Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Halk arasında maskeli depresyon denir. Örtülü, gizli anlamına da gelir. Maskeli depresyonun en büyük özelliği, insana maske arkasından gülme özelliği vermesidir. Yani, maskeli depresyon altında olan kişiler başkalarına mutlu görünüp, yüzünde gülümseme bulunduruyor ancak içten içe de acı çekiyor. En tehlikeli depresyon türleri arasında maskeli depresyonu rahatlıkla ekleyebiliriz. Çünkü, normal bir depresyon durumunda, ister aile ister arkadaş, veya da iş ortamında olun, yüzünüzdeki üzgün ifade ile bunu çevrenizdekilere istemsiz de olsa hissettirirsiniz. Bu durum karşısında da çevrenizdekiler size yardımıcı olur, sizi teselli eder veya üzüntünüzü paylaşırlar. Ancak, maskeli depresyon anında çevrenizdeki herkese sanki siz çok neşeli ve mutlu gibi bir imaj verdiğiniz için, herkes sizin harika bir hayatınız var sanacak. Yalnız kaldığınızdaki içten içe ağlamalarınızı ve girdiğiniz bunalımlardan hiç kimsenin haberi olmayacak. Örneğin, şu an bu yazıyı okuyorsunuz ve sizin maskeli depresyon anında olduğunuzu varsayalım ve yazıya o şekilde devam edelim. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, maskeli depresyona girmenizdeki en büyük etken sizsiniz. Çünkü siz, kendi duygularınızı çok fazla önemsemediniz ve onları hiçbir şekilde dışarıya yansıtmadınız. Öyle ki, içinize kendi halinizde yaşadığınız o negatif duygular birikti ve artık sizi bıktırma noktasın getirdi. En sonunda da, maskeli depresyon ile tanıştınız. Sürekli üzgün, kırgın, mutsuz ve karamsar bir haldesiniz. Ancak bu tamamen içten içe yaşanan duyguların birleşmesi, çünkü hiçbir duygunuzu dışarıya yansıtamadığınız için, depresyon anında hissettiklerinizi de yine içinize atacaksınız. Hatta bazı kişiler maskeli depresyonlarını o denli gizli ve o denli de kuvvetli yaşar ki, maskeli depresyon altında olduklarından kendilerinin bile haberi olmaz. Bu kişilerin, maskeli depresyona uğradıklarını teyit etmesi, ilerleyen bir sağlık sorunu ile karşılaştıklarında olur. Ancak, fiziksel bir şekilde zarar gördükten sonra bir şeylerin farkına varırlar ve ona göre önlemlerini alırlar. Bu yazımızda ise, maskeli depresyon hakkında bilgi verip, maskeli depresyon tedavisi nasıl olur, onu anlatacağız. 

Öncelikle şunu bilmekte fayda var; maskeli depresyonun oluşmasında birden fazla neden bulunmaktadır. Ancak, maskeli depresyona yakalanan kişiler; maskeli depresyona yakalanma nedenleri olarak gösterilen toplum tarafından dışlanma veya toplum tarafından bekledikleri ilgiyi görmeme konusunda, bunların olmadığı yönünde ısrarcıdır. Nedeni ise, depresyona giren hiç kimse bu durumu kolay kolay kabullenmek istemez. Bu konuyu onlara anlatmanın en iyi, en hızlı ve en sağlıklı yolu, uzman bir psikolog ile iletişime geçmelerini sağlamaktır. Şimdi de, maskeli depresyonun kişiler üzerindeki belirtilerini inceleyim. Bu belirtilerden herhangi birisi sizde bulunuyorsa, maskeli depresyon tedavisi olmak için uzmanlardan yardım almayı ihmal etmemelisiniz.


Maskeli Depresyon Tedavisi İlk Aşama / Maskeli Depresyon Belirtileri

Maskeli Depresyon Tedavisi

Maskeli depresyon geçiren kişilerde görülen en sık sorunlardan bazıları huzursuz olmak, korku yaşamak, öfke duymak, sinirli olmak, umutsuz olmak ve çaresiz olmaktır. Maskeli depresyon tedavisi için tanımlamamız gereken maskeli depresyon belirtileri şu şekildedir;

 • Huzursuzluk Olmak: Maskeli depresyon geçiren kişi, sürekli huzursuzdur ve bu huzursuzluk çeşitli hastalıklar başta olmak üzere birçok olumsuzluğu beraberinde getirebilir. Öyle ki, kendilerini iyi hissettikleri yerlerde bile derin bir huzursuzluk içinde olabilmektedirler.

 • Korku Yaşamak: Maskeli depresyon geçiren kişide görülen bir diğer değişim de, kişinin sürekli bir korku içinde olmasıdır. Maskeli depresyon geçiren bu kişiler, yalnızlıktan korkarlar, kalabalıktan korkarlar, gece korkarlar. Yani, korku durumları iki taraflı olabilmektedir. 

 • Öfke Duymak: Maskeli depresyon belirtileri arasında, maskeli depresyon geçiren kişilerin aşırı öfkeli olma durumları da vardır. Normalde asla sinirlenilmemesi gerken durumlara, maskeli depresyon geçiren kişiler kolay bir şekilde sinirlenebilirler. Tabiki de bu, maskeli depresyonun onlara yaşattığı trajedi bir durumdur. Çünkü hiç kimse, kendi isteğiye olmayacak şeylere aşırı şekilde sinirlenmez ve de öfkelenmez. 

 • Kendini Sürekli Yorgun Hissetmek: Yorgunluk, birçok hastalığın da belirtisi olduğu gibi, maskeli depresyonun da en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Maskeli depresyon yaşayan kişiler, kendilerini sürekli yorgun hissederler. Öyle ki bu kişiler; herhangi bişey yaptıklarında, yaptıkları o şey yüzünden yorgun düşerken, hiçbir şey yapmadıklarında ise, hareketsizlikten dolayı kendilerini yogun hissetmektedir. Bu yorgunluğun sonucunda sürekli uyumak isterler, sürekli uyuma durumunda ise vücutları sürekli hareketsiz olur ve bu durum da onları yavaş yavaş çeşitli hastalıklara doğru sürükler. 

 • Kendini Sürekli Umutsuzluk İçinde Bulmak: Bazen hepimiz belirli ölçüde umutsuzluk içine düşebiliriz. Ancak, maskeli depresyon geçiren kişiler için yaşanan umutsuzluk durumu, normalinden çok daha farklıdır. Maskeli depresyon geçiren kişiler, yapmaya koyulacakları her şeyin öncesinde, o şeyin bir olumsuzlukla sonuçlanacağını düşünürler ve bununla birlikte de içlerinde derin bir umutsuzluk oluşur. Öyle ki, bu kişiler gelecek günleri için de hem bu umutsuzluk ve kendileri hakında hep bir karamsarlık içindedirler.

 • Kendini Çaresiz Hissetmek: Çaresizlik, bazen her insanın başına gelebilecek olumsuz bir durumdur. Ancak, maskeli depresyon gibi etkisi yüksek unsurlara yakalandığımızda, yaşadığımız çaresizliğin etkisi de artar. Maskeli depresyon geçiren kişiler, sanki iki eli ve iki ayağı bağlanmışçasına kendilerini çaresiz bir durumun içinde hissederler. Bu kişiler, içinde bulundukları durumdan asla kurtulamayacaklarını ve her zaman bu depresyon ile beraber yaşayacaklarını düşünmektedir. 

 • Uyku Problemi: Maskeli depresyon altında olan kişiler, derin bir uyku problemi yaşarlar. Maskeli depresyon geçiren kişilerin yaşadıkları uyku problemleri genellikle iki türlüdür. İlki; sürekli uyuma isteğinin olması, derin bir şekilde uyku uyumak ve uyudukları zaman çok uzun bir süre boyunca uyanamama problemi yaşarlar. Maskeli depresyon altında olan kişilerin yaşadıkları bir diğer uyku sorunu ise; bir türlü uyuyamama, çok yorgun ve kendilerini çok halsiz, aşırı derecede bitkin hissetseler bile uyumakta güçlük çekme durumudur. Uyku sorunu yaşayan kişiler, buna bağlık olarak metabolizmalarında ve kilo dengelerinde de sürekli olarak sorun yaşamaktadırlar. Bu da diğer sağlık sorunlarının tümünü beraberinde getirebilme riskini taşımaktadır. 

 • Keyif Alamama: Maskeli depresyon geçiren kişiler, bir zamanlar büyük keyif alarak yaptığı şeylerden artık hiçbir şekilde keyif almamaya başlarlar. Öyle ki, bir zamanlar bu şeyleri yaparken kendileri oldukça iyi hissederleri ve mutlu olurlardı. Örneğin bu kişiler, seks esnasında bile, kendilerini sürekli kötü hissetmektedir ve sekse de çok uzun bir süre ara vermektedirler. Bu durum, özellikle de çiftler arasında yaşandığında şiddetli geçimsizlik ve beraberinde de evli çiftin boşanmasına da neden olabilmektedir. 

 • Libido Seviyesinde Dengesizlik: Maskeli depresyon geçiren kişilerin libido seviyesinde önemli bir miktarda değişim gözükmektedir. Maskeli depresyon geçiren bu kişilerde değişen libido miktarı, libidolarının azalması veya libidolarının artması şeklinde görülmektedir. Maskeli depresyon sonucunda kişinin libidosunun azalması sonucunda kişi, kendisini oldukça bitik hisseder ve hiçbir zaman seks yapma isteği duymaz. Bu durumun tam tersi olarak da, maskeli depresyon geçiren kişinin buna bağlı olarak libido seviyesinde ciddi bir miktarda artış yaşanır ve bu maskeli depresyon altında olan bu kişi sürekli olarak seks yapma istediği duyar ve kendisini de oldukça dinamik ve enerjik hisseder. 

 • Dengesiz İştah Durumu: Maskeli depresyon içlerinde olan kişiler, iştah dengelerini hiçbir şekilde sağlayamamaktadır. Öyle ki bu kişiler, yaşadıkları iştah sorunu, aşırı iştahlı olmak ve aşırı iştahsızlık şeklinde yaşarlar. Her iki iştah problemi de kişiler için oldukça zararlıdır. Buna çare olarak spor yapmayı deneyebilirsiniz.


Maskeli Depresyondan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Eğer, maskeli depresyon belirtileri sizde de bulunuyorsa, maskeli depresyon tedavisi adına harekete geçmelisiniz. Öncelikle bunun için kendinize söz vermeli maskeli depresyonun yeneceğinize inanmalısınız. Çünkü maskeli depresyon, kişide şunlara yol açmaktadır;

 • Sürekli olarak, ölüm, boşanma ve ayrılık nedeniyle sevdiğini kaybetme korkusu ve üzüntüsü içinde olmak. 

 • Sosyal çevreye karşı kendisini sürekli olarak değersiz hissetme ve toplum tarafından dışlanma duygusu yaşama. 

 • Hayat düzeni içerisinde birçok değişikliğe gitme; zevk aldığı aktiviteler, en sevdiği şeyler ve hatta çalıştığı iş gibi.

   
 • Maskeli depresyon sonucunda, depresyon geçiren kişiler eşleriyle, arkadaşlarıyla, aileleriyle ve iş yerindeki kişilerle çatışma ve atışma içerisinde olurlar. 

 • Kendilerini fiziksel, cinsel, duygusal ve psikolojik anlamda aşırı kötü hissederler.

Bu örnekler, maskeli depresyon içerisinde olan kişilerde gözüken etkenlerin sadece birkaçı. Ancak, maskeli depresyonu yenmek hiçbir şekilde imkansız değildir. Sadece kendinize inanmalı ve onu yeneceğinize emin olmalısınız. Maskeli depresyonla başa çıkmak adına şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

 • Akşamları erken yatıp, sabahları da erken kalkma alışkanlığı edinmek. Bu sayede, kişinin vücudu çalışma ve uyku düzeni hakkında belirli bir istikrar düzeni içerisine girer.

 • Günlük en az 20 sayfa olacak şekilde kitap okuma alışkanlığı edinmek. Bu sayede kişinin hayal gücü düşünme yeteceği gelişecek. Gelişen düşünme yapısıyla beraber, olaylar neticesinde daha sağlıklı karar verebilecekler ve kendileri açısından olumsuz olan durumlar daha rahat tespit edebilecekler.

 • Günde en az 2 litre su içme alışkanlığı edinmek. Bu sayede vücudun PH düzeni dengelenir ve vücut her anlamda daha pozitif bir hal alır. Öyle ki, insan vücudunun yaklaşık olarak %71’nin sudan oluştuğunu unutmamak gereklidir. 

 • Sağlıklı beslenmeye özen göstermek, özellikle de meyve ve sebze tüketimine dikkat etmek. Sağlıklı beslenmek, besinlerden yeterli, düzenli ve sağlıklı miktarda karbonhidrat almamızı, protein almamızı, enerji almamızı ve yağ almamızı sağlar.

 • Her şeye rağmen gülmeyi becerebilmek. Gülümsemek, insan psikolojisini ve insanın sağlık yapısını önemli derecede iyileştiren bir doktor gibidir adeta. Uzmanlar bu konuda der ki; kendinizi üzgün hissettiğiniz durumlarda sahteden de olsa gülün. Çünkü gülme eylemi, kişinin gerçek anlamda pozitif düşünceler içerisine girmesini sağlar.

 • Kendilerini motive edecek şeylerle uğraşmak. Hayatta en önemli gerekliliklerden biri de motivasyondur. Sağlam bir motivasyona sahip olmak, yapmak için niyet edilen her bir şeyin üstesinden kolayca gelmemizi sağlar.

 • İnsanların kendileri hakkında ne düşündüklerini umursamamak ve kendisini hiç kimseye muhtaç hissetmemek.

 • Düzenli olarak spor yapmak, sürekli hareket halinde olmak. Düzenli olarak spor yapmak, vücuda zihinsel ve fiziksel açıdan büyük ölçüde fayda sağlar. Sadece maskeli depresyon geçiren kişilerin değil, tüm insanların düzenli bir şekilde spor yapması gerekmektedir.

 • Düzenli olarak spor yapılamıyorsa bile, sabah en az 20 dakika yürüyüş veya hafif tempoda koşu yapacak fırsatı kendisi için oluşturmak.

 • Çok sayıda psikoloji kitapları okumak ve izleyebildiği kadar psikoloji filmi izlemek. Bu sayede daha sağlam bir psikoloji yakalanır ve maskeli depresyon ile mücadele etmedeki direnç artar. 

Ancak tüm bunların yanında, maskeli depresyon sorunu ile başa çıkmak için işinde uzman bir psikologdan yardım almanızda fayda vardır. Maskeli depresyon tedavisi konulu yazımız sizler için faydalı olduysa EGZERSİZ YAPMANIN FİZİKSEL FAYDALARI adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.