Son güncelleme: 24 Şubat 2020

2020 yılı, birçok yenilikleri ve yeni hayaller ile beraber, beslenme konusunda da birçok farklılığı ile dikkat çekmektedir. Öyle ki birçok kişi, yeni hedeflerinin yanında, daha sağlıklı bir yaşamın temellerine de 2020 yılı itibariyle adım atmış bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşamın temellerini atmanın başlıca koşullarından biri de, sağlıkı bir beslenme düzeni içerisinde olmaktan geçer. Abur-cubur yerine meyve-sebze, glikoz şekerli gıdalar yerine doğal meyve şekeri ve asitli içecekler yerine de, bol bol su tüketimine başlamak, sizde inanamayacağınız ölçüde sağlıksal değişimler oluşturmaktadır. Tüketilen sağlıksız yiyecek ve içecekler, kişiye inanılmaz ölçüde zarar vermektedir. Kısa vadede ek de belli olmayan bu zararlar, ileriki yıllarda kendisini cidi bir şekilde hissettirirler. Sağlıksız yiyecekler ve sağlıksız içeceklerin size verebileceği önemli zararlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sağlıksız bir şekilde kilo alımı
 • Vücuda fazla miktarda sağlıksız yağ girmesi
 • Vücuda fazla miktarda sağlıksız şeker girmesi
 • Vücut damarlarının tıkanması
 • Kalp atış ritmindeki dengesizlik
 • Nefes yollarında daralma
 • Kan basıncındaki dengesizlik
 • Vücudun hastalıklara karşı gösterdiği direncin düşmesi
 • Daha çabuk ve daha sık baş ağrısı olmasını tetikler
 • Kişi, kendini normaline göre daha yorgun hisseder
 • Kişi, yaptığı fizikseksel aktivitelerde daha çabuk yorulur ve direnci erken düşer

Tüm bunlar, sağlıksız yiyecek ve sağlıksız içeceklerin, vücudumuzda yol açtığı fiziksel sorunlardan ibarettir. Tüm bunların yanında, sağlıksız yiyecek ve içeceklerin neden olduğu ruhsal ve psikolojik problemler de vardır. Bu problemler de yine, sağlıksız beslenmeden dolayı meydana geldiği pek anlaşılmasa da, insanlar için çok ciddi bir oranda sorun teşkil etmektedir. İşte, sağlıksız yiyecek ve sağlıksız içeceklerin neden olduğu psikolojik ve ruhsal problemler;

 • Kişinin motivasyonunu düşürür
 • Kişinin rüya düzeninde, kötü rüyaların daha baskın olmasına neden olur
 • Kişiyi mental anlamda zayıflatır
 • Kişinin düşünme yeteneğini önemli çok ölçüde olumsuz etkiler
 • Kişinin, iyimser ruh halini çok önemli ölçüde zedeler
 • Hayata daha negatif bakmanıza neden olur

İşte bunlar da, sağlıksız yiyecek ve sağlıksız içeceklerin neden olduğu ruhsal ve psikolojik problemlerdi. Bu problem ve sorunların daha devamı gelir ancak, listemize şimdilik bu kadarını dahil etmek yeterli olacaktır. Görüldüğü üzere, özellikle de ruhsal problemler bazından bakarsak, sağlıksız yiyecek ve sağlıksız içecekler, bizlere tam anlamıyla bir tehdit unsuru olmaktadır. Peki, bunu nasıl önleriz? Nasıl, daha iyi bir hayata uzanabiliriz? 

Ayrıca, SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN 3 YOLU başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Biz, Melankolik Yaşam olarak sizler için ufak bir liste hazırladık. Listemizde yer alan besin takımları, 2020 yılı için sağlıklı beslenmenin trendi olacak nitelikte. Az önce, zararlı yiyecek ve zararlı içeceklerin bizler için ne denli önemli sorunlar teşkil ettiğini açıklayıcı bir şekilde anlattık. Şimdi de, sağlıklı besinler ve onların faydalarından bahsetme vakti geldi. İşte, Melankolik Yaşam olarak yaptığımız geniş çaplı bir araştırma sonucunda, sizler için hazırlamış olduğumuz 2020 yılının en iyi 2 beslenme trendi başlıklı içeriklerimiz.


1. Bitkisel Ağırlıklı Beslenme

Bitkisel ağırlıklı beslenme, her yıl olduğu gibi 2020 yılında da en trend sağlıklı beslenme yöntemlerinden biri olmaya devam edecek. Tabi sebze ağırlıklı beslenmenin öneminden bahsederken de, vejeteryan olmayı ve vegan olmayı savunmuyoruz elbette. Vermek istediğimiz mesaj şu; sofralarınızı sadece sebze yemekleri ile donatmayın, sebzeyi de sofralarınızdan hiçbir zaman eksik etmemeye özen gösterin. İddia ediyoruz ki, bitkisel ağırlıklı beslenmek, sadece 2020 yılı için değil, bundan sonra çok uzun yıllar boyu da daima sofralarımızı süsleyecektir. 


2. Protein ve Vitamine Önem Vermek

Protein ve vitamin ağırlıklı beslenmek, özellikle de sporcu kişilerin en iyi besin tercihleri arasındadır. Eğer ki kas kütlesi kazanmak istiyorsanız, fit bir görünüm kazanmak ve daha zinde olmayı da kendinize hedef belirlediyseniz, protein ve vitamin ağırlıklı bir beslenme programı tam size göre. Yine, 2020 yılında da yeni hedefler içerisine giren kişiler, sağlıklı beslenme düzeneklerinde protein ve vitamine büyük önem vermektedir. Kendinize bir söz verin, sağlıklı beslenmek adına deva adımlar atın ve daha fazla protein, daha fazla vitamin ağırlıklı besinler tüketin. Çok değil, bundan bir yıl sonra, kendinizdeki değişime inanamayacaksınız.