Son güncelleme: 9 Şubat 2020

Bizlere etki eden birçok psikolojik rahatsızlık mevcut olmakla beraber, bu rahatsızlıklar farklı şekillerde dışa vurabilmektedir. Ancak, psikolojik rahatsızlıkların etkilerinin dışa vurma şekli gelende; insanın düşünce, davranış ve hissetmesine etki etmekte ve bu şekilde de dışa tepki vermektedir. Aslında psikolojik rahatsızlıklar temel olarak, insanın kişiliğini, insanın kendini ne şekilde algıladığını, insanlar arası iletişimin ne şekilde kurulduğunu, insanların sizi dışardan ne şekilde gözlemlediğini ve algıladığını, ayrıca siz harici olan tüm herkesle olan etkileşiminizi çok önemli ölçüde etkilemektedir. Tabi psikolojik rahatsızlıklar herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Bazı insanlara ciddi anlamda etki eden rahatsızlık, bir diğer insana daha az etki edebilmektedir. Psikolojik rahatsızlığın etkisi, rahatsızlığın türüne ve sizin ruh ile fiziksel halinize bağlıdır. Birçok insan, başına gelen psikolojik rahatsızlıkları atlatabilmektedir. Tabi bunun için doğru tedavi yöntemlerini uygulayarak gerekli psikoloji destekleri almak gerekmektedir. Bu kısımda, psikolojik rahatsızlık nedir sorusunun cevabını temel ölçüde verdik, şimdi biraz daha ayrıntılı anlatmaya başlayalım.

Ayrıca, BİPOLAR BOZUKLUK TEDAVİSİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


Psikolojik Rahatsızlıkları Doğru Tanımlamalıyız

Psikolojik Rahatsızlık Nedir 

Tıpkı her insan gibi siz de psikolojik hastalık teşhisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak, psikolojik hastalıkların tanımı yapılırken ister kendi hastalığınızı, isterseniz de bir başkasının psikolojik hastalığını tanımlarken biraz daha kibar olmalı ve hastalıktan bahsederken o psikolojik rahatsızlığa sahip olan kişiyi olumsuz anlamda etkilemeye özen göstermeliyiz. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, siz şizofren oldunuz demek yerine size şizofreni hastalığı teşhisi konmuş demek daha uygun olacaktır. Psikolojik rahatsızlıklar, normal insanların pek de fark edeceği bir durum değildir. Bu yüzden insanlar, sizin hastalığınızı fark etmekte zorlanırlar. Hastalığınızı öğrendiklerinde ise, sizin bu hastalığın etkisi edeniyle hayatınızda ne gibi değişimler olduğunu, enerji seviyenizin durumunu, davranış, hal ve hareketlerinizi, diğer insanlarla kurduğunuz ikili iletişiminizi asla anlayamayacaklardır. Bu yüzden, psikolojik rahatsızlık nedir dendiğinde kısaca şu cevap verilebilir. Dıştaki insanlar tarafından pek de anlaşılmadığı için, farkındalık oluşturmak ve insanlardan daha hassas olmalarını beklemek adına dikkat çekmek ve kendinizi savunmanız gereken bir rahatsızlık türü diyebiliriz. 

Ancak, psikolojik rahatsızlığın size vermiş olduğu beden ve ruh yorgunluğu, dıştaki insanlarla olan iletişiminizi büyük ölçüde kesme eğilimine ilerlemenize neden olabilmektedir. Bu yüzden, insanlara rahatsızlığınız hakkında pek de bir şey söyleme gerekesinimi duymazsınız. Tabi psikolojik hastalığa uğrayan kişilere tek bir teşhis konulmaz, her teşhis bir diğer teşhisin izlerini taşıyabilmektedir. Psikolojik rahatsızlığın etkisi ve belirtileri ise, bu rahatsızlıklarla ne kadar süredir uğraştığınıza ve bu rahtsızlıklar karşısında ne denli zorlandığınıza bağlıdır. Başta da söylediğimiz gibi; psikolojik rahatsızlıkların pek çok belirtisi olup, bu belirtiler kişiden kişiye göre de değişmektedir. Ancak daha çok ruh halinizi etkileyen psikolojik rahatsızlıklar, size bazı olumsuz duygu ve hisleri yaşatabilmektedir. Hatta bazen etkiler o kadar kuvvetli olur ki, başka insanların sizin arkanızdan konuştuğunu düşünüp, insanlar hakkında çeşitli önyargısal görüşler sergileyebilirsiniz.  

Psikolojik Rahatsızlık Nedir 

Psikolojik rahatsızlık nedir dendiğinde, bu rahatsızlıkların ruhsal etkileri kadar fiziksel etkilerinden de bahsetmek gerekmektedir. Örneğin uyku problemleri (gereğinden az veya fazla uyuma), beslenme dengesizliği (gereğinden az veya fazla yemek) ve yorgunluk gibi fiziksel belirtiler, psikolojik rahatsızlıklarla beraber vücudunuza nüksetmektedir. Bu belirtiler, psikolojik rahatsızlıklar esnasında yaşanabileceği gibi, herhangi bir psikolojik rahatsızlığa yakalanabileceğinizin de habercisi olabilmektedir. Ancak, uzmanlar tarafından tam olarak bir teşhis konması için, hem fiziksel hem de ruhsal belirtilerin uzun bir süre görülmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, geçici bir olumsuz evre yaşayıp yeniden eski ve sağlıklı hayatınıza dönebilirsiniz. 

Psikolojik rahatsızlıkların etkisini ölçmek ve kendinize bir hastalık teşhisi konacağına karar vermek ise, bir uzmandan önce sizin bileceğiniz bir şeydir. Öyle ki, herhangi bir psikolojik hastalık evresi içerisine giriyorsanız ve hastalığın etkilerini hissediyorsanız, bunu ilk duyan kişi siz olacaksınız. Sadece, bu tip konularda gerekli sağlıksal bilgileri öğrenmek ve ona göre haraket etmek gerekmektedir. Eğer ki, kendinizde gözlemlediğiniz psikolojik rahatsızlık etkileri hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa, en kısa sürede bir uzmandan yardım istemeli ve erken teşhis ve tedavi ile yeniden eski halinize kavuşmaya fırsat tanımalısınız. Doktorunuz, size bu tip konularda en iyi desteği veren kişi olup, siz iyileşene kadar sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Psikolojik Rahatsızlıklar Kalıcı Mı?

Psikolojik rahatsızlıkların nedeni ve tedavi yöntemlerini düşündüğümüz zaman çoğu psikolojik rahatsızlık kalıcı değildir.

Psikolojik Rahatsızlıklar Geçer Mi?

Psikolojik rahatsızlıklar uygun tedavi yöntemleri kullanıldığı takdirde tabiki de geçicidir.

Psikolojik Rahatsızlıklar İçin Tedavi Yöntemleri?

Her psikolojik sorun için uygun tedavi yöntemleri mevcuttur. İlaç tedavisi veya psikolojik terapi gibi yöntemler vardır.

En Sık Karşılaşılan Psikolojik Rahatsızlıklar?

En sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında depresyon, anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk gibi sıralayabiliriz.