ve zaman ayırdığınız şeyleri artık yapmamaya başlayabilirsiniz. Çünkü, bu şeylerin size hiçbir faydası olmadığı gibi, bir de üstüne zamanınızı çalarak sizi meşgul etmesi ve bu yüzden de yeni şeylere vakit ve lig ayıramamanız sizin açınızdan birçok olumsuzluğa neden olabilmektedir. 

Kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturarak da, ekstra zaman kazanmanın yolları arasından bir stratejiyi daha gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu, çok basit ve uygulaması da oldukça kolay bir stratejidir. Yapmanız gereken tek şey, yapmanız gereken en önemli şeyleri listenizin en tepesine yazmak veya da listenizi günlük saat sıralamasına göre oluşturmaktır. Bu sayede, hem yapmanız gereken şeyleri ertelememiş olursunuz, hem de yapmanız gereken şeylerden ekstra zaman kazanabilirsiniz. 

Ertelemek her ne kadar önerilmeyen ve yine çoğu zaman da yanlış bir şey olarak gösterilse bile, yeri geldiği zaman bazı şeyleri ertelemek, sizin açınızdan faydalı olabilmektedir. Öyle ki, yapmanız gereken ok acil bir şey için, yapılması pek de acil olmayan başka bir şeyi erteleyebilirsiniz. Bu sayede hem önemli olan işinizi kısa zaman içerisinde yapabilirsiniz, hem ekstra zaman kazanma yolları arasındaki stratejilerden birini daha da gerçekleştirirsiniz. Yani kısaca, önemli işlerinizi zamanında bitirebilmek için, pek de önemli olamayan işlerinizi erteleyebilirsiniz. 

Ekstra zaman kazanmanın yolları, sadece yapacağınız işlerlerle de alakalı bişey değildir elbette. Bir de, karşınızdaki kişi ile konuşurken, istediğiniz sonucu almak adına da ekstra zaman kazanmanız gerekebilmektedir. Örneğin, birisini ikna çabası içerisine girdiğinizde, kişinin ani kararlar vermesini önlemek amacıyla ekstra zama kazanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, o kişiye düşündürücü zamanlar sorarak aklını karıştırabilir ve ekstra zaman kazanabilirsiniz. Böylece de, o kişinin ani karar vermesini engelleyerek, fikir açısından da orta noktada buluşmanız mümkün hale gelecektir. 

“Her ebeveyn, iyi çocuk yetiştirmek ve çocuğunun bilgili, başarılı olmasını ister. Tam da bu noktada ebeveynler, başarılı çocuk yetiştirmek adına bilgi sahip olabileceği içeriklere göz atarak, çocuklarına gerekli olan başarı kişili nüksedebilirler. Biz de siz değerli ebeveynler için bir araştırma yaptık ve 7 ADIMDA BAŞARILI ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR bunu araştırdık, siz de bu yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. ”