Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Daha önce hiç çeşitli alışkanlıklarınız oldu mu? Örneğin; düzenli olarak kitap okumak, düzenli olarak film izlemek, düzenli olarak spor yapmak, düzenli olarak bi aktivitede bulunmak, düzenli olarak para biriktirmek ve sürekli olarak sağlıkı beslenmek gibi… Bunlara daha birçok örnek verebiliriz aslında. Sizce bu konumuzda düzenli alışkanlıklar konusundan tam olarak ne şekilde ve tam olarak nasıl bahsedeceğiz hiç tahmin edebilir misiniz? Melankolik Yaşam olarak, sizlere faydalı şeyler öğretme ve aşılama gayretindeyiz. Bu yazımızdaki konumuz ise, yeni alışkanlık kazanmak hakkında olacak. Belki de uzun zamandır edinmek istediğiniz bir alışkanlığı, yine uzun uğraşlar vermenize rağmen halen edinememiş olabilirsiniz. Evet, bu çok normal bişey. Hayatta her şeyin bir püf noktası olduğu gibi, yeni alışkanlıklar nasıl kazanılır şeklindeki soruların da çeşitli stratejik cevapları vardır. Biz de, bu konudaki çeşitli stratejileri hep bir arada topladık sizler için bu yazıyı hazırladık. 

İlk önce kendimize şu soruyu sorarak başlayalım; yeni alışkanlıklar kazanmak adına verdiğim uğraş ve bunu gerçekten de istememin sebebi tam olarak nedir? Yani, yeni alışkanlıklar edindiğimde hayatımda ne gibi değişimler olacak, bu beni iyi mi etkileyecek yoksa bu beni kötümü etkileyecek, yeni alışkanlıklar kazanmak gündelik olarak yaptığım şeyleri ne etkileyecek mi, etkileyecekse de ne şekilde etkileyecek gibi soruları kendinize detaylıca sorun ve ondan sonra karar verin, aklınızdaki şeyi gerçekten de bir alışkanlık haline getirmek istiyor musunuz, yoksa istemiyor musunuz. Şöyle de bir olgu, daha doğru tabiri ile şöyle bir gerçek vardır diyebiliriz. İnsanın kendisine gerçekten de zarar vereceği alışkanlıklar edinmesi cidden çok kolay bir şekilde edinebileceği alışkanlıklardan oluşmaktadır. Örneğin sigara içmek. Sigaraya alışmak için hiçbir uğraşa, hiçbir gayret ve çalışmaya asla ve asla gerek yoktur. Elinize sigarayı alırsınız, yakarsınız ve bunu belirli bir süre çok basit bir şekilde gerçekleştirdiğinizde ise artık sigaraya alışmış ve kendisine de bu şekilde zarar veren birisi olarak yaşamaya devam edersiniz. Ancak, insanın kendisine fayda sağlayacak alışkanlıklar edinmesi çok ciddi anlamda zordur. Peki neden zordur? Örneğin kafanızda kendinize fayda sağlayacak herhangi bir alışkanlık edindiğinizi canlandırabilirsiniz öyle değil mi? Bu konuya aslında yeni bir başlık açmak ve oradan devam etmek daha doğru olacaktır. 

“Ayrıca, yeni alışkanlık kazanarak bir yandan da özgüveninizi yüksek tutacak girişimlerde de bulunabilirsiniz. Bu sayede, size fayda sağlayacak alışkanlıkları daha erken kazanabilir ve hayatınızı renklendirebilirsiniz. Özgüven geliştirme konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için ÖZGÜVEN NASIL GELİŞTİRİLİR adlı yazımızı okuyabilirsiniz.”


Bize Fayda Sağlayacak Yeni Alışkanlıklar Kazanmak Neden Bu Kadar Zordur?

