Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Fit ve sağlam bir vücuda sahip olmak, insanın kendisini oldukça iyi hissetmesini sağlar. Bu iyi hissetme ile beraber, giysileriniz de üzerinize tam oturur ve harika bir görünüm yakalamış olursunuz. Normalinden daha sağlıklı, daha zinde ve daha güçlü bir yapınız olur ve bulunduğunuz ortamdaki tüm gözleri üzerinizde toplarsınız. Ayrıca sağlıklı, zinde ve güçlü olmanın verdiği kuvvet ve adaptasyon ile istediğiniz sporu gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Dağa tırmanacak gücü kendinizde bulur, merdivenleri hızlı ve seri bir şekilde çıkabilir, fiziksel ağrılar  çekmezsiniz. Daha kaliteli uykular uyur, sabahları daha erken ve daha sağlıklı uyanırsınız. Ancak tüm bunlar profesyonel bir sporcunun özellikleri değil. Herkesin rahatlıkla uygulayabileceği, egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları. Yani kısaca, her birey düzenli spor yaparak az önce bahsettiğimiz avantajların hepsine rahatlıkla sahip olabilir. 

Uzun süreler boyunca, bu şekilde düzenli spor yaparak hayatımızı inanılmaz bir ölçüde değiştirmemiz mümkündür. Çünkü düzenli spor yapmak, sağlığımıza ve canlılığımıza inanılmaz katkılar sağlamaktadır. Düzenli uyku, daha enerjik ve zinde bir vücut, kendini iyi hissetme, diğer insanlara ve eski halimize göre daha iyi bir özgüven ve bolca da sağlık kazanırız. 


Egzersiz Yapmanın Fiziksel ve Zihinsel Faydaları / Spor Yapmanın Fiziksel Faydaları

Egzersiz Yapmanın Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları adlı yazımızın ilk başlığı; spor yapmanın fiziksel faydaları… Egzersiz yapmanın insana verdiği en büyük katkılardan biri de hiç şüphesiz, fit bir görünüme sahip olmaktır. Kaslı bir vücuda sahip olmak, kendinizi harika hissetmenizi sağlayacaktır. Öyle ki, kaslı bir vücuda sahip olmak da, oldukça sağlıklı olduğunuzun en büyük kanıtıdır. Düzenli bir şekilde gelişen kas grubu yapısı, vücudun birçok sistemine de ekstra katkı sağlamaktadır.Sağlık geliştirici moleküller, spor yapmanın da etkisiyle vücudun dolaşım sistemine salınır. Bu sayede de kalp, karaciğer ve beyin güçlenir. Ayrıca, 300’den fazla protein de yine egzersiz sayesinde vücuda yayılır. 

Egzersiz yapmak, kasların enerji ihtiyacı duymasına neden olur. Enerji ihtiyacı duyan vücut, birtakım kimyasal reaksiyonlar göstererek yağ ve karbonhidrat yakar. Yine kalp atış hızımız da, egzersize bağlı olarak düzenli ölçüde artış gösterir. Bu sayede, vücudumuza daha fazla kan pompalanır ve bu durumda da daha sağlıklı oluruz. Daha detaylı anlatmak gerekirse, vücuda daha fazla kan pompalanması sayesinde; hücrelerimizin oksijen alma miktarı artar, hücresel atıklar olan metabolitlerin silinmesini sağlar ve kısaca “core” olarak tabir edilen, gövdeyi ve gövde iskeletini bir arada tutan kas grubunun sıcaklığını yükseltir. Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları olarak, her ikisini de örnek vereceğimiz bir faydası vardır egzersiz yapmanın. Düzenli egzersiz yapmak, vücuda enerji kombinasyonu salgılar ve bu sayede de daha geç yaşlanırız. Bu durum, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan vücudumuz için çok faydalıdır. Düzenli egzersiz ile, testesteron, kasların büyümesi, metabolizma ve libido gibi oranlarımız da düzelir. Spordan mahrum kalan ve düzensiz beslenen bir vücut, düşük seviyedeki testesteron oranına sahiptir. Bu da, depresyona ve de obeziteye sebep olur. Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, eğer amacınız testesteron oranını yükseltmek ise; dayanıklılık ve direnç antrenmanları yapmaktır. Bu sayede testesteron seviyesi iyi bir oranla artar ve vücudu düzenleme içine sokar. Hatta şu örneği de verebiliriz; düzenli egzersiz yapmak vücuttaki neredeyse tüm hormonların düzenlenmesini sağlayan harika bir aktivite, daha doğrusu harika bir gerekliliktir. İnsanlarda, 40 yaşında meydana gelen ve 70’li yaşlara kadar kas kütlesinin yarısının kaybolmasına neden olan “Sarkopeni” önlem alınmadığında oldukça tehlikeli ve riskli bir durumdur. Ancak sarkopeni, önlenemez değildir. Kas yapımızı ve hareket kabiliyetimizi çok üzün yıllar boyunca düzenli bir şekilde koruyabiliriz. Belirli bir yaştan sonra bile halen genç kalmak ve genç görünmek için yoğun tempodaki spor hareketlerini uygulamalıyız. Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları sizin vücudunuza da etki etsin. Unutmayın, spora başlamak için hiçbir zaman değilsiniz.

Düzenli olarak egzersiz yapmak ve spor hocalarının programı dahilinde çalışmak, kaslarımızı geliştirerek bize yağ yaktırıyor demiştik. Yağ çeşitleri birbirleri arasında farklılık göstermektedir. Beyaz ve sarı yağlar enerji depolarlar, Bu durum, metabolik sendroma, insülin direncine, hatta kalp krizi ve felçlere neden olabilir. Bunun yanında, diğer bir yağ türü ise kahverengi yağ türüdür(daha fazla kan hücresi ve mitokondri içerdiği için kahverengi görünür). Kahverengi yağlar vücuttaki trigliseritleri yakar ve kan dolaşımındaki şekeri alır. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucunda, egzersiz sonrası kas hücrelerinin salgıladığı irisin hormonunun, vücuttaki beyaz yağların aynı kahverengi yağlar gibi davrandığı gözlemlenmiştir.  


Egzersiz Yapmanın Fiziksel ve Zihinsel Faydaları / Ruh Halinizi Düzeltir

Egzersiz Yapmanın Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

Düzenli egzersiz yapmak, vücuttaki stresi attığı gibi, zihni keskinleştirir, depresyonu azaltır, insana rahatlık hissi verir, ruh halimizi düzenler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Şimdi, egzersiz yapmanın fiziksel faydalarından detaylıca bahsettiğimize göre sıra geldi düzenli egzersiz yapmanın zihinsel faydaları konusuna. Egzersiz yapmak, belki de insanın en çok ihtiyacı olan hormonlardan birini, mutluluk hormonu, endorfininin salgılanmasını sağlar. Bilim adamlarının yaptığı detaylı araştırmaların sonucunda vardıkları sonuç, “ bir insanın düzenli olarak egzersiz yapması o kişinin mutluluğunu arttırıyor ve bu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeydir”.


Düzenli Spor Yapmak Vücudun Üretkenliğini – Verimliliğini Arttırır

Düzenli olarak egzersiz yapan insanlar, değişen bakış açıları ile beraber dünyaya da daha farklı bir gözle bakmaya başlarlar. Eski hallerine göre daha düzenli ve tertipli olurlar, beslenmeleri eskiye oranla çok daha sağlıklı olur. Alkol tüketimlerini mümkün olduğunca en az seviyeye indirmeye çalışırlar ve çevrelerine karşı daha saygılı ve sevgi dolu kişiler olurlar. Stres seviyeleri daha az olur ve bu sayede de canlı kolay kolay sıkılmaz. Kısacası egzersiz yapmak, insanın hayatında harika değişmelere ve gelişmelere sahne olan harika bir şeydir. 

Düzenli spor yapmanın daha birçok faydası var ve insan kendi kendine şu soruyu soruyor; spor yapmak bu denli faydalı bir şey iken, insanlar neden sporu bir alışkanlık haline getirmiyorlar ki? Çünkü spor, harika bir yaşam biçimi olarak mutlaka yapmamız gereken bir aktivitedir. Düzenli egzersiz yapmak bu kadar da zor olmamalı. Düzenli egzersiz yapamayan veya yapmayan insanlar, bunun en büyük nedeni olarak zamanlarının yetmediğini söylüyorlar. 

Edinilen her alışkanlık, sonraları kendinden her ne kadar nefret ettirse de, ilk başta bir hoşlandı ve bir hevesle başlar. Eğer edindiğiniz o alışkanlık size normalinden daha iyi hissettiriyorsa ve bu alışkanlık da spor yapmaktır diyelim. Spor yapma alışkanlığı edindikten sonra, spora ilk başladığınız tarihin üzerinden belirli bir zaman aralığı geçtikten sonra nörokimyasallar, dopamin ve serotenin salgılatan bir aktiviteyi, sağlığınız için iyi ya da kötü olsun, tekrar deneyimlemek istersiniz. Bu duygu, antrenmanınızı bitirdikten kısa bir süre sonra içinize işlemeye başlayacaktır. Bu duyguyu neden antrenman esnasında hissetmiyoruz da, antrenman bittikten biraz sonra hissediyoruz diye soracak olursanız bunun nedeni; beynimiz, iyi bir aktiviteden sonra duyduğu memnuniyeti, ilk başlarda biraz uzun bir süre sonra bize hissettirir. Ancak, düzenli egzersiz yapmaya devam ettiğinizde, spordan aldığınız keyfi anlık olarak yaşayacaksınız. Çünkü beynimiz, spor esnasında iyi hissetmekten daha çok, egzersiz hareketlerinin zorluğunu ve vücudun çektiği ağırlıkları düşünerek kendisini tamamen spora odaklar. Spor yapma alışkanlığınızı uzun bir süre boyunca devam ettirdiğinizde ise, beyniniz spor esnasında sizi keyiflendirmeye başlayacakstır. İşte gördüğünüz gibi, düzenli egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları saymakla bitmiyor. Unutmayın, spor yaparken harcadığınız zamanın hiçbir önemi yoktur. Önemsemeniz gereken en büyük unsuz, yaptığınız sporun vücudunuza yaramasıdır. Yani, spor esnasında harcadığınız enerji miktarına odaklanmasınız. 

Enerjimizi 4 parçaya ayırabiliriz:

  • Fiziksel enerjiniz 
  • Duygusal enerjiniz 
  • Zihinsel enerjiniz 
  • Ruhsal enerjiniz

Vücudumuzun en temel enerji modeli, fiziksel enerjisidir. Bu yüzden, oldukça zinde ve oldukça da fit bir vücuda sahip olmak geriye kalan tüm enerji modellerinin de fiziksel enerjimizin üzerine inşa edilmesini sağlar. Ancak çoğu insan, bu doğrultunun tam tersi yönde hareket ederek, vücut sağlığını ve zindeliğini en son düşünür. Oysa ki düzenli egzersiz yapmanın en önemli şartlarından biri de, fiziksel ve duygusal enerjiye dikkat etmektir. 

Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları adlı yazımızın, düzenli egzersiz yapmanın zihinsel faydaları kısmındayız. Spor yapmak, vücudumuza fiziksel katkılarının yanında, zihinsel açıdan da birçok katı sağlar. Düzenli olarak egzersiz yapan insanlarda, şeker hastalığı, kolestrol ve kalp hastalıkları riski diğer insanlara göre en az seviyededir. Bununla beraber, düzenli olarak egzersiz yaptığımızda yaşlanma ve bunama riski de minimal düzeye inecektir. Spor, vücudun yağ yakımını arttı hızlandırıp, vücut direncini arttıran harika bir gereksinimdir. 

Düzenli olarak spor yapmanın faydalarını şu şekilde maddelendirebiliriz;

•Beyne sürekli olarak oksijen gönderir ve bu sayede de; düşünme hızımız gelişir ve hafıza sorunlarımız önemli ölçüde azalır.

• Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller.

• Kalbin daha seri bir şekilde kan pompalamasını sağlar ve kandaki pıhtılaşmayı azaltır. 

• Kemik erimesi olarak bilinen ve en çok da kadınlarda görülen hastalığın önüne geçer.

• Düzenli egzersiz yapmak iştahı düzenler, fazla kiloların oluşmasını engeller ve vücudun yağ oranını azaltarak kas oranını arttırır.

• Spor yapmanın bir diğer faydası da, stresin azalması sağlar ve insanın verimli düşünmesini sağlar.

• Düzenli olarak spor yapmak, kişinin özgüvenini önemli ölçüde arttırır. Özellikle de takım sporlarına katılmak, sosyallik kazandırdığı gibi çevrenizle olan iletişiminizi de güçlendirir.

• Düzenli olarak spor yapmak uyku düzeninizi en sağlıklı seviyeye sabitlemenizi sağlar, size verimli ve rahat bir uyku uyumayı sağlar.

• Kişinin sigara ve alkol bağımlılığını önemli ölçüde azaltır.

• Spor yapan kişinin fiziği diğer insanlara göre daha dik ve daha dirençli olur. Bunun yanında, devam ettiğiniz sporu düzenli beslenme ile birleştiğinde kemik gelişiminiz de önemli derecede iyileşme gösterir.

• Düzenli olarak spor yapan insanların kalp krizi geçirme riski yapmayan insanlara oranla çok daha azdır. Kalp krizi geçirme anında ise, spor yapan insanların hayatta kalma şansı spor yapmayan insanlara göre çok daha fazladır.

Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları saymakla bitmez. Bu yazımız, spor yapmanın en temel faydaları üzerine idi. Egzersiz ve spor bu denli faydalı iken, çoğu insan spor yapmaktan mahrum bırakıyor kendisini. Evet, bazı insanlar maalesef gerçekten de spor yapamıyor, bazılarının gerçekten de zamanı yok. Ancak yeteri kadar zamanı olup spora başlama cesareti gösteremeyenler, kendisine ciddi anlamda saygısızlık etmektedir. Eğer sizin spor için yeterli vaktiniz var ise, spora başlamanız gereken en geç tarih, yarındır. Artık bizden geçti demeyin, çünkü spora başlamanın yaşı yoktur.

Ayrıca,  YENİ TANIŞTIĞIMIZ BİRİNE GÜVENMEK başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.