Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Kendinize hiç sordunuz mu; neden spor yapmalıyız diye? Peki; Spor yapmazsak ne olur? Spor yapmanın faydaları nelerdir? Düzenli spor yapmak insan vücuduna ne şekilde fayda sağlar? En önemlisi de, düneli spor yapmak gerçekten de faydalı mıdır? Tüm bu sorulara cevap vermek adına sizler için bu yazıyı hazırladık ve genelleme olarak düzenli spor yapmak için 10 neden başlığını verdik. Spor yapmak, sadece fiziksel bir değişim olarak algılanmamalıdır. Daha önce mutlaka duymuşsunuzdur bu sözü, “”Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” Yani sağlıklı olmak, bedensel veya ruhsal düzenin yerine olması ile değil, hem bedensel hem de ruhsal sağlığın bir adara olması ile mümkündür. Ayrıca, bedensel ve ruhsal sağlık her zaman birbiri ile doğru orantılıdır. Yani, bedensel sağlığınız ruhsal sağlığınızı, ruhsal sağlığınız da bedensel sağlığınızı etkiler. Üstelik bu, bizim bir söylemimiz değil, yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bir bilgidir. Egzersiz yapmak, vücutta bulunan ve mutluk hormonu olarak adlandırılan serotonini arttırır. Bu, tüm uzmanlar tarafından belirtilmekte olup, herkese önerilen bir şeydir. Biz de, uzmanların bu önerisini sizlere daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak adına, bu konuyu maddelendirdik ve düzenli spor yapmak için 10 neden başlıklı bu yazıyı hazırladık. Umarız ki, bu yazıyı okuduktan sonra hayatınızın geri kalanını spor yaparak ve sağlıklı beslenmeye daha fazla dikkat ederek geçirirsiniz 🙂

Düzenli Spor Yapmak İçin 10 Neden

Ayrıca, büyük bir özenle hazırlamış olduğumuz EN İYİ MOTİVASYON FİLMLERİ başlıklı yazımızı okuyarak, hem harika bir bir film keyfi yaşayabilir, hem de bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Düzenli Spor Yapmanın Fayaladı Nelerdir?

Düzenli Spor Yapmak İçin 10 Neden

Düzenli spor yapmak için 10 neden başlıklı yazımızın maddeleme kısmında, düzenli spor yapmanın faydaları nelerdir onlara bir göz atalım;

 1. Düzenli spor yaptığınızda duygusal düzeniniz de olumlu anlamda gelişir. Çünkü sporu düzenli ve devamlı bir şekilde yapmak, vücuttaki serotonin, endorfin gibi mutluluk veren hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bu hormonlar salgılandığında, depresyon, endişe ve stres gibi her türlü olumsuz duygu ve durumlardan uzaklaşmış olursunuz.

 2. Düzenli spor yapmak, bağışıklık sisteminizin ciddi anlamda düzenlenmesi ve onarılmasına yardımcı olur. İşte bu yüzden düzenli olarak spor yapmak; mide, bağırsak hastalığı gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

 3. Düzenli spor yapmak, beyin fonksiyonlarınızı önemli ölçüde düzenleyerek zihinsel işlevselliği de arttırır. Bu nedenle düzenli spor yapan insanlar, diğer insanlara göre daha iyi düşünme ve algılama yeteceğine sahiptir. 

 4. Ayrıca, düzenli spor yaptığınızda, uyku problemleriniz de ortadan kalkar ve vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu rahatlıkla alabilirsiniz.

 5. Kas ve eklemlere son derece faydalı olan spor, bu bölgelerde yaşanan ağrıların da en az seviyede yaşanmasını sağlayarak sizlere bu açıdan inanılmaz bir fayda sağlar.

 6. Düzenli spor yaptığınızda, vücudunuzdaki toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar ve bu sayede de daha hızlı kilo vermeniz mümkün hale gelir.  Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ise, hem daha iyi görünmenizi ve hem de kilo vermek için harcadığınız ekstra harcamaların noktalanmasını sağlayacaktır.

 7. Düzenli spor yapmak; daha sağlıklı beslenmenize de olanak sağlamaktadır. Çünkü düzenli spor yapan insanlar, bu süreç dahilinde ciddi emekler sarfedeceği için, başta beslenme olmak üzere birçok konuda kendilerine dikkat ederler. Bu dikkatleri, zamanla bir alışkanlık haline gelir ve bundan sonraki hayatlarında da daima sağlıklı ve fit yaşarlar.

 8. Şu bir gerçektir ki, her kim olursanız olun, düzenli spor yaptığınızda yaşam kaliteniz önemli ölçüde artış gösterir. Spor, vücudunuzda yer alan her türlü kötü enerjiyi atar ve pozitif duygular ile iç içe olursunuz.

 9. Düzenli spor yapmanın belki de en önemli maddlerinden biridir, spor yapmanın öz güveninizi de önemli ölçüde arttırması. Çünkü, düzenli spor yapan kişiler daha sağlıklı, daha güçlü ve daha fit hissederler. Bu sayede, giyeceği birçok kıyafet üzerlerine tam oturur ve harika bir dış görünüşe sahip olurlar.
   
 10. Düzenli spor yapmak için 10 neden konulu yazının olmazsa olmaz maddesi hiç şüphesiz ki şudur; düzenli spor yapmak, motivasyonunuzu ciddi ölçüde arttırır. Çünkü kişi, düzenli spor yapmanın da verdiği etkiyle kendisini çok daha iyi ve çok daha dinamik hisseder. Bu sayede de, o kişinin motivasyonu önemli ölçüde artış gösterir ve motivasyonu her zaman üst seviyede kalır.