Hiç şüphesizdir ki stres, bizden çok yıpratan ve hayatımızı da en çok zorlaştıran sorunlarından biridir. Stresle başa çıkmak, bazı durumlarda her ne kadar zor ve yorucu olsa da, rahat bir kişiliğe kavuşmak için bunu yapmak zorundayız. Bizleri bu denli zorlayan ve ondan kurtulmak için önlemler almamız gereken stres, bazı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Ayrıca, İNSAN PSİKOLOJİSİNİN BOZULMASINA NEDEN OLAN 2 ETKEN başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Stresin neden olduğu bu sorunlar, düşük veya yüksek etkili olabilecek bir şekilde seviyelendirilebilmektedir. Bazı stresli durumlarımız çevre faktörlerine bağlı olabilecek şekilde ilerlerken, bazı stresli durumlarımızın temel nedeni ise tamamen kendimiz oluruz. Yani, kendi hayatımızı zorlaştıran ve yokuşa süren tamamen kendimiz oluruz. Ancak çevre faktörleri neticesinde yükselişe geçen stresli durum, bizim açımızdan son derece negatif ve zararlı bir ölçüdedir. Çünkü kendi kendimize yaşadığımız stres, hedeflerimizin peşinden koşarken dahi meydana gelebilmektedir. Şöyle düşünün, çok istediğiniz bir hayalinizi gerçekleştirmek için kollarınızı sıvadınız ve işe koyuldunuz. Zaman zaman illaki zorlanacaksınız ve hatta bazen de pes etme seviyesine bile gelebileceksiniz. Bu tip durumlarda insan, çok kolay bir şekilde stres içerisine girebilmektedir. Ancak bu tip bir stres içerisinde olmak, insan için tamamiyle sonucu iyi olacak bir stres çeşididir. Ancak bir de, diğer faktörlerin neden olduğu stres artışı vardır ki, bu durum tamamen olumsuz ve bir o kadar da zararlıdır. Çünkü, dış etkenler yüzünden meydana gelen stresin en büyük nedeni, diğer insanlardır. Diğer insanların bizim üzerimizde oluşturduğu stres ise, sonuçları gerçekten de ağır olacak seviyede yaşanabilmektedir. Biz de, Melankolik Yaşam olarak, ciddi bir seviyede stres altında olmanın insan hayatı açısından ne gibi etkileri olduğunu sizler için araştırdık ve 5 maddelik bir yazı hazırladık. İşte, stresin neden olduğu 5 ciddi rahatsızlık…


1. Depresyon

Stesin Neden Olduğu 5 Ciddi Rahatsızlık

Bu söylem, adeta bir kural artık haline gelmiştir; stres demek depresyon demektir… Ciddi bir seviyede stres içerisinde olan bir insan, uzun süreli depresyonlara da girebilmektedir ve bu durum da kişiler açısından son derece zararlıdır. Şöyle düşünebiliriz, stres depresyona neden olur ve depresyon içinde olmak da birçok sağlık sorununu tetikleyebilir. Yani stresin neden olduğu depresyon, kendi başına psikolojik bir etken olurken, kendi ile beraber meydana getirebileceği sağlık sorunları kesinlikle sağlıksal olabilmektedir. 


2. Sağlıksız Kilo Alımı

Stesin Neden Olduğu 5 Ciddi Rahatsızlık

Kilo almak, her zaman olumsuz bir süreç değildir. Hatta insanlar, zayıf oldukları için çeşitli kilo alma yöntemleri dahi uygulayabilmektedir. Ancak istem dışı kilo alma, yani bunun kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmesi, son derece tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Stres ise, kişinin psikolojisini önemli ölçüde yıpratır ve bu da kişinin sistemlerini olumsuz etkiler. Bunun sonucunda kişi, kendini kontrolsüz bir şekilde yemeye verebilmektedir. Bu kontrolsüzce beslenmenin önemli bir sonucu olarak da, sağlıksız bir şekilde kilo alma evresi, bizi bekleyen en olumsuz durumlardan biri olmaktadır. 


3. Sağlıksız Kilo Kaybı

Stesin Neden Olduğu 5 Ciddi Rahatsızlık

Siz de, bir türlü kilo alamayan bir yapı içerisindeyseniz, genel hayatınızı bi düşünce süzgeçinizden geçirmenizde fayda var. Kendi hayatınızı gözlemlediğinizde ise, kendinize şunları sorun; Acaba benim hayatımız zorlaştıran etkenler neler? Ne gibi durumlar karşısında moralim bozuluyor? Bu güne kadar psikolojimi etkileyen durumlar hangileriydi? 

Bunlar ve bunların tarzında soruları kendinize sorun ve ilk önce bir tespit yapın. Çünkü, stres içinde olmak, stresli bir hayat sürmek; doğrudan veya dolaylı bir şekilde sizin vücut görünümünüzü de etkilemektedir. Yine, zayıf bir görünüme sahip olmanın nedenlerinden biri de, stresli bir hayat yaşamak olabiliyor.  


4. Üreme Sorunları

Stesin Neden Olduğu 5 Ciddi Rahatsızlık

Bizler insanlar olarak, yaşayışımızın ve neslimizin devamı için, üremek zorunda olan canlılardanız. Yine, ürememizin de sağlıklı bir şekilde gelişmesi düzenli olması da soyumuzun devamı açısından kritik bir önem taşımaktadır. Fakat, stresli bir hayat içerisinde olmamız, ürememizi ve dişi insan doğurganlığını olumsuz ölçüde etkilemektedir. 


5. Kalp Rahatsızlıkları

Özellikle de aniden meydana gelen sağlık sorunlarının başında, kalp krizi gelebilmektedir. Kalp krizinin ise, en büyük tetikleyicilerinden biri de hiç şüphesiz ki strestir. Kişinin stresli bir hayat sürmesinin sonucunda, kalp hastalıkları tetiklenir ve zamanla da patlak verecek seviyeye ulaşır.