Son güncelleme: 12 Mart 2020

Bazen rahatlamak, tüm olumsuzlukları geride bıraktığımız ve kendimizi dinlendirdiğimiz harika bir aktivitedir, peki psikolojimizi rahatlatmanın yolları var mıdır?

Ayrıca, KESİNLİKLE GELİŞMEMİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 2 KONU başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Bu sorunun cevabı, elbette vardır şeklinde olur. Çünkü rahat ve sağlam bir psikoloji, tüm insanlar için ortak payda niteliği taşımaktadır. Örneğin, bir işe başlayacağınızı ve bu iş için ihtiyacınız olan hevesi hesap edin. İçinizde öyle bir neşe ve mutluluk olmalıdır ki, yapmanız gereken işe en kısa sürede koyulabilesiniz ve başarıya giden yolda da kendinizden emin olan adımlarınızı hiçbir şekilde bozmayasınız. İşte, psikoloji insanlar için tam olarak da böyle bir fayda sağlamaktadır. Yani bizler, hayata daha iyi bir bakış açısı ile bakmak için ve aynı zamanda da kendimize olan güveni daima taze tutmak için, olabildiğince rahatlatılmış bir psikolojiye sahip olmalıyız. Hani derler ya, ruhumuzu gevşetmeliyiz, ruhumuzu rahatlatmalıyız diye, alsında bunların her birinin psikolojiyi rahatlatmak anlamı da vardır. Psikolojimizi rahatlatmak adına atacağımız adımlar da oldukça kolay ve bizlere gerçekten de fayda sağlayacak şekildedir. Biz de, bu konu üzerinde durduk ve çeşitli bilgi kaynaklarından araştırmalar yaptık. İşte, psikolojik açıdan rahatlamanın 3 yolu…


1- Doğayla İç İçe Olun

Psikolojik Açıdan Rahatlamanın 3 Yolu

Psikolojimizi darlayan ve bizi gerçekten de zor duruma sokan nedenler, çoğu zaman sorumluluklarımız olabilmektedir. Yani biz, bir şeyleri yetiştirmek adına sürekli olarak uğraş vermekteyiz ve bu da bizim psikolojimizi çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Buna bir son vermek ve psikolojimizi de bu konuda rahatlatmak için, doğayla iç içe vakit geçirebiliriz. Örneğin, ağaçların arasında vakit geçirebiliriz, orman yürüyüşleri yapabiliriz, doğal güzellikleri gezmek için kendimize vakit ayırabiliriz vs. Bu sayede, sürekli olarak yapmak mecburiyeti içerisine girdiğimiz sorumluluklarımız bir nebze olsun aklımızdan çıkacak ve bizler, gerçekten de çok sağlam bir psikoloji içerisine girebileceğiz. Siz de, psikolojik açıdan rahatlamak ve gerçekten de sağlam bir psikolojiye sahip olmak istiyorsanız, doğayla iç içe olun ve dünyayı sevin. 


2- Yürüyüş Yapın

Psikolojik Açıdan Rahatlamanın 3 Yolu

Bu hatta hiçbir sonuç, nedensiz olmaz. Yani bu da demek oluyor ki, eğer kötü bir psikoloji içerisindeysek, mutlaka buna neden olan bir şeyler vardır ve yaşanmıştır. Zaten bu yazının amacı da, bizim psikolojimizi olumsuz yönde etkileyen etkenlere karşı önlem almak ve karşı hamle içerisine girmektir. Şimdi, diyelim ki gerçekten de olumsuz bir psikolojik durum ile iç içesiniz ve bu da sizin canınızı gerçekten sıkıyor. O zaman yapacağınız en olumlu aktivistelerden biri de, yürüyüş yapmak olacaktır. Bulunduğunuz bölge hiç fark etmez, rahat nefes alabileceğiniz ve kafanızı dinleyebileceğiniz bir yer olsun yeter. Daha sonra ise, ellerinizi cebinize sokun ve yavaş yavaş yürümeye başlayın. Yürüdüğünüz esnada da bir şeyler hayal edin. Örneğin kendi hayatınızı düşünün ve, herne yaparsam daha güzel bir hayatım olur diye kendinize çeşitli sorular sorun. Emin olun ki bu sayede, mevcut psikolojik durumunuzda, çok ciddi bir olumlu değişim yaşanacaktır. Bu sayede de, daha mutlu ve daha huzurlu bir hayata da merhaba diyebileceksiniz. 


3- Farklı Şeyler Deneyin

Psikolojik Açıdan Rahatlamanın 3 Yolu

Hayatınızda farklılıklara imza atmak, sizi gerçekten de rahatlatacaktır. Buna kesin ve net bir şekilde garanti verebiliriz. Çünkü denediğiniz yeni şeyler esnasında, beyniniz de o yeni şeylere odaklanacak ve bu sayede zihniniz daha faydalı bir şekilde çalışmaya meyilli bir hale gelecektir. Ve daha konsantre olarak çalışan bir zihin ise, meydana gelen sorunlar karşısında çok daha tedbirli bir şekilde işleyecektir. Farklı şeylere örnek verecek olursak, elinize bir boya fırçası alın ve resim yapmaya başlayın, bir müzik enstrümanı alın ve onu çalmayı öğrenin, farklı dillerde kelimeler öğrenip cümle kurmaya çalışın, hatta farklı bir dini inanca daha iyi anlayış göstermek amacıyla, 1 gün boyunca sanki o dine mensup bir vatandaş gibi de yaşayabilirsiniz. Bu, yerine getirdiğiniz farklılıklar karşısında beyninizin işleyişini çok daha olumlu bir hale getirecektir. Beyninizin ve zihninizin olumlu işlemesi ise, psikolojik düzeninizi de direkt olarak iyileştirecektir. Değişimden hiçbir şekilde korkmayın ve en kısa süre içerisinde farklı aktiviteler içerisine girmeye çalışın.