Sabahları erken kalkmak, yapmamız gereken işlerimizi yapmak, günün stresi ve yorguluk derken, şöyle güzel bir uyku uyumanın hayali içinde evimize geliriz. Uyku, herkes tarafından sahip olunması mecburi bir temel ihtiyaçtır. Ancak uykuyu daha güzel ve konforlu hale getirmek de, bizim elimizde olan bir şeydir. Bu yazımızda sizlere, daha rahat bir uyu için 5 yöntem nedir, onlardan bahsedeceğiz.

Ayrıca, 3 Adımda Doğru Kararlar Verme Tekniği başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


1. Uykudan Önce Duş Almayı Deneyin

Daha Rahat Bir Uyku İçin 5 Yöntem

Bilenler bilir, akşam yatmadan önce alınan bir duş, insanı deyim yerindeyse adeta pamuk gibi yapar. Ayrıca kendinizi daha temiz hissedebilir ve üzerinizden atılan yorgunluk ile de direkt olarak yatağınıza gitmek, girmek ve gözlerinizi kapatarak harika bir uykuya dalmak isteyeceksiniz. Akşam, uyumadan önce duş almanın bir diğer faydası da, vücut sıcaklığı uyku için en ideal dereceye getirmesidir. Özellikle de saati saatine bir uyku düzeni içerisine girmek istiyorsanız, uyumadan önce mutlaka duş almaya çalışın ve bunu bir alışkanlık haline getirmeye özen gösterin.


2. Meditasyon Yapmaya Çalışın

Daha Rahat Bir Uyku İçin 5 Yöntem

Meditasyon yapmak, adeta insanın ruhunu gevşeten ve insanı rahatlatan harika bir yöntemdir. Bazı insanlar, sabah erken saatlerde kalkarak meditasyon yapmakta ve bu sayede de günlerinin iyi geçmesini sağlamaktadır. Siz ise, çok güzel ve rahat bir uyku uyumak için, akşam yatmadan önce meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. 


3. Uykudan Önce Kitap Okuyun

Daha Rahat Bir Uyku İçin 5 Yöntem

Daha rahat bir uyku için 5 yöntem başlıklı konumuzda, hem daha iyi bir uyku almanızı, hem de kendinizi geliştirmenizi sağlayacak harika bir yöntem var sırada. Uykudan önce kitap okumak. Bu sayede, tüm vücudunuzu durgun bir hale getirip, sadece beyninizi çalıştırmış olacaksınız. Beyniniz ise, kısa bir süre sonra sizi uyumaya zorlayacaktır. Sonuç olarak da, kitap okumaya başladıktan ortalama otuz dakika kadar sonra, harika bir uyuma isteği ile karşı karşıya kalacaksınız ve gözleriniz kapanacak. Daha sonra, kitabınızı bir kenara bırakıp gözlerinizi kapatabilirsiniz. Harika bir uyku sizi bekliyor olacak. 


4. Hafif Egzersizler Yapın

Uykudan önce, hafif egzersizler yaparak vücudunuzu yeterli seviyede esnetmeyi ve hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle de, çok hareketsiz bir gün geçirdiğinizde, uyku öncesi yapacağınız hafif egzersizler ile bu açığı kapatabilir ve rahat bir uykuya da merhaba diyebilirsiniz. Bu egzersizler, vücudunuza sportif yönden fayda sağlamasının yanı sıra, vücudunuzun kan dolaşımını da olumlu yönde etkileyecek ve uyku düzeninize de direkt olarak katkı sağlayacaktır. 


5. Teknolojik Aletleri Kapatın

Daha Rahat Bir Uyku İçin 5 Yöntem

Daha rahat bir uyku için 5 yöntem başlıklı konumuzun belki de en önemli maddesi budur. Burdan herkese ikaz edelim, uykudan önce teknolojik aletlerinizi mutlaka kapatın. Uykudan önce dediğimiz, uykudan beş dakika öncesinden kapatmanızı kastetmiyoruz. Uyku pozisyonuna geçmeden, yaklaşık bir saat öncesinde, telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerinizi kapatarak bir kenara koymalısınız. Çünkü bu cihazlardan yayılan ışınlar, sizin uyku için salınan hormonlarınızın daha az salınmasına neden olmaktadır. Tam da bu dakikada aklınıza şunu getirin, uyku problemi geçirdiğiniz dönemlerde, sizde bunun sorumlusu hangi etkenlerdir? 

Birçok kişi, uyumak için yatağa girdiği sırada eline telefonunu almakta ve dakikalarca dikkatini bozmadan telefona odaklanmaktadır. Telefon ile göz arası mesafe de maksimum kırk santim gibi çok kısa bir mesafe olduğu için, telefondan yayılan ışınlar bize direkt olarak etki eder. Ve bu ışınlar da, uyku için salgılanan hormonlar açısından tam bir risk ve tehlike unsurudur. En iyisi, başta telefon olmak üzere diğer tüm teknolojik aletlerinizi kapatın. Kapattıktan sonra illa ki uyuyun demiyoruz elbette. Hatta, teknolojik aletlerinizi kapatarak, az önce bahsettiğimiz dört madeyi hep bir arada gerçekleştirebilirsiniz. İlk önce yarım saat kadar kitabınızı okursunuz, daha sonra güzel bir hafif egzersiz programı yaparak kendinizi önce bir rahatlatırsınız. Daha sonra, hafif yorgun olan vücudunuzu, duşa girerek güzelce kendine getirirsiniz ve rahatlığınızı adeta katlanır. Ardından, kısa ve öz bir meditasyonundan sonra, artık uyku için tamamen hazır bir haldesiniz. Aslında bu beş yöntemi hep bir arada uygulamak, hem vücut hem de zihinsel olarak sizi uykuya sürükleyen harika bir uygulama çeşididir. Siz de, her gün ortalama 1 saatinizi bu yöntemler için ayırarak daha kaliteli, daha güzel ve daha sağlıklı bir uykuya kavuşabilirsiniz.