Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Aklımızdaki düşünceleri, sesli olarak iletebildiğimiz gibi bir de yazıya aktararak karşımızdaki kişi veya kişilere iletmemiz de mümkündür, Peki, neden düşüncelerimizi yazıya dökmeliyiz? Bunun bizim açımızdan faydaları nelerdir? 

İnsan beyni sürekli olarak bir şeyler düşünme ve kurgulama üzerine programlanmış bir organdır. Durum böyle olunca, düşüncelerimizi yazıya dökmemizdeki ilk faydalı nokta, bu düşüncelerin hiçbir zaman bizden kaybolmayacağıdır. Neden düşüncelerimizi yazıya dökmeliyiz sorusunu, zamanında atalarımız da oldukça yoğun bir şekilde düşünmüş olmalıdırlar ki, söz uçar yazı kalır diye şahane bir sözlü düşünceyi ileri sürmüşlerdir. Şimdi de, düşüncelerimizi yazıya dökmenin bize ne gibi faydaları var kısaca bir göz atalım.

“Ayrıca, neden düşüncelerimizi yazıya dökmeliyiz başlıklı konuyu okumaya ufak bir mola verip, VÜCUT DİLİNİ KULLANMANIN ÖNEMİ başlıklı yazımızı okuyabilir