Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Bu günkü konumuzda, psikolojik problemlerden biri olan anoreksiya nervozadan bahsedeceğiz. Peki, Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gelin hep beraber görelim.

Anoreksiya nervoza, anormal vücut ağırlığı ile tanımlanmakta olup kişinin hayati tehlikeye yol açacak bir yeme içme sorununa uğramasına neden olan psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle de son derece ince ve zayıf görünmek isteyen kişilerde görünmekte olup, bu kişilerin sahip oldukları kilo da yine normalin çok altında olmaktadır. Anoreksiya nervoza hastalığı toplumun 12-20 yaş arası kız kesiminde en çok görülme oranına sahiptir ve bu hastalığa yakalanan kişiler çok az uyurlar. Ancak, bu hastalığa yakalananlar, çok az uyumalarına rağmen aktifliklerini hiç yitirmezler ve gün içinde de sürekli olarak aktiflerdir. Ancak, çok az uyumalarının yanında, yemek yemeyi de sürekli olarak ihmal ederler. Anoreksiya nervoza, çok az bir ihtimalle de olsa yetişkin insanlarda da görünebilmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişi eğer çok şişman birisi ise, bu hastalıktan kurtulması için çok düşün kalorili diyet programlarına başvurur. Hastalığın vücuda yayılma şekli genelde; ilk başlarda kişi, iştahını kontrol altına alabilirken, ilerleyen süreçte bu zorlaşır ve kişinin iştahı belli bir süreden sonra tamamen kaybolarak vücut hastalık derecesine gelircesine zayıflar. Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı konumuza, bu hastalığın belirtileri ile devam edelim…


Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bu hastalığa yakalanan kişiler, kilo kaybetmeyi amaçlayarak kendilerine özel yeme içme davranışları geliştirirler. Hastalığın dışardan tespit edilmesi ise ancak, hastalığa yakalanan kişinin bu hastalığa yakalandığına dair fiziksel belirtileri ortaya çıkarması ile olur. Öyle ki, bu hastalığa mensup kişiler, kilo almaktan son derece çekinirler, her ne kadar zayıf olsalar da buna rağmen kendilerine çok sıkı diyet uygularlar. Özellikle karbonhidrat değeri yüksek olan besinleri kesinlikle diyet yeme listelerine dahil etmezler. Hatta bu hastalığın etkisi altında o denli yoğun bir şekilde kalan kişiler vardır ki, bunlar işi daha farklı bir boyuta taşıyarak; yemek yeme zamanlarında ortadan kaybolma, yemek yeme esnasında yemeğin başından kalkmak için çeşitli bahaneler uydurma ve özellikle de başka insanların yanında kesinlikle yemek yemeyi reddetme gibi enteresan yemek alışkanlıklarına sahiptirler. Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da şudur; bu hastalığa mensup kişiler, ciddi oranda kilo kaybı yaşamalarının yanı sıra, sürekli olarak tartılma isteği, bol kıyafetler giyerek zayıflığını gizleme isteği, çok ciddi oranla ince bir yapıya sahip olduğunu kabullenmeme ve sahip oldukları kilo hakkında sürekli bir endişe içerisinde olma reaksiyonları gösterirler. Tüm bunların yanında, kendilerini yeterince zayıflayamadıkları için cezalandırmaya kalkışırlar ve çok ağır egzersizler yapma, çok uzun süreler tuvalette kalma gibi davranış bozuklukları da gösterebilirler. 


Anoreksiya Nervoza Tedavi Yöntemleri

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir? Adlı kofumuzda, bu hastalık tam olarak ne anlama geldiğini ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ne gidi değişimler olduğunu gördük. Şimdi de anoreksiya nervoza tedavi yöntemleri nelerdir? Bu hastalığın tedavi edilmesindeki öncü kişiler kimlerdir bu konuyu ele alalım. Anoreksiya nervoza hastalığının tedavi sürecinde uzman bir psikiyatrist, diyetisyen, psikolog, ortopedi, endokrinoloji, fizyoterapist ve hemşire gibi sağlık personelleri, toplu şekilde bir ekip çalışması uygular ve her hastaya göre belirlenen farklı tedavi yöntemlerini kullanarak hastanın normal sağlığına yeniden kavuşmasını sağlarlar. Hataya, onun uygun bir beden ve uygun bir fizike kavuşması için gerekli olan tedavi süreci ve bu tedavi sürecinde rol alacak etkenler açık bir şekilde anlatılmaktadır. Bu sayede hasta, içince bulunduğu durumu kabullenmiş olur ve hastalığı hakkında da detaylı bilgi edinir. Tedai sürecinde hasta, eğer ki sahip olması gereken kilo oranının en az %30 daha azına sahipse, hastane ortamında tutulur ve uzman kişiler tarafından düzenli bir şekilde kilo alımı sağlanır. Tedavi süreci esnasında hastanın öz güvenini ve motivasyonunu yüksek tutmak amacıyla psikiyatristler tarafından düzenlenen tedavi seanslarına hastanın ailesinin de katılmasına izin verilir. Tüm tedaviler sonuçlandıktan sonra ve hasta artık ideal kilo seviyesine ulaştıktan sonra tedavi gördüğü hastane tarafından taburcu edilir. Ancak, hastanın sağlık sorunlarının tekrardan nüksetmesine karşılık, hasta taburcu edilse bile sürekli olarak hastanedeki uzman kişiler tarafından kontrol altında tutulur. 

Ayrıca, LİDERLERİN EN İYİ 8 ÖZELLİĞİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.