Sağlık demek, sadece fiziksel kısmımızın üzerinde yoğunlaşmak ve sadece debi bölgeleri korumak demek değildir. Sağlık, kişinin fiziksel kısımlarının yanı sıra, ruh sağlığını da koruması ile olur. Bu yazımızda sizlere, daha iyi bir ruh sağlığı için 3 yöntem nedir, bunlardan bahsedeceğiz.

Ayrıca, BOŞ ZAMANLARIMI NASIL DEĞERLENDİRMELİYİM başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Öyle ki, kişinin zihinsel ve ruh sağlığı yerinde olmadığı taktirde, ne yazık ki fiziksel sağlığı da bu durumdan oldukça olumsuz yönde etkilenecektir. Bu olumsuz süreçte de insan, çeşitli hastalıkların eşeğine gelmektedir. Yani sağlıksız bir ruh düzeni içerisinde olan kişiler, aynı zamanda çeşitli fiziksel hastalıklarla da boğuşmaktadırlar. Bu durum da onları, zaten olumsuz bir vaka ile karşı karşıya iken, daha kötü durumlara sürüklemektedir. İlerleyen ruhsal ve zihinsel problemleri yüzünden, aynı zamanda çeşitli fiziksel sıkıntılarla da uğraşan kişiler, toplum tarafından da inanılmaz bir baskı ile karşı karşıya kalırlar. Öyle ki bu baskılar, zaten dayanamaz bir halde olan kişiyi, daha da kötü sıkıntıların eşeğine getirmekte ve hatta o sıkıntı eşeğinden aşağıya bile itebilmektedir. İlk önce zihinsel ve ruhsal yönden, daha sonra da buna bağlı olarak fiziksel yönden çeşitli sıkıntılarla boğuşan kişiler, artık en son çare olarak bir uzman desteğine başvurmak isterler. Başvurdukları kişi her ne kadar uzman da olsa, bu kişiler hep bir yarım ve hep bir sıkını ile uzun süre boyunca yaşamaya devam etmektedirler. Peki bizim tam da bu noktada anlatmak istediğimiz ve bu yazıyı yazmaktaki amacımız nedir? Bizim amacımız her şeyde olduğu gibi, zihinsel, ruhsal sorunlar ve tabiki ki de buna bağlı olarak gelişen fiziksel hastalıkların daha ilk etapta önüne geçmektir. Peki bu nasıl olacak? Şöyle olacak; erken tanı ve erken müdahale ile. Tabi bizler, ruh sağlığı konusunda profesyonel kişiler değiliz. Sadece, daha iyi bir ruh sağlığı için 3 yöntem adı altında, sizlere faydalı bilgiler vermeyi amaçladık ve bu yazıyı hazırladık. Belki de, burada yazılanları uyguladığınızda sizin de daha iyi bir ruh sağlığınız olacak ve gelecek yıllarda başınıza gelecek olası sağlık problemlerinin hiçbirini yaşamamış olacaksınız. Yani demek istediğimiz şu ki, her ne olursa olsun, erkenden yağılan birkaç ufak müdahale ile önüne geçilebilir. Peki, bizim sizler için hazırladığımız, daha iyi bir ruh sağlığı için 3 yöntem başlıklı konumuzun içeriği nedir? Hep beraber göz atalım…


1. Kendinize Yeteri Kadar İlgi Gösterin

Daha İyi Bir Ruh Sağlığı İçin 3 Yöntem

İlgi görmek, her insanı derinden derine mutlu eden bir etkendir. Bu konudaki kuralımız oldukça basit, başkasına ilgi gösterirseniz başkasını mutlu edersiniz, kendinize ilgi gösterirseniz de kendinizi mutlu edersiniz. Başkalarına elbette ki ilgi gösterebilirsiniz, bu size kalmış ve hatta insanlık açısından da oldukça güzel bir davranıştır. Ancak biz deriz ki, başkalarına ilgi gösterirken kendinizi de ihmal etmeyin. Kendinize de ilgi gösterin ve kendinizi de mutlu etmeye çalışın. Göreceksiniz ki, kendinize gösterdiğiniz bu sevgi ruhunuzu da yavaş yavaş okşayacak. İşte o zaman, gerçek bir ruh sağlığı ve iyi derecede bir psikoloji ile yaşamanın mutluluğu ve kıymeti, sizin açınızdan da daha anlaşılır olacaktır. 


2. Güler Yüzlü Olun

Daha İyi Bir Ruh Sağlığı İçin 3 Yöntem

Gülün! Mutlu olun, etrafınıza neşe saçın ve hayatın tüm güzelliklerini sürekli olarak aklınıza getirin. Çünkü dünyanın, insanlığın ve sizin gülümsemeye ihtiyacı var. Gülmek, depresyon azaltıcı ve tüm psikolojik sorunlara karşı sizi savunan çok etkili bir pozitif silahtır. Siz de, bu etkili silahı tüm ruhsal sorunlarınıza karşı kullanın ve her daim gülün, gülümseyin ve gülümsetin. 


3. Engelleri Ortadan Kaldırın

Daha İyi Bir Ruh Sağlığı İçin 3 Yöntem

Sizi, başta hayalleriniz ve heves ettiğiniz tüm güzel şeylere karşı engelleyen tüm etkenleri ortadan kaldırın. Çünkü, hayallerinize giden yolda yürümek ve heves ettiğiniz şeyleri yapmak için harekete geçmek sizin ruh sağlığınız açısından oldukça pozitif bir etkiye sahiptir. Ancak bazı durumlar, kişiler ve etkenler, sizi bu hayal ve heveslerinizden alıkoymak için adeta yarışa girerler. Ancak siz, tüm bunlara dur diyin ve kendinizden emin adımlarla hayallerinize, heveslerinize koşmaktan asla vazgeçmeyin. O zaman göreceksiniz ki, başta ruh sağlığınız olmak üzere birçok konuda kendinize inanılmaz bir ölçüde geliştirmiş olacaksınız. 

Ayrıca, DAHA RAHAT BİR UYKU İÇİN 5 YÖNTEM başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.