Stres, insan yaşamını çok büyük ölçüde etkileyen önemli bir faktördür. Tabi stresin insana olan etkisi, elbette ki olumsuz bir şekilde işlemektedir.

Melankolik Yaşam olarak, stres konusu üzerinde çok ciddi araştırmalar yaptık. Bu araştırmalarımız, uzman kişiler tarafından edindiğimiz bilgileri kapsamaktadır. Yani biz, uzman kişilerin bilgilerini bir araya getirdik, özgünleştirdik ve içerisine kendi söylemlerimizi de katarak size bu alandaki en faydalı içeriği oluşturmaya çalıştık. Çünkü insan, başına her ne geliyorsa gelsin, her ne durumun içerisinde oluyorsa olsun, bunun nedenlerini tam anlamıyla öğrenmek ve bilmek zorundadır. Tüm bunlara ek olarak da şu bir gerçektir ki, başımıza gelen olumsuzluklarla başa çıkmak için, o olumsuzlukların nedenlerini tanımak zorundayız. Bir hastaneye, bir doktora gittiğimizde bile, ilk önce hastalığımızın nedenleri bize sıralanır. Yani hangi hastalığa yakalandığımız önden söylenir ve ondan sonra da, o hastalığın nedenlerli nelerdir, bunlar doktorumuz tarafından bize tek tek sıralanır ve daha sonra da bu hastalık nedenleri bir bir ortadan kaldırılmaya çalışılır. Biz de buna ithafen, strese neden olan en önemli etkenleri sizler için derledik. Tabi stresin etkenleri olarak sıraladıklarımızın her birini değiştiremeyiz. Zaten ne demek istediğimizi, içerikleri okuduğunuzda çok daha iyi bir şekilde anlamış olacaksınız. Ancak, bu etkenlerin bir kısmı, belli bir emek sarf ederek değiştirilebilecek düzeydedir. Yine, bunu nasıl yapacağınızı da bir başka yazımızda sizlere anlatmış olacağız. Şimdi, içeriklerimize geçebiliriz. İşte, stresin en önemli 4 nedeni…


1. Bir Yakını Kaybetmek

Stresin En Önemli 4 Nedeni

Bu, kabullenilemez bir zorluğa sahip fakat kabullenilmesi mecburi olan bir gerçektir ki, insanları en çok da ölüm ayırır. Uzun süreli ayrılıklar bile elbet bir gü son bulur ve iki insan birbirini mutlaka görürler. Fakat ölüm, insanları bu dünya dahilinde kalıcı olarak ayırmaktadır. Bir tanıdığı öldüğünde insan, bundan üzüntü duymaktadır. Bu da bir gerçek. Fakat, insan bir yakınını kaybettiğinde ise, işte bunun boyutunu ve derecesini anlatmaya kelimeler bile yetmez. İnsan, kendisine ciddi anlamda yakın hissettiği bir kişiyi kaybettiğinde ise, çok uzun süreler boyunca bunun etkisinden çıkamaz. Yakınını kaybetmenin onda oluşturduğu acı hissiyatın kendisi açısından en ağır faturası ise, yüksek dereceli stres altına girmek olur. Stresin birçok nedeni tam anlamıyla düzeltilebilir ancak, bir yakınını, değer verdiğimiz bir insanın ölümünden dolayı yaşadığımız stres, belli başlı yöntemlerle hafifletilse de, ateşi hiçbir zaman sönmez. Düşüncesi bile çok kötü olan, yakınlarımızın öleceği gerçeğini yersiz ve zamansız olarak yaşamamak dileğiyle…


2. Boşanma

Stresin En Önemli 4 Nedeni

Çiftler, her ne kadar birbirlerini çok severek evleniyor olsalar da, bu evliliklerin hepsi tam ömürlük olmayabiliyor. Bazı olumsuz durumlar sonucu ortaya çıkan çiftler arası anlaşamama durumu, evli olan kişileri boşanmaya kadar sürükleyebiliyor. Eğer ki çiftlerden birinin bile eşine karşı olan aşkı halâ kuvvetli ise, o kişi bu boşanmadan dolayı stres altına girebilmektedir. Evli çiftlerin, boşanma gibi durumların sonucunda stres yaşamaları ve kendi hayatlarını olumsuz etkileyecek durumlara sebebiyet vermemeleri için birbirlerini daha iyi anlamaları gerekmektedir. 


3. Evlilik

Stresin En Önemli 4 Nedeni

Az önce bahsettiğimiz boşanma konusu her ne kadar stres yapıyorsa, evlenmek de o kadar stres yapabilecek bir ölçüdedir. Tabi evlenmek, birçok kişi için insanın en mutlu anlarından biri olarak adlandırılır. Ancak evlenen kişiler için, durum hiç de böyle değildir diyebiliriz. Aslında çiftlerin evlilikten dolayı yaşadıkları stresler farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu farklılıklardan bahsedecek olursak da;

İstemediği Kişiyle Evlenmek: Evlenen kişiler, buna her zaman kendi iradeleri ile adım atmazlar. Özellikle de kadınlar üzerinde uygulanan zorla evlendirilme baskısı, kişide ciddi anlamda stres nedeni olabilmektedir. 

Evlilik Stresi: Kişiler, her ne kadar birbirlerini çok severek evlenseler bile, özellikle de evliliklerinin ilk evresinde stres yaşabilmektedirler. Evlilik sürecinin ilk stresi de, evlilik esnasında yaşanır. Her şey hazır mı, bir eksiklik var mı, organizasyonlar istenildiği gibi oldu mu gibi düşünceler, özellikle de evlenecek olan çiftlerde ciddi bir oranda strese neden olmaktadır. 


4. Ayrımcılığa Maruz Kalmak

Stresin En Önemli 4 Nedeni

Ayrımcılık, çok yanlış olan ve insanları adeta hayattan soğutan bir davranıştır. Yine, bu konuda yapılan araştırmalar da diyor ki; ayrımcılığa maruz kalan insanların birçok kişisel özelliği zedelenmektedir. Yani ayrımcılığa maruz kalmak, insanı çok ciddi anlamda stres altına sokmaktadır. 

Ayrıca, 2020 YILININ EN İYİ 2 BESLENME TRENDİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.