Yeni Alışkanlık Kazanmak

Yeni başlığımızı da açtığımıza göre, bu konuyu daha detaylı bir şekilde konuşabiliriz. Peki, şimdi gelelim asıl sorumuza ve bu sorunun cevabına. Nasıl oluyor da bir insan kendisine zarar verecek alışkanlıkları çok kolay bir şekilde edine biliyor ve düzenli olarak bu doğrultuda ilerleyebiliyor. Ancak yine bu insan nasıl oluyor da kendisine fayda sağlayacak alışkanlıkları edinirken gerçek anlamda zorlanıyor ve bu tip alışkanları edinse bile belirli bir süre sonra bırakmak durumunda kalıyor? Bunun nedeni, insan psikolojisi ile alakalı olarak değişmektedir. Yani insan, gençten de edinmesi gereken bir alışkanlığa karşılık belirli bir sorumluluk altına girmeli ve bu sorumluluk da çoğu insanı ciddi anlamda zorlamaktadır. Örneğin diş fırçalamak. Çoğu insan, her gün diş fırçalama alışkanlığını bir türlü edinememektedir. Halbuki diş fırçalama alışkanlığı deyim yerindeyse, ağzında diş olan her insanın mutlaka ve mutlaka edinmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu konuda sizlere verebileceğimiz en iyi örneklerden bir diğeri de kitap okuma alışkanlığıdır. Özellikle de ülkemizde, kitap okuma alışkanlığı oranı çok ciddi anlamda düşüktür. Bunun nedeni ise, insanların okumaya üşenmesi ve kitap okumanın onlara gerçekten de zor gelmesidir. Bu da, kitap okumanın zoruluğundan dolayı değil, tamamen insanların içinde bulunduğu negatif psikoloji yüzünden oluşmaktadır. Çünkü, eline kitap alıp günde yarım saatini kitapa ayırmak hiç kimseye zor gelmez. Çünkü kitabın ne bir fiziksel ağırlığı vardır bizi zorlayacak, ne de bizleri bıktıracak konusu. Derseniz ki, kitapların konusu insanları sıkabilir. Bunun için de, envai çeşit kitap türü vardır, her insan kendine uygun kitap türünü rahatça okuyabilir, anlayabilir ve bilgilenebilir. Yani kısaca, her insan başta kitap alışkanlığı olmak üzere kendisine gerçek anlamda fayda sağlayacak alışkanlıklar edinebilir. Sadece, kendisine fayda sağlayacak bir alışkanlığın çok ciddi anlamda edinmeli ve edindiği bu davranışları hayatında bıkmadan, usanmadan uygulamalıdır. 

Tabi şu konuyu da es geçmemek lazım; yeni bir alışkanlık etmek ve yeni edindiğimiz bu alışkanlık sayesinde kendimize fayda sağlamak vs öyle kolay ilerleyen ve kolay işleyen bir süreç değildir. Kendimize fayda sağlayacak ölçüde yeni alışkanlık kazanmak gerçekten de zordur. Bazen psikolojik, bazen fiziksel ve bazen de hem psikolojik vehim de fiziksel açıdan zordur. Ancak biz, yeteri kadar istekli, yeteri kadar istikrarlı ve de yeteri kadar azimli olursak, kendimize fayda sağlayacak her türlü alışkanlığı edinebilir ve hatta bu konuda da hayatımızı değiştirecek ilk adımımızı da atmış oluruz. Peki nasıl? Kendimize ciddi anlamda fayda sağayacak yeni alışkanlık kazanmak nasıl olur? Bu konuda hangi stratejileri uygulamamız gereklidir? Şimdi de bu detaylar üzerinde yazımıza devam edelim.  


Küçük ve Net Hedeflerle Başlayın

Yeni Alışkanlık Kazanmak

Elbette ki, hiçbir işe ortadan başlanmaz. Her şeyi, ilkin düşük bir seviyeden yüksek bir seviyeye doğru yapmanız gerekmektedir. Eğer ki, kendimize ciddi anlamda fayda sağlamasını istediğimiz yeni bir alışkanlığımızın olmasını istiyorsak da, yapmamız ve de dikkat etmemiz gereken şey bu doğrultudaki ilk hedeflerimizin basit ve bir o kadar da net olmasıdır. Örneğin, kitap okuma alışkanlığı edineceğim, başka çarem yok demek yerine, günde 5 sayfa kitap okumaya çalışmam beni ciddi anlamda geliştirecek adımlarımın ilki olabilir. Daha sonra ise, günde düzenli olarak çok az sayfa sayısında kit okuma kitap okuma alışkanlığını edinmeye başlarsınız. Bu sayede, hem bir anda kendinizi zorlamaz ve de yorulmazsınız. Ya da son derece sağlıklı besinler tüketen ve bu doğrultuda da gerçek anlamda sağlıklı yaşamak isteyen birsiniz diyelim. Tüm öğünlerinizi bir anda değiştirmek yerine, sağlıkı besinleri öğününüze koyma ve sağlıksız besinleri öğünlerinizden çıkarma işlemini yavaş yavaş gerçekleştirmeniz gerekmektedir. FastFood yemeyi çok seven biriyseniz eğer, bunu bir anda durdurmak yerine, yediğiniz zaman aralığını uzatmayı deneyebilirsiniz. Mesela her iki günde bir hamburger yiyorsanız bunu ilk önce üç günde bir hamburger yemeye, sonra dört günde bir sonra beş gün derken, zaten ondan sonra bu alışkanlığınızı tamamen bıraktığınızı da fark edeceğinizden hiçbir şüpheniz olmasın. Toparlayacak olursak, eğer bir alışkanlığı ciddi anlamda kazanmak istiyorsanız, ilk önce küçük ve net hedeflerden başlayıp daha sonra büyük ve zor alışkanlıkların peşinden gitmelisiniz.  


Yeni Alışkanlık Kazanmak Adına Uyguladığınız Stratejinin Nedenini Bilin

Yeni Alışkanlık Kazanmak

Yeni bir alışkanlık kazanmak ve bu alışkanlığımızı hayatımızın da bir parçası haline getirmek istiyoruz. Buraya kadar her şey çok güzel ve anlaşılır. Peki ya neden? Yani edinmek ve kazanmak istediğimiz alışkanlığı hangi amaçla hayatımızın bir parçası haine getirmek istiyoruz, ilk önce kendimize bu soruyu sormalı ve ona göre hareket etmeliyiz. Yine bu konuda da bir örnek verecek oursak, spor yapmaya başlamak ve spor yapmayı düzenli olarak uyguladığınız bir alışkanlığınız haline getirmek istiyorsunuz diyelim. Peki, spor yapmaktaki amacınız nedir? Spor yapmaktaki amacınız; kilo vermek mi, kilo almak mı, hacim kazanmak mı, güçlenmek mi, sağlıklı olmak mı ve daha birçok unsuru da sıralayabiliriz aslında. Diyeceğimiz o ki, düzenli alışkanlık kazanmak konusunda uyguladığınız stratejilerin nedenlerini bilmeli ve o stratejiler doğrultusunda ilerlemelisiniz. 


Her Alanda Lazım Olan Motivasyon Yeni Alışkanlık Kazanmak Konusunda Da En Büyük Yardımcınız Olacaktır

Yeni Alışkanlık Kazanmak

Yeni alışkanlıklar edineceğiniz süreç içerisinde, sizi gerçekten de zorlayan etkenler olacaktır elbette. Örneğin, spora başladığınızı farz edersek; o gün spora gitmek size çok zor gelecek ve bi ayağınız hep geri asılacaktır. İçinizde bir üşengeçlik olacak ve bu üşengeçlik sizi spora gitmeme konusunda ikna etmeye çalışacaktır. Aynı şekilde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak da böyledir; sağlıklı yiyeceklerin tadını beğenmeyebilirsiniz, sağlıksız yiyecekler arasında çok sevdikleriniz vardır ve canınız da sürekli olarak o yiyecek ve içecekleri ister. Bu durumlar ise sizi, yeni alışkanlıklar kazanmak konsunda gerçekten de zorlayacak durumlardır. Tabi her şeyin üstesinden gelebilmek için ise, yerel kadar motivasyon kaynağı edinmemiz her şeyi bir anda çözmemize yardımcı olabilir. Örneğin, düzenli olarak spor yapıp da harika bir görünüme sahip olan bi sporcunun videolarını izleyebilirsiniz. 

“Dediğimiz gibi, kendimize sağlam bir motivasyon kaynağı bulmak ve bu motivasyon kaynağı doğrultusunda motive eder istediğimiz herhangi bir konuda başarılı olmak gerçekten de çok önemlidir. Size gerçek motivasyon kaynağını bulmak adına, MOTİVE OLMANIN PÜF NOKTALARI başlıklı yazımızı önerebiliriz.”


Yeni Alışkanlık Kazanma Sürecini Eğlenceli Bir Hale Getirmeye Çalışın

Üst başlıklarda, yeni alışkanlık kazanmak konusunun ne denli zor ve sabır isteyen bir süreç olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu demek değildir ki, kendimize gerçekten de fayda sağlayacak bir alışkanlığa sahip olmak bizi gerçekten de bunaltacak bir süreçtir… Yani, yeni bir alışkanlık kazanmak konsundaki stratejileriniz içerisine ufak ufak tüyolar katarak, yeni alışkanlık kazanma sürecinizi oldukça eğlenceli ve oldukça keyifli bir hale getirebilirsiniz. Örneğin, harika bir görünüme sahip olmak için düzenli olarak spor yapma alışkanlığı edinmek istiyorsunuz diyelim. Ancak, bazı günler oluyor ki spor salonlarında canınız sıkılıyor, yeterli düzeyde çalışamıyorsunuz ve bu yüzden de hareketleri eksik yapıyorsunuz. Ayrıca günü geliyor, bazı günler spora gitmek dahi istemiyorsunuz. Çünkü, bu alışkanlığınız içerisinde ihtiyacınız olan heyecanı bir türlü yakalayamıyorsunuz. Tabi bu durumu gayet eğlenceli ve keyifli hale getirerek, düzenli olarak spor salonuna gitmenizi sağlayacak bir kaç etken oluşturabilirsiniz. Örneğin, spora sizinle beraber başlaması ve spor salonuna beraber gitmek adına bir arkadaşınızı ikna edebilirsiniz. Bu sayede, spora beraber giderek arkadaşınızla harika bir uyum içerisinde olursunuz ve yaptığınız hareketlerde birbirinize yardım ederek spordan aldığınız faydayı da iki katına çıkartırsınız. Ara sıra eğlenir, ara sıra da sporun zorluğunu beraber yaşarsınız. Yine edindiğiniz birçok alışkanlıkta da eğer o alışkanlık türü ile uyumlu olacaksa, alışkanlığı bir arkadaşınızla beraber edinmeyi deneyin. Bu sayede alışkanlık edinme süreciniz daha faydalı hale gelecek ve istediğiniz sonuca arkadaşınızın da yardımı ve etkisi ile daha kıza sürede, daha kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.