Daha önceki yazılarımızda, stres hakkında birçok bilgi verdik. Bu yazımızda ise, stres çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. 

Stres, aslında her şey gibi kendi içerisinde faklılık gösterebilir. Öyle ki stresin meydana geldiği faklılıklar birçok etkene göre değişebilmektedir. Bu değişiklikler, kişinin yaşantısına içerisinde bulunduğu hayat düzenine göre şekillenmektedir. Örneğin, bazen insanlar öyle bir stresli yaşantının içinde olur ki, bu kadarına da ne gerek var diyebileceğimiz seviyede olabilmektedir adeta. Tüm bunların yanında, bazen de öyle stres çeşitleri vardır ki, bu sefer de deriz bu kişi bu kadar strese nasıl dayanıyor diye… Stres, öyle bir şeydir ki, kendisi gözle görülmez ama yaşattıkları da gözler ve hafızalardan hiçbir zaman sinirlenmez. Diğer yazılarımızda, stresin fiziksel ve zihinsel olmak üzere birçok belirtisinden bahsettik. Bu belirtiler, kişilerde genel itibariyle görülebilen ve ne yazık ki kişinin hayatına olumsuz etkileri olan belirtilerdir. O yazımızda şu şekilde bahsettik, örneğin stresin insanda meydana geldiği fiziksel belirtiler dedik. Sanki, o kişi stres altındayken bunun belirtisini sadece fiziksel anlamda gösteriyormuşçasına. Fakat durum aslında böyle değildir. Çünkü bir insan, yaşadığı stresin belirtisini hem fiziksel, hem zihinsel, hem duygusal ve hem de kişilik anlamında fazlasıyla gösterebilir. Bizim, yazımızda da belirttiğimiz gibi, stresin belirtilerini sadece fiziksel anlamda gösteren insanlar da vardır. Ancak bir de, stresin her türlü belirtisini gösteren insanlar vardır ki, işte bu durum inanılmaz bir ölçüde olumsuzluk barındırabilir.

Ayrıca, STRESİN EN ÖNEMLİ 4 NEDENİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Stresin belirtileri konusunu biraz da derinleştirerek yazmış olduğumuz, en etkili 3 stres çeşidi adlı konumuzda da buna dikkat çekmeye çalıştık. Şimdi de, bu konumuzun içeriklerine bir göz atalım. İşte, Melankolik Yaşam olarak sizler için derlediğimiz en etkili 3 stres çeşidi; 


1. Akut Stres

En Etkili 3 Stres Çeşidi

Akut stres, belki de tüm insanlığın yaşamış olduğu en yaygın stres çeşididir. Akut streste insanlar, güncel olaylar üzerinden duydukları endişeleri çok derin bir şekilde içlerinde yaşarlar. Tüm bu endişeler elbette ki kişiye çok ciddi bir anlamda zarar vermektedir. Tabi akut stres dediğimiz tür her ne kadar kısa süreli yaşanan bir stres çeşidi olsa da, etkisi oldukça fazla olabilmektedir. Akut stres çeşidine örnek verecek olursak bunlar;

Sınav Öncesi Stres: Özellikle de öğrenciler açısından bakarsak, neredeyse tüm öğrencilerin sınav öncesinde stres yaşadıklarını söyleyebiliriz. Tabi insana stres yaşatan sınavlar, insanın girdiği en önemli sınavlarıdır. Örneğin üniversite sınavına giren lise son sınıf öğrencileri, bu sınavın zorluk ve önem boyutu dolayısıyla inanılmaz bir stres içerisine girerler. Tüm streslerinin nedeni, sınavda hata yapmak ve istediği sonucu alamama üzerine kuruludur. Yani sınav öncesinde yaşanan stres, akut stres çeşidine çok önemli bir örnektir. 


2. Episodik Akut Stres

En Etkili 3 Stres Çeşidi

Az önce, akut stresin çok etkili fakat geçici bir stres çeşidi olduğunu söylemiştik. Peki, hayal gücümüzü zorlayıp biraz daha derin düşünürsek, yani akut stresin sürekli olarak peşimizde olduğunu varsayarsak o zaman ne olur? Bunun için derin düşünürsek dedik ancak, bu bir gerçek. Yani bazı insanlar, akut stresin verdiği aşırı stresli durumunu sürekli olarak yaşamaktadır. Bunun bilimdeki adı da, episodik akut stres olarak geçer. Bu stres dahilinde yaşayan insanlar, hayatlarını inanılmaz derecede zorluklar altında devam ettirirler. Episodik akut strese örnek verecek olursak da;

Her Şeye Karşı Bir Telaşla Yaklaşmak: Birçok insanın çok normal karşıladığı ve yine normal bir şekilde hareket ettiği durumlarda, bazı insanlar hiç de öyle olamazlar. Episodik akut stres altında olan kişiler, hemen hemen her konuda derin bir telaş içerisinde olup, sürekli olarak panik yaşarlar.

Öfkeli Olmak: Stres varsa, öfke de vardır. Aslında bu bir kural gibi olup, stresin olduğu her yerde öfkenin de olduğunu görebiliyoruz. Yine, öfkeyi de her türlü stres çeşidinin yanına koyabildiğimiz gibi, episodik akut stres türünün bir belirtisi olarak da tanımlayabiliriz. 


 3. Kronik Stres

En Etkili 3 Stres Çeşidi

Yine, kronik stres de önemli bir stres çeşidi olup farklı şekillerde görülebilmektedir. Yaşanan aile sorunları, iş ve sosyal hayattan duyulan mutsuzluk ve hayattan keyif alamama gibi durumlar, kronik strese örnek olarak verilebilir. Kronik stres, özellikle de uzun süreli olması ve insana ciddi anlamda olumsuz etki etmesi ile bilinir.