Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Bu hayatta tüm her şey karşılıklı mıdır? Evet karşılıklıdır. Tabi diyebilirsiniz ki, “karşılıksız olan şeyler de vardır, örneğin sevgi gibi” diyebilirsiniz, bu konuda gerçekten haklı da olabilirsiniz. Çünkü sevgi, karşılıksız olarak da duyulan harika bir histir. Peki, karşılıksız olarak duyduğumuz sevgiyi, karşımızdaki kişiye ilettiğimizde, o kişiden aynı şekilde sevgi göremediğimiz durumlarda ne olur? İlk önce çok ciddi anlamda moral bozukluğu yaşarız, tabi o kişiyi ciddi ölçüde seviyorsak. Daha sonra, o kişiye karşı sevgimizi yitirmeye başlar ve kendi kabuğumuza çekiliriz. İşte, karşılıksız olarak tabir ettiğimiz sevgi, aslında ilk başta karşılıksız olarak yaşanabilir. Daha sonra insan, içinde beslediği sevgiye bir karşılık ister ve o karşılığı bulamadığınıda ise derin bir hayal kırıklığı içerisine girer. Yine değer de aynı şekildedir. Bir kişiye değer verdiğinizde her zaman değer göremezsiniz belki. Belki de değer verdiğiniz kişi, size çok ciddi anlamda yanlışlar da yapabilir. Bunlar, hayatın gerçekleridir. Ancak biz, değer görmek istiyorsak, önce değer vermesini bilmeliyiz. Yani deyim yerinde ise, değer verelim değer görelim.

Ayrıca, HAYALLERİNİZİ GEREÇKLEŞTİRMENİN YOLLARI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


Daha İyi Bir Yaşam İçin Değer Verelim Değer Görelim

Değer Verelim Değer Görelim

Eğer ki, daha iyi bir yaşam istiyorsak, daha yaşanılası bir dünya oluşturmak istiyorsak bunun için, değer verelim değer görelim. Çünkü, insanlara değer verirsek ve onları önemsersek, aslında onların bize karşı olan tutumlarını da yakından takip etme şansını da bi anlamda yakalamış oluruz. İnsanlarda şöyle bir algı vardır genelde, “Bu bana değer veriyor” der ve o kişiye karşı sergilediği tutumu daha katı bir hale getirir. Yani, o kişi bir anlamda kendisine muhtaç sanabilir ve bu nedenle de kendisine değer veren kişi karşı bir umursamazlı içine girer. Değer verdiği kişiden beklediği değeri göremeyen, bir de üstüne o kişinin umursamazlığı ile karşılaşanlar da, derin bir üzüntü ile hayatlarına devam ederler. Ancak, değer görmeyi istemek, bu durumdan çok daha farklıdır. Her insan, karşısındaki veya da umursadığı başka bir kişiden değer görmek ve o kişi tarafından ciddiye alınmak ister. Eğer ki siz, birileri tarafından değer görmek ve yine birileri tarafından umursanmak istiyorsanız, ilk önce siz o kişiye değer vermelisiniz. Çünkü karşınızdaki kişi, size değer vermek adına ilk atılımı sizden bekliyor olabilir. Bu yüzden, karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi ona hissettirmeli ve bu sayede de o kişiden değer görmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Şunu da asla unutmamanız gerekir, değer verelim değer görelim!

Peki, karşımızdaki kişiden gerçek anlamda değer görmek için, ona ne şekilde davranmalıyız, bu konuda izleyeceğimiz yol ne şekilde olmalı? Örneğin; 

  • Bir karar alacağınız vakit, bu kararınızı ilk önce değer görmek istediğiniz kişi ile değerlendirmelisiniz. Bu sayede o kişi, sizin ona verdiğiniz değeri ve önemi fark ederek, o da size karşı bir değer besleyecek ve o da kendi kişisel kararlarından önce size danışacaktır.
  • Değer görmek istediğiniz kişiyi özel günlerde arayarak tebrik edin. Örneğin, milli ve dini bayramlarda değer görmek istediğiniz kişiyi arayabilir ve bayramlarını kutlayabilirsiniz. Bu sayede hem dayanışma içerisinde olmuş olacak hem de karşınızdaki kişinin sevgisini ve güvenini biraz daha fazla kazanmayı başaracaksınız. 
  • Her insanın geçirdiği zor günler ve zor durumlar olabilmektedir. Bu yüzden, size değer vermesini istediğiniz kişinin yaşadığı zorluklarda da onun yanında olun ve bunu ona hissettirin. Çünkü, insanın iyi günlerinde etrafında birçok kişi olur. Kötü günlerde ise, insan yalnızlaşır. Ancak siz, kötü günlerde insanları terk eden değil, aksine kötü günlerde insanların daha çok yanında olan ve onlara yardım eden bir birey olmaya özen gösterin.