Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Biz insanlar olarak, yeri gelir güler eğleniriz ve yeri gelir üzülür, acı çekeriz. Ancak bir çoğumuz, acı çektiği vakit, bu durum onda çok büyük yaralar açar ve deyim yerindeyse hayatı alt üstü olur. Hal böyle olunca da, her bişeyden şikayet eden ve hiçbir olumsuz durumu kabullenemeyen bireyler olarak devam ederiz yaşantımıza. Ancak, her şeyden ders çıkarmayı bilsek aslında, acılarımızdan da ders çıkartarak daha iyi bir hayat sürdürebiliriz kendimiz için. Peki ya nasıl, acılardan ders çıkarmak nasıl olur? Bu soruyu sordunuz mu kendinize? Veya da, hayatınızı daha iyi bir noktaya getirmek adına acılarınızdan ders çıkarmayı denediniz mi? 

Acı çekmek, sıkıntı içerisinde girmek ve bozuk bir moral ile yaşamak gerçekten de zordur ve hiçbir insan bu şartlar altında hayatınız devam ettirmek istemez. Ancak acılar, biz istemesek bile bizi bulur ve hayatımıza ciddi bir şekilde etki ederler. Peki ya bu durumda ne yapmalıyız? Bu durumda yapabileceğimiz en iyi şey ise hiç şüphesiz, acılardan ders çıkarmak olacaktır. Eğer ki bunu başarabilir, yani acılarımızdan ders çıkarabilirsek, işte o zaman daha yaşanılası bir hayatın kapısını da aralayabiliriz. Melankolik Yaşam olarak, sizleri psikolojik açıdan daha iyi bir konuma getirecek olarak acılardan ders çıkarmak başlıklı konumuz hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verelim.

Ayrıca, HAYALLERİNİZİ GEREÇEKLEŞTİRMENİN YOLLARI başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 


Acılarımızdan Nasıl Ders Çıkartırız?

Acılardan Ders Çıkarmak

Acı çekmemiz, genelde yaptığımız hatalar yüzünden meydana gelen ve bizi olumsuz anlamda derinden etkileyen bir süreçtir. Bu olumsuz süreci her ne kadar zor atlatabilsek, hatta bazen atlatamasak bile avantaja çevirmek de yine bizim elimizdedir. Hemen bu konuda bir örnek verelim; Örneğin, insanlara çabuk güvenen birisiniz diyelim. Herhangi bir konuda birisine ani bir şekilde güvendiniz ve bu ani güveniniz sonucunda da kalbiniz kırıldı, bunun sonucunda da acı çektiniz. Bundan sonraki süreciniz, kalbinizi kıran bu olumsuz durum karşısında derin üzüntüler içerisine girmek değil de, aynı tip durumlarda nasıl daha güçlü olurum ve kendi kalbimi kıracak bir sonuca izin vermem, onu doğru analiz etmelisiniz. Mesela, insanlara gereğinden fazla güvenmemek, acılardan ders çıkarmak konusunda çıkaracağınız en mantıklı sonuç olabilir. Çünkü güven, çok değerli bir şey olduğu için herkese verilmez, verilen kişiye de ani olarak verilmez.

Veya da, bir insana karşı içinizde duyduğunuz aşkı hemen ilan edip aşık olduğunuz kişiden de aynı karşılığı beklemek, sizi gerçekten de derin bir üzüntü ve acı çekmeye mahkum edebilir. Onun yerine, içinizde duyduğunuz aşkı biraz içinizde bekletin, karşınızdakini daha iyi tanıyın. Aşık olduğunuz kişiye de çok fazla umut bağlamayın, eğer ki her şeye rağmen de içinizde halen bir aşk var ise, bunu açıkladıktan sonra alacağınız red cevabına kendinizi hazırlayın. Ancak diyelim ki, çok derin olan aşkınızı en kısa sürede karşınızdakine ilan ettiniz ve aldığınız red cevabı karşısında da derin bir acı çekiyorsunuz. Peki şimdi ne yapacaksınız? Aslında bu, hayatın size ders verme sürecidir. Hayat tam da bu noktada size der ki, çok fazla değer vermek, değer verdiğiniz kişinin gözünde sizi değersizleştirmektedir. İnsanlara çok fazla değer vermek yerine, herkese kişiliğinin ederi kadar paha biçilmesi gerekilmektedir. 

İşte, her ne olursa olsun, çektiği acıdan bu şekilde ders almalıdır insan. Çektiğiniz acılardan ders almayı başardığınız vakit, çok daha güçlü ve huzurlu bir hayata sahip olacaksınız. Ayrıca, insan her bir şeyi yaşacak kadar uzun yaşamaz. Acılardan ders çıkarmak, her zaman kendi hayatınızdan çıkaracağınız bir ders değildir. Bazen de, başkalarının acılarına şahit olmayı ve başkalarının hayatından ders çıkarmayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede, hem acısına şahit olduğunuz kişiye yardımcı olabilir, hem de aynı acıyı kendinizin yaşamasına karşılık olarak önceden bir tedbir, bir önlem alabilirsiniz. 

İnsanın, yaşadığı acılardan ders çıkarabilmesi için motivasyonu yerinde olmalıdır. Motivasyonu düşük olan insan, bırakın acılardan ders çıkarmayı, güzel bir anını bile hak etiği ölçüde yaşayamayan bir insandır. Siz de, motivasyonunuzu yüksek tutarak daha mutlu, daha huzurlu ve en önemlisi de acılarınızı tecrübeye çevirmenize yardımcı olacak MOTİVASYON GÜÇLENDİREN 17 YÖNTEM başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.