Son güncelleme: 12 Mart 2020

Hemen hemen her birimiz, kısa zaman aralıkları ile rüya görmekteyiz. Gördüğümüz rüyalarımız, gündelik yaşantılarımıza ithafen, gece uyuduğumuz saatlerde bizlerle baş başa kalmaktadır. Peki hiç düşündünüz mü, gördüğümüz rüyaları kayıt altına almamızın bizim açımızdan ne gibi faydaları vardır?

Bu konu, insanların gördükleri rüyalar üzerinde bir şeyler söylemek, elbette ki bu konu üzerindeki uzman kişilere özgü olarak kalmaktadır. Şimdi, konumuza şöyle bir giriş yapalım. Hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde aktif olarak gerçekleştirilen günlük tutmak, çok iyi bir hobi olarak bilinmektedir. O gün her ne yaşadıysak günlüğümüze işleriz, duygularımızı ve başımızdan geçenleri de sayfalara teker teker sıralamaya koyuluruz. Günlüklerimizde bazen de, gelecek günlerde her ne istiyorsak onu da yazabilmekteyiz. Yani hayallerimiz, en az başımızdan geçen olaylar kadar günlük sayfalarımızı süsleyebilmektedir. Peki hiç düşündünüz mü, yine günlük yazma işleminden yola çıkar, bu konuyu daha farklı bir konsepte taşısak nasıl olurdu diye? Bizler, yani insanlık nesli, yaşadığımız gündelik olayları ve hissetme olduğumuz duyguları, rüyalarımızda da görmekte ve yine hissetmekteyiz. Ancak gördüğümüz rüyalar, eğer ki çok anlamlı veya da duygusal açıdan çok da önemli değilse, gördüğümüz geceden birkaç gün sonra hafızalarımızdan silinmektedir. Buna benzer olarak, aslında gündelik olarak yaşadığımız olayları da önem durumuna göre belirli süreler içerisinde unutabilmekteyiz. Gerçekte yaşadığımız anılarımızı ve geçirdiğimiz süreçleri unutmamak adına günlük yazmaktayız. Çünkü günlük tutmak, bizlerin yaşantısını anlatan ebedi eserlerdir diyebiliriz. Peki şimdi de şöyle düşünelim, peki ya rüyalarımızda gördüklerimizi günlüğe yazsaydık neler olurdu?

Ayrıca, 3 ÖNEMLİ SPİRİTÜEL HASTALIK BELİRTİSİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Gördüğümüz tüm rüyalarımızı notlarımız arasına almak ve bundan birkaç yıl sonra o defteri açıp, hafızalarımızdaki eski rüyalar ile bilgileri okumak, hemen hemen de herkesin çok büyük oranda hoşuna gidecek bir işlemdir. Bu konudaki en önemli ve en geniş kapsamlı araştırma ise, Caltech Üniversitesi dahilinde görev yapan bilin insanları tarafından gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonuçları da bizlere demektedir ki, gördüğünüz rüyalarınızı defterinize kayıt etmeye çalışın. İşte, rüya günlüğü tutmanın 3 önemli faydası…


1- Problemleri Daha Hızlı Çözme

Rüya Günlüğü Tutmanın 3 Önemli Faydası

İnsan zihninin yeteri ölçüde dinlenmesi ve kendisi için gerekli olan enerjiyi depolaması, beynin çalışma kalitesini de çok önemli ölçüde arttırmaktadır. Şimdi şöyle düşünelim, gece uykuda görmekte olduğumuz rüyalarımız, gün içinde yaşamış olduğumuz olayların beyin tarafından kategorilenmesi sonucu oluşmaktadır. Yani tüm bunlar, aslında beynimize bir veri depolanmasına neden olmaktadır. Biz ise, beynimizde biriken bu verileri bir şekilde temizlemeli ve beynimizi gerekli ölçüde dinlendirmeliyiz. Zaten gün içinde yaşadığımız olaylara meyilli olarak yorulan beynimiz, bir de gece görmekte olduğumuz rüyalar ile çok daha fazla yorulmaktadır. Yorulan beynimiz ise, karşılaşmış olduğu problemleri ve olayları çözümlendirmekte ve anlamlandırmakta çok büyük ölçüde zorlanmaktadır. Bizler ise, zorlanan beynimizi rahatlatmak açısından, onu boşaltmalıyız. Bu sayede, problemleri ve olayları çok daha iyi bir şekilde çözebiliriz. Bunun için insanlar, günlük tutma işlemi gerçekleştirmektedir. Bu sayede, zihinlerini daha iyi bir şekilde rahatlatabilmektedirler. Ancak zihnimizi çok daha iyi bir şekilde rahatlatmanın da yolları vardır elbette. Bunun için ise, rüyalarınızı dahi günlük sayfalarınıza işlemeyi deneyebilirisiniz. 


2- Odaklanma Kuvvetini Arttırma

Rüya Günlüğü Tutmanın 3 Önemli Faydası

Rüyalarınızı günlük sayfalarınıza işlemeniz demek, odaklanma konusunda da uzmanlaşmanız anlamına gelmektedir. Bu sayede, çok daha dikkatli ve daha çözümcü bir hale gelebilirsiniz. Çünkü her insan, gördüğü rüyaları çok da rahat bir şekilde hatırlayamamaktadır. Bu da, rüyaları hatırlama esnasında zihnimizi daha çok çalıştırmamız anlamına gelmektedir. Yani bizler, hayelmen hatırladığımız rüyalarımızı, hatırlamak için tamamen rüya gördüğümüz anlara odaklanırız. Bu da, odaklanma yeteceğimizin çok daha güçlü bir şekilde gelişmesine olanak sağlayan bir eylemdir. 


3- Sorumluluk Sahibi Olmayı Öğreniriz

Rüya Günlüğü Tutmanın 3 Önemli Faydası

Gördüğü rüyaların günlüğünü tutmak, belki de çok az kişilerce yapılan bir işlem olduğu için, bu işlemi yapan kişiler kendilerinde bir farklılık hissederler. Yani günlük tutmak her ne kadar önemli olsa da, gördüğü rüyaların günlüğünü tutmak çok daha ayrıdır onlar için. Bu sayede de rüya günlüğü tutan kişiler, diğer kişilere göre sorumluluk duyguları çok daha gelişmiş insanlardır. Gelişen sorumluluk duyguları ise, rüya günlüğü tutan kişileri hayatın birçok alanında sürekli olarak ileriye taşımaktadır.