İnsanlar arasında belki de en büyük sağlıksal ve yaşamsal sorunlardan biri de, fazla kilolardır. Fazla kilo problemi ile yaşayan insanlar, bu kiloları sağlıksal sorunlar ve düzensiz bir yaşam sonucunda edinmektedir. Bu, her ne kadar çok zararlı olsa da, bazı kişiler maalesef ki bu durumu pek de ciddiye almamaktadır. Bu ciddiyetsizliğin sonucu olarak da, fazla kilolar artmakta ve bu fazla kiloların getirdiği zararlarda da haliyle bir yükselme görülmektedir.

Bilim adamları tarafından yapılan çeşitli araştırmalar, fazla kilolara ne gibi etkenlerin sebep olduğunu artık çok net bir şekilde gün yüzüne çıkarmaktadır. Öyle ki, fazla kilo almaya sebebiyet veren etkenler birden fazla çeşitte olup, her insanda farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılık, kişinin vücut tipine, genel psikolojik durumunda ve yaşadığı ortama göre de ayrıca değişkenlik gösterebilmektedir. Biz de Melankolik Yaşam olarak, fazla kilolara neden olan etkenleri sizler için araştırdık ve 5 maddelik bir liste oluşturduk. İşte, 5 maddede fazla kiloların nedenleri…


1. Madde: Uyku Düzeninin Bozuk Olması

5 Maddede Fazla Kiloların Nedenleri

Kişinin bozuk bir uyku düzeni içinde yaşaması, o kişinin belli başlı sorunlar ile karşı karşıya olmasını doğrudan tetiklemektedir. Bu problemler, ilk başta sağlıksal ve devamında da psikolojik seviyelere kadar gidebilmektedir. Uyku düzeninin bozuk olmasının biz tarafımızca neden olduğu en büyük ve en ciddi problemlerden biri de yine fazla kilolara sebebiyet vermesidir. Uykusuzluk problemi genel itibariye iki şekilde görülmektedir. Birincisi, yeterli miktarda uyumak fakat, gerekli zamanlarda uyuyamamak. İkincisi ise, yeteri kadar sürede uyuyamamak. Birinci etkende, insanın uyuması gereken saatte ayakta olması ve ayakta olması gereken saatte de uyuması gibi bir durumu örnek gösterebiliriz. İkinci, yani insanın yeteri kadar uyku alamaması ise gayet anlaşılır bir neden olup, insanın eksik sürede uyumasıdır. Örneğin bir insanın ihtiyacı olan uyku miktarı, günledik olarak 8 saattir. Fakat siz, her bir gününüzü ortalama 4-5 saat kadar uyuyarak geçiriyorsanız, çok ciddi bir uyku problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Uyku problemlerinin hızlı ve fazla kilo almaya etkisi ise, aslında sindirim sistemine etki ediyor oluşudur. Yeteri miktarda enerji sahibi olamayan vücut, içerisindeki sistemlere de yeteri enerjiyi verememektedir. Bundan dolayı da, düzenli olarak çalışamayan sindirim sistemi, görevini düzenli bir şekilde sürdürememekte ve bu da kişinin fazla kilo almasına neden olmaktadır. 


2. Madde: Stresli Bir Hayat Yaşamak

5 Maddede Fazla Kiloların Nedenleri

Hızlı ve fazla kilo probleminin bir diğer nedeni ise, stresli bir hayat yaşamaktır. Kişi, vücudu ve ruh sağlığı için gerekli olan uykuyu fazlasıyla alıyor olsa bile, o kişinin stresli bir hayatı varsa, bu ekstra olarak bir sorun haline gelmektedir. İçerisinde bulunduğumuz hayat düzeni ile başa çıkmaya çalışmak, sorumluluklarımızın peşinden koşmak ve gereksinimlerimizi temin etmek… Tüm bunlar, insanda ciddi anlamda stres oluşturabilmektedir. Bu stresin sonucu olarak da, kişi illaki bir bedel ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yine, stresin insan vücudunda meydana getirdiği en büyük bedel ise, fazla kilo problemidir. 


3. Madde: İlaç Kullanmak

5 Maddede Fazla Kiloların Nedenleri

Bu, her ne kadar önüne geçmesi zor bir durum olsa bile, hızlı kilo aldırma konusundaki gerçekçiliğini yitirmemektedir. Evet, kullandığımız tüm tıbbi ilaçlar bize fazla kilo olarak geri dönebilmektedir. İlaçların içindeki kimyasallar, vücudumuzun bazı kesimlerine etki etmekte ve bu da doğrun sindirim sistemimizi etkilemektedir. İlaçlar yüzünden kilo alma problemi ile karşı karşıya kalmamak için, sadece doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmaya özen gösterin. Bu sayede, eğer ki ilaçlar yüzünden kilo alma problemi yaşayacaksanız, bu geçici bir süreç dahiliyesinde olur. Sonradan ise, tekrardan klasik yaşamınıza geri dönebilirsiniz. 


4. Madde: Hareketsiz Bir Yaşam

5 Maddede Fazla Kiloların Nedenleri

Bir yerde, kilo ile ilgili konu açılmışsa, orada mutlaka egzersiz yapmaktan bahsedilmektedir. Biz ise, bundan kısaca şu şekilde bahsedebiliriz; Hızlı bir şekilde kilo vermek çin hareketli bir yaşama ihtiyaç vardır. Hızlı ve düzensiz olarak kilo alma probleminin en büyük tetikleyicilerinden biri de, hareketsiz bir yaşam sürdürmektedir. 


5. Madde: İşlenmiş Gıdalar Tüketmek

Abur çubuklar, gazlı içecekler ve tatlılar… Bunların her biri, insanın hızlı ve düzensiz kilo almasını kolaylaştırmakta ve sağlıksız bir yaşamı da beraberinde getirmektedir. 

Ayrıca, 5 ADIMDA HIZLI KİLO VERME YÖNTEMİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.