Son güncelleme: 27 Şubat 2020

Kelime anlamı olarak psikoloji, bir bireyi veya toplumu yönlendiren davranış biçimlerinin tümü anlamına gelmektedir. Psikoloji, her ne kadar önemli ve gerekli bir boyutta olsa da, bazı durumlarda ciddi anlamda zedelenebilmektedir. İşte, insan psikolojisinin bozulmasına neden olan 2 etken.

Psikoloji, insanı yönlendiren biçimlerin tümüne verilen genel ad olmasının yanı sıra, bu yönlendirme her zaman iyi ve insan topluluğu için olumlu anlamda gerçekleşmemektedir. İnsan psikolojisi, bazı durumların etkisi ile de, negatif bir şekilde çağrışımlar vermekte ve olumsuz düşünce yapıları içerisine dalmaktadır. Bu da, gerek insan sağlığı ve gerekse de kişinin hayatı için oldukça tehlikeli bir hal almaktadır. Çünkü psikoloji, iyi ve sağlıklı bir ruh hali içerisinde yaşamamız için, bize en çok katkıyı veren olgu olarak tanımlanabilir. Örneğin, hayatı ve yaşantısı düzgün olan bir insan, muhtemelen ve hatta çok iyi bir psikolojik süreç içerisinde olur. Öyle ki bu süreç, psikolojisi iyi olan insanoğlunu hayallerine, isteklerine ve de geleceğine en iyi şekilde götürecek araç gibidir adeta. Ancak kötü psikoloji, insanın anlık olarak yapmaya heveslendiği şeylerin dahi önüne geçmekte ve deyim yerindeyse insanı yalnız, çaresiz ve bir başına bırakmaktadır. 

Ayrıca, 2 ADIMDA TOPLUMSAL FARKINDALIK SAĞLAMAK başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Psikoloji, adeta durumumuzun kimliğidir bizim için. Sağlam bir psikoloji ile beraber gelen yüksek motivasyon, yüksek motivasyon hissi ile gelen başarma isteği ve yüksek başarı isteği ile beraber gelen genel başarı… Bunların hepsi, yani tüm pozitiflik ve negatifliğimiz, tamamiyle psikolojimize bağlıdır. Örneğin, herkesin hayatta pişman olduğu şeyler vardır. Bu pişmanlıklar, bazen yaptıklarımızdan ve bazen de yapmadıklarımızdan dolayı ruh halimizi ve zihinsel yapımızı çok sık bir şekilde meşgul etmektedir. Çünkü biz herhangi bir esnada, her ne yapıyorsak yapalım, bunu o an ki psikolojimiz ile yapmaktayız. Eğer karar verdiğimiz esnalarda daha iyi bir psikoloji içerisindeysek genelde olumlu, karar verdiğimiz esnada iyi bir psikoloji içerisinde değilsek de, olumsuz kararlar vermekteyiz. Ancak, psikolojimiz olumsuz bir hal aldığı durumlarda ise, elbette ki kendiliğinden o hale gelmemektedir. Yani, insan psikolojisini çok ciddi anlamda bozan bazı etkenler gerçekten de vardır. Biz de, Melankolik Yaşam olarak bu konu hakkında bir araştırma yaptık ve, insan psikolojini nelerin ve hangi durumların bozduğunu sizler için bir liste haline getirdik. İşte, insan psikolojisinin bozulmasına neden 2 etken maddesi…


1. Çocukların Yanlış Yetiştirilmesi 

İnsan Psikolojisinin Bozulmasına Neden Olan 2 Etken

Eğer ki bu yazıyı okuyorsanız ve psikolojinizin de bir anlamda ve belli bir düzeyde bozuk olduğunu düşünüyorsanız, bunun nedeni çocukluğunuza bağlı olabilir. Çünkü herkes bir zamanlar çocuktu ve hayattaki birçok şeyi de ilk defa çocukluğumuz esnasında gördük. İnsan, yapısı gereği ilk defa şahit olduğu şeyleri daha uzun süre ve belki de ömür boyu unutamama eğilimine sahiptir. Hâl böyle olunca da, çocukluğumuzda şahit olduğumuz travmatik durumlar, şimdiki psikoloji bozukluğuna doğrudan doğruya etki edebilmektedir. Tabi şu anda çok iyi bir psikolojiye sahip yetişkin bireyler de, çocukluk dönemlerinde illaki travmatik olaylara şahit olmuştur. Sonuçta hiç kimse mükemmel bir hayatın içerisinde büyümedi. Ancak, psikoloji anlamında en önemli olgu, devamlılıktır. Yani siz, çocukluğunuz esnasında sürekli olarak travmatik olaylara şahit olmuş iseniz, bu sizin psikoloji bozukluğunuza ciddi anlamda negatif katkı yapmaktadır. Yine aynı şekilde, çocukluğunuz esnasında travmatik olaylar yaşamış fakat bunla, gerek sayısı ve gerekse de boyutu bakımından aşılabilecek bir ölçüde ise, sizin tümbu travmaları yenmeniz gerçekten de kolaydır. 


2. Korkular İçerisinde Yaşamak

İnsan Psikolojisinin Bozulmasına Neden Olan 2 Etken

Korku, insanın içerisinde beslediği her türlü olumsuzluğa çok ciddi bir anlamda güç vermektedir. Yani bu da demek oluyor ki, korkarak yaşaya birisiyseniz, psikolojinizin bir anlamda bozuk olması son derece kaçınılmaz bir durumdur. Çünkü insan korku içerisinde olduğunda, çoğu zaman doğru kararlar veremez. Bu yüzden de artan yanlış kararlar, insanın psikoloji dağarcığını zorlamakta ve çok ciddi anlamda da zedelemektedir. İnsan, yanlış kararlar vererek psikolojisinin bozulmaması adına, verdiği çoğu karara korkaklık ile yaklaşmaktadır. Bu da, insanın düşüncesinin tam tersi bir şekilde etki oluşturmaktadır haliyle. Siz siz olun, hayatta verdiğiniz her türlü kararda son derece cesur davranın.