Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Olumlu düşünmek; psikolojimiz, sağlığımız ve iyiliğimiz için çok önemli bir etkendir. Bardağın boş tarafından değil de, dolu tarafından bakmalı ve olayların kötü sonuçlarına üzülmek yerine, o olaylardan dersler çıkarmalıyız. Peki, olumlu düşünmek için ne yapmalıyız? Olumlu düşünmek için yapacağımız en önemli şey ise, kendimizi sevmek ve kendimize değer vermektir. Çünkü, içinde bulunduğumuz her olumlu durum, bizi belli bir konuda geliştirir, mutlu eder veya da bize hayat denen bu okulda bir şeyler öğretir. Yani, insan her neyin içinde olursa olsun, hangi durumda bulunursa bulunsun, yapacağı her türlü olumlu veya olumsuz davranış kendisini mutlaka etkileyecektir. O yüzden, her şeyden önce kendimizi sevmeliyiz. Bu sayede daha olumlu düşünmemiz mümkün olacaktır. 


Olumlu Düşünmek Nedir?

Öncelikle, olumlu düşünmek nedir? Buna birkaç örnek verelim; Olumlu düşünmek için ne yapmalıyız sorusuna verdiğimiz cevabı, olumlu düşünmek nedir sorusuna da verebiliriz aslında. Olumlu düşünmek aslında insanın kendisini sevmesidir. Çünkü, olaylar karşısında hep olumsuz düşünceler içerisinde olmak, bizleri hem üzer hem de yorar. O yüzden, en kötü olaylarda bile mutlaka bir iki olumlama aramalıyız. Çünkü hiçbir olay tamamen negatif değildir, en kötü anlarda bile mutlaka iyi bir şey vardır bizim için. Boşuna dememiş büyüklerimiz; “Her şeyde bir hayır vardır” diye. 

Olumlu düşünmek nedir sorusunu, sözlük anlamı ile cevaplandıran gerekirse; Olumlu düşünce, her türlü zaman ve koşulda iyi şeylerin mutlaka var olduğuna inanan ve insanın kendi hayatını tamamen pozitif bir şekilde yönlendirdiği düşünce tarzıdır. İş hayatı, okul hayatı, spor hayatı, aşk hayatı ve sosyal hayatımız, pozitif düşünce çerçevesindeki beyin gücü arttırıcı faktörlere örnektir. Olumlu düşünmek bir anlamdan da zeka işidir diyebiliriz. 

Örneğin, ortalama bir insanın sinirlenebileceği bir olay düşünün. Bu olay, metrobüste geçsin ve olaydaki kişiler de, metrobüsten inecek olan bir vatandaş ile, metrobüs yolculuğu devam eden vatandaş arasında geçsin. Olay şu şekilde ilerliyor, metrobüs ile yolculuğuna devam eden vatandaş doluluk sebebiyle tam kapı önünde, ayakta yolculuk etmektedir. Metrobüsten inecek vatandaş ise, ayaktaki vatandaşın gerisinde bir konumda olsun. O yolcunun inmesi için, kapı önündeki kişinin oradan çekilmesi gerekiyor olduğunu farz edelim. İnecek kişi, “yol verebilir misiniz!” Şeklinde bir ricada bulundu ancak kapı önündeki duymadı. İnecek kişi tekrardan, “lütfen yol verebilir misiniz!” dedi, ancak sesi biraz yüksekti. Şimdi, kapı önündeki kişi bir önceki seslenmeyi duymadığı için, ikinci kez söylenen cümleyi, yani yüksek seste söyleneni duydu. Bu durumda kafasında şu düşünce oluştu, “bu kişi durduk yere bana bağırdı, eğer düzgün bir şekilde yol isteseydi verirdim”… Şimdi, böyle bir durum karşısında karşısındaki kişiye, kendisine bağırmasından ötürü aynı şekilde tepki verecek bir çok insan bulunmaktadır. Bu insanlar, olumlu düşünmeyi beceremeyen insanlardır. Böyle bir durumda yapılması gereken en olası şey, eğer size bağırılıyorsa bile; “lütfen sesinizi yükseltmeyin, buyurun geçebilirsiniz” demek olacaktır. Eğer siz, bu şekilde nazik bir ricada bulunursanız, karşı taraf da size durumu “kusura bakmayın, ilk seslendiğimde duymadınız ben de biraz daha yüksek sesle müsade eder misiniz dedim” şeklinde açıklayacaktır. Yani, bazı insanların tartışma sonucu kavga bile edebileceği bir olayı, olumlu düşünme sayesinde rahatlıkla tatlıya bağlayabilirsiniz. 

Peki, bu örneği verdikten sonra şimdi de gelelim yazımızın asıl konusuna. Olumlu düşünmek için ne yapmalıyız?

Eğer, ben olumlu düşünemiyorum, hep negatif düşünceler içerisindeyim diyorsanız merak etmeyin, olumlu düşünce tarzını kazanmak mümkün. Siz de, olumlu düşünme alışkanlığı kazanabilir ve dünyayı biraz daha yaşanası ve biraz daha pozitif bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?


Önce Düşünce Tarzını Değiştir

Olumlu düşünmek için, önce düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü, düşünceler inançları, inançlar davranışları ve davranışlarımız da çevremizdeki kişiler, hatta tüm dünya ile olan sosyal ilişkimizin kalitesini şekillendirir. Olumlu düşünmek için ne yapmalıyız dediğimizde, bu sistem üzerinden ilerleyebiliriz. Olumlu düşündüğümüz her olay sonrasında, inanç sistemimiz de daha doğru ve daha olumlu yönde hareket edecektir. İnanç sistemimizin eskisine göre daha olumlu bir hal alması ise, davranışlarımızı büyük ölçüde düzeltecek ve nerede nasıl hareket edilmesi gerektiğini daha iyi anlamış olacağız. Gelişen ve düzelen davranış biçimimiz sayeside, iletişim halinde olduğumuz canlı veya cansız her bir şeye karşı daha olumlu bir şekilde yaklaştığımızı hissedeceğiz. O yüzden, olumlu düşünmek için atacağın ilk adım; önce düşünce tarzını değiştirmek şeklindeki adımdır. 


Olumlu Düşünmeyi Gerçekten İste

Sırf değişiklik olsun diye olumu değişiklik uygulamasına gitmeye çalışma. Çünkü bu şekilde sadece kendini zorlarsın. Fakat bu zorlama, seni olumlu değişime tamamen küstürebilir. Çünkü, belki de bundan beş yıl sonra olaylar sonucunda olumlu düşmeyi gerçekten isteyeceksin. Ancak şimdi, yani canının istemediği bir vakitte bunu yapman, kendini buna zorlaman, olumlu düşünce yapısını sizden tamamen kopartabilir. Aslında, burda verilmek istenen mesaj, “Her şeyi vakti ve saatinde yap” mesajıdır. Böyle düşünmek bile, olumlu düşünce tarzına örnek olarak verilebilir.


Olumsuzlukları Hayatından Çıkar ve Sosyal Çevreni Gözden Geçir

olumlu düşünmek için ne yapmalıyız?

Bu alt başlık, olumlu düşünmeye çalışmaktan ziyade, ilk önce olumsuz duygulardan nasıl kurtuluruz onu anlatmaktadır. Olumlu düşünmek için, olumsuzlukları hayatından çıkar ve sosyal çevreni gözden geçir. Bu işleme, cümlelerin arasında yer alan, zararsız gibi görünen ancak başta siz olmak üzere çevrenizdekilere de olumsuzluk yaşatan kelimeleri çıkartarak başlayabilirsiniz. Bunun yerine, net ifadeleri belirten ve pozitif düşünce yapısını destekleyen kelimeleri cümlelerinizde kullanarak, iletişim içerisinde olduğunuz kişi veya kişilere güven verebilirsiniz. 

Diğer bir konu ise, sosyal çevre. İnsanların; düşünce, inanç ve davranış yapısını olumlu veya olumsuz yönden etkileyen en önemli unsur sosyal çevresidir. Eğer olumsuz davranış yapısına sahip birisi olarak, olumsuz düşüncelerin de içerisindeyseniz sorunu önce kendinizde, sonra da sosyal çevrenizde aramalısınız. Amerikalı motivasyon konuşmacısı, aynı zamanda girişimci ve yazar olan Emanuel James Rohn’un şöyle bir sözü var, “insan, en çok vakit geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır” der… Şimdi, bu sözden de yola çıkarak, sosyal çevrenizde size en yakın olan kişileri yani en çok vakit geçirdiğiniz beş kişiyi aklınıza getirin. Daha sonra, en çok vakit geçirdiğiniz o beş kişi hakında tamamen objektif olarak bir değerlendirme yapın; karakter ve kişilik yapıları nasıl, daha önemlisi de olumlu düşünebiliyorlar mı? Eğer çıkardığınız sonuç, en çok vakit geçirdiğiniz kişilerin bazıları veya hepsi hakkında olumsuz bir sonuç ise, kesinlikle arkadaş çevrenizde büyük bir yenilemeye gitmelisiniz. Çünkü bu kişiler, sizinle sık bir şekilde zaman geçirdikleri gibi, düşünceleri ve davranışları tamamen olumsuz yapıda olduğu sürece sizi de kendilerine benzetmeye devam edeceklerdir. Unutmayın, daha pozitif bir hayata sahip olmak ve daha olumlu düşünmek için, olumsuzlukları hayatından çıkar ve sosyal çevreni gözden geçir. Olumlu düşünmek için ne yapmalıyız konulu yazımızın bu kısmını İngiliz yazar Walter Raleigh’in şu sözü ile noktayı koyalım; Daha iyi yaşamak istiyorsan, kötü düşüncelerini öldür.


Daima Pozitif Düşünmeye Çalış

olumlu düşünmek için ne yapmalıyız?

Olumlu düşünce yapısına sahip olmak, insana adeta oksijen kadar gerekli olan bir şeydir. Ayrıca bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, beynimizin negatifi kabul etmediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yani beynimiz, kendisini kötü yönde etkileyen negatif duyguları asla kabul etmiyor, sürekli olumlu düşünmemizi istiyor. Çünkü, bilinçaltımızda yer alan her şey pozitif olaylar çerçevesinde gerçekleşir. Örneğin, yeni bir şey ile karşılaştığımızda, “ben bunu bilmiyorum, o yüzden bunu asla yapamam” demek yerine, “bunu daha önce hiç görmemiştim, ilk defa karşıma çıkıyor. Ancak hiç sorun değil, bunu da öğrenip kısa süre içerisinde yapmaya başlayabilirim” diyebilmeliyiz. Bu sayede, kendimizi hem yeniliklere açmış olacağız, bu sayede yeni şeyler öğreneceğiz ve bilmediğimiz şeylere karşı negatif düşünceler de beslemeyeceğiz. Önemli bir bilgi olarak şunu da ekleyelim; eğer negatif düşünceler içerisindeyseniz, bilin ki bu düşünceler beyninize ait değil. Beyninizin kontrolü dışında gelişen durumlar ise, hiçbir zaman faydalı olmamaktadır. O yüzden, beynimizin de bize eşlik etmesini sağlamalı ve daima pozitif düşünmeye çalışmalıyız. 


Affetmek Huzur ve Mutluluk Verir

olumlu düşünmek için ne yapmalıyız?

Affetmek, zeki ve erdemli insanların en büyük özelliklerinden biridir. Olumlu düşünmek için ne yapmalıyız? Tabiki de affetmeyi bilmeliyiz. Çünkü insanlar, bazı gerçekleri, o gerçeğin yanlışını yapa yapa öğrenmektedir. Bize yapılan herhangi bir yanlışta, bize o yanlışı yapan kişiyi derin bir şekilde suçlarsak, önce onu sonra da kendimizi kaybederiz. Çünkü affetmek, hırs ve öfke gibi insana zarar verecek duyguların yerine, tüm dünyaya lazım olan sevgi duygusunun geçmesi olayıdır. Eğer affederseniz, öfkenizin, nefretinizin, yaşadığınız acıların, yaptığınız veya maruz kaldığınız suçlamların, gereksiz yere uğraşılan kendini haklı çıkarma çabasının sizin üzerinizdeki etkilerini tamamiyle yok edersiniz. 

Kin tutmak ve öfke duymak, insan zihnini yaralar ve insan bedeninin hasta olarak zayıf düşmesine neden olur. Başkalarına karşı duyulan nefret etme, öfke duyma, eleştiri yapma, serzenişte bulunma ve hesaplaşma isteği, bir başkasının eziyetini görme isteği, hepsi kişiliği solgunlaştırır ve insanın sağlığını ciddi anlamda bozar. O yüzden, size karşı yapılan yanlışları affetmeye çalışmanız, sizi daha olumlu düşünen bir insan haline getirecektir. Herhangi bir kişiye karşı nefret duygusu beslediğinizde, sıkı sıkıya o kişiye bağlanır ve sürekli o kişinin zararını istersiniz. Bu durum ise, en çok sizi kötü anlamda etkiler. Eğer, nefret ettiğini kişi size herhangi bir yanlışta bulunduysa onu affetmeli ve bağışlamalısınız. Çünkü affetmek, insana huzur ve mutluluk verir.


Her Zaman Cesaretli Olmaya Çalışın

olumlu düşünmek için ne yapmalıyız?

Korku duymak, her insan için tam düşman sıfatındadır. Her nesilde vardır, en büyük korkunun kendisi olduğunu ve kendisinin de hiçbir şeyden korkmadığını söyleyen birileri. Korku yaşayan insanlar ise, o korkularını doğuştan kazanmazlar. Korku, sonradan edinilen bir duygudur. Eğer korkak bir yapınız varsa, içinizdeki sevgi, güç ve sağlam düşünce yapısı da zedelenir. Çünkü korkmak hiçbir şekilde hiçbir sonucu değiştirmez. Yine bu noktada atalarımızın önemli bir sözü vardır, “Korkunun ecele faydası yok”. Eğer ki biz, bir şeyleri yaşayacaksak kendimizi ona hazırlamalıyız, yaşadığımız şey olumsuz bile olsa, ona hazırlanarak en azından o olumsuzluğun etkisini azaltabiliriz. Yaşadığımız olaylara karşı korkaklık duymak, bize hiçbir fayda sağlamayacağı gibi gücümüzü ve inancımızı da sömürür. O yüzden, olumlu düşünen bir insan olmak için eğer içinizde korkaklık varsa buna bir son verin ve her zaman cesaretli olmaya çalışın.

Ayrıca, EN İYİ MOTİVASYON SÖZLERİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.