Son güncelleme: 13 Şubat 2020

Hiç düşündünüz mü, bir günlük süre içerisinde ne kadar boş zamanınız olmakta? Tüm işlerinizi yapıyorsunuz, sorumluluklarınızı ve görevlerinizi yerine getiriyorsunuz ve ve bu süreler dışında uyku ile dinlenme sürecini de dahil ettiğimizde, yine de size bir miktar zaman kalıyor. İşte bu süreç, çoğu kişiler tarafından boş zaman olarak adlandırılmaktadır. Aslında bize soracak olursanız, boş zaman denen bişey yoktur, bunun tam aksine, boşa geçen zaman vardır. Çünkü insan, istediği her anını kendisine fayda sağlayacak şekilde yönetebilme yeteneğine sahip sahip bir canlıdır. O yüzden siz de, boş zaman olarak tabir ettiğiniz vakitlerinizi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Öncelikle, bu sürece kendinize şöyle bir soru sorarak başlayabilirsiniz, boş zamanlarımı nasıl değerlendirmeliyim? Biz, Melankolik Yaşam olarak sizler için bu soruya cevap olabilecek nitelikte başlıklar hazırladık. Her bir başlık tam size göre ve her bir başlık tam da sizin gelişiminizi sağlayacak bir nitelik taşımaktadır. İşte, boş zamanlarınızda gerçekleştirerek kendinize fayda sağlayabileceğiniz o etkinlikler. 


Kitap Okuyun

Boş Zamanlarımı Nasıl Değerlendirmeliyim?

Elbette hepimizin, her gün olmasa bile her hafta en az bir iki defa boş zamanı olmaktadır. Bu, işimizden arta kalan tatil günümüz olsun, işten eve erken gelebildiğimiz saatler veya da uyumadan önceki son bir saatimiz de olabilir. Çoğu kişi bu tip boş zamanlarını daha çok sosyal medya mecralarında harcamayı tercih etmektedir. İşte o yüzden, bu tip zamanların adı boş zaman olarak yaygınlaşmıştır. Ancak siz, diğer insanlar bu zamanınızı sosyal mecralarda harcamak yerine, kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz. Göreceksiniz ki, bu sayede ciddi değişimler içerisinde olan bir hayata başlamış olacaksınız. Kitap okuma alışkanlığı edinerek geçireceğiniz en büyük değişim ise, artık boş zamanlarım kavramını kullanmak yerine, kitap okuma saatim diyeceksiniz. Genel kitlenin boş zaman olarak tabir ettiğimi sürece siz pek sahip olmayabilirsiniz. İşinizden arta kalan tatil süreci haftada bir gün de olabilir. Ancak hiç dert etmeyin, bir haftada bir kez kitap okuyup, her okuyuşta da ortalama 20 sayfa bitirirseniz, bu bile size katkı sağlacaktır. Bu sayede yılda ortalama 3 adet faydalı kitapları okuyup bitirmiş olacaksınız. Öncelikle şöyle bir soru vardır, hiç okuyanla okumayan bir olur mu derler. Siz de kendinize bu soruyu sorun ve en yakın zamandan tezi yok, ilk boş zamanınızda elinize kitap alın ve, boş zaman olarak tabir ettiğiniz o zaman dilimini de kitap okuma saati olarak değiştirin. 


Spor Yapın

Boş Zamanlarımı Nasıl Değerlendirmeliyim?

Boş zamanlarımı nasıl değerlendirmeliyim diye soranlara bir alternatif daha. Tüm boş zamanlarınızı, spor yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede hem istediğiniz görünüme sahip olabilir, hem sağlıklı bir yaşama başlayabilir ve hem de boş zaman olarak tabir ettiğiniz o süreci en iyi şekilde değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. 


Kişisel Gelişim Filmleri İzleyin

Boş Zamanlarımı Nasıl Değerlendirmeliyim?

Boş zamanlarımı nasıl değerlendirmeliyim sorusunda bir güzel cevap daha. Bu zamanlarınızı, size ciddi anlamda katkı sağlayacak olan kişisel gelişim filmleri izleyerek değerlendirebilirsiniz. Bu sayede hem boş zamanlarınızı çok iyi değerlendirme şansı yakalayacak, hem kendinizi geliştirip motive edecek ve hem de film kültür seviyenize katkı sağlayacaksınız. Daha önceden hazırlamış olduğumuz EN İYİ MOTİVASYON FİLMLERİ listemize göz atarak, kendiniz için en iyi filmi seçebilir ve ilk fırsatta izlemeye başlayabilirsiniz.


Yeni Şeyler Öğrenin

Boş Zamanlarımı Nasıl Değerlendirmeliyim?

Ayrıca boş zamanlarınızda, kendinizi yeni şeyler öğrenmeye adayabilirsiniz. Örneğin, yapmanız gereken tüm işlerinizi yaptınız ve günlük olarak yaklaşık bir saat kadarlık süreç size arta kalıyor diyelim. Bu süreci, yeni bir dil öğrenmeye çalışarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede, ciddi bir uğraş ve isteğin karşılığı olarak belli bir süre sonra yepyeni bir dili yine ciddi anlamda öğrenmenin avantajını yakalayabilirsiniz. Bu da, başta yeni iş fırsatları olarak hayatın birçok noktasında size hem maddi hem de manevi açıdan katkı sağlayacaktır. Ayrıca, online dersler alarak kendinizi internet ortamında da geliştirmeniz yine sizin elinizde. Eğer ki, online derslere verebilecek bir miktar bütçeniz varsa ve içinizde de bu yönde bir heves barındırıyorsanız, bu dersleri almaya en kısa süre içerisinde başlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü bu sayede yeni programlar ve yeni yazılım dilleri öğrenerek ilerde kendinize yepyeni bir iş fırsatı oluşturabilirsiniz.