Birçok kişi, hayatında ya hiç spora gitmemiş, ya da spora gittikten sonra, “bu yorucu şeyler hiç de bana göre bana göre değil” diyerek spora çok kısa bir sürenin ardından son vermiştir. Belki sizler de bu düşünce tarzını benimseyen kişiler arasında olabilirsiniz. Ancak, bu yazıyı okuduktan sonra anlayacaksınız ki, aslında spor yapmak çok güzel ve çok da faydalı bir eylem. Üstelik, spor yapamayacağınız yönündeki fikirleriniz de yine bu yazıyla beraber son bulacaktır da diyebiliriz. Sizlere, düzenli spor yapmanın 3 faydası nedir onlardan bahsedeceğiz. Bakın, spor yapmak demiyoruz, üstüne basa basa; düzenli spor yapmak, diyoruz. Yani, spor salonuna üstün körü bir şekilde 5 ay gitmek ve, tam disiplinli ve günü gününe bir şekilde 5 ay gitmenin arasında dağlar kadar fark vardır. Tabi, üstün körü bir şekilde 5 ay spora gitmek, hiç gitmemekten çok daha iyidir, orası ayrı. 

Ayrıca, MOTİVASYONUN 5 TEMEL KURALI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Ancak biz, bu yazımızda düzeni ele aldık. Çünkü, üstün körü bir şekilde spor yapan kişi, o sıralar spordan göreceği faydaları kendi kafasında da canlandırsa, bu düşüncelerinde hiç de yanılmış sayılmaz doğrusu. Örneğin kas yapmak, kilo vermek, daha enerjik olmak gibi şeyler. Ancak bişey fark ettiniz mi? Bu sıraladıklarımız, sporun daha çok dış görünüş ile alakalı faydalarıdır. Ancak spor, sadece dış görünüşü etkileyen bir aktivite değildir ve asla da bununla sınırlı kalmayacaktır. Bizim, düzenli spor yapmanın 3 faydası konulu yazıdaki amacımız, sporun daha çok ruhsal sağlığa ne denli fayda sağladığını anlatmaktır. Düzenli spor yaptığımız zaman bunun bize ne denli faydalı olduğunu öğrendiğinizde, belki de en uygun zamanınızda yapacağınız ilk iş, spora başlamak ve bunu düzenli bir şekilde devam ettirmek olacaktır. Şimdi, lafı daha fazla uzatmadan konumuza hızlı bir giriş yapalım. İşte, düzenli spor yapmanın 3 faydası;


1. Stresi Azaltır

Düzenli Spor Yapmanın 3 Faydası

Evet, hepimiz oldukça stresli bir dönemde yaşıyoruz. Bu bir gerçek öyle değil mi? İş hayatı, okul hayatı veya gündelik hayatlarımız derken, ruhumuz bir anlamda daralıveriyor ister istemez. Peki, bunun önüne geçebilir miyiz? Elbette ki geçeriz. İşte düzenli spor yapmak, tam da bu konudaki en büyük yardımcımız oluveriyor aniden. Siz de, oldukça stresli bir şekilde giden hayatınızı, düzenli bir şekilde spor yaparak oldukça neşeli ve eğlenceli bir hale getirebilir. O halde ne duruyorsunuz, haydi spor çantası hazırlamaya! 🙂


2. Kendine Güveni Geliştirir

Düzenli Spor Yapmanın 3 Faydası

Evet, gelelim bizim mevzuya. Belki de bize düzenli spor yapmanın 3 faydası konulu bu yazıyı asıl yazdırdan madde buydu. Çünkü biz, Melankolik Yaşam olarak sürekli motivasyon ve kişisel gelişim odaklı yazılar yazmaya özen gösteriyoruz. Çünkü, insanların buna ihtiyacı var. Ancak bu yazımız, sizleri hem bilgilendirecek, hem kendinize olan güveninizi arttırmanızı sağlayacak ve hem de sizi en kısa sürede harekete geçirecek bir niteliğe sahip. Siz de, kendinize olan güveninizi tazelemek ve hatta deyim yerindeyse yeniden kazanmak adına en kısa sürede spora başlayabilirsiniz. Ancak şunu sakın unutmayalım; sadece spora başlamak değil, düzenli olarak spora başlamaktan bahşediyoruz. İstikrar oldukça önemlidir çünkü. 


3. Beyin Gücünü Arttırır

Düzenli Spor Yapmanın 3 Faydası

Öncelikle size ufak bir soru soralım; İnsanın en etkili silahı nedir? Yani insanı insan yapan, her canlıyı diğerlerinden ayıran bir özelliği olması ile beraber, insanın da diğer canlılardan farklılık göstermesini sağlayan özellikten bahsediyoruz. Tabiki de, düşünce ve düşünme yeteneğinden bahsetmekteyiz. Düşünce yeteneğimizi ne denli iyi kullandığımız da, bizi diğer insanlardan ayıran en büyük özelliğimizdir. Tabi her bölgemiz gibi, beynimizi de geliştirmemiz mümkündür. Beynimizi, çeşitli aktivitelerle oldukça iyi bir şekilde çok rahatlıkla geliştirebiliriz. Bu aktiviteler; kitap okumak, düşünmek, araştırma yapmak, öğrenmek, yeni şeyler geliştirmek diye sıralanır gider. Bir de, düzenli olarak spor yapmak vardır. En az araştırma yapmak kapar etkili ve en az da yeni bir şey geliştirmek kadar faydalı… Siz de, düzenli spor yapabileceğiniz bir hayata merhaba diyerek en önemli yeteneğimizi olan düşünce ve beyin gücünüzü arttırabilirsiniz. İşte o zaman, hayata olan bakış açınız ve bu hayattaki etki gücünüz bir anda yükselecek ve kendinizi tamamen farklı ve gelişmiş bir konumda bulacaksınız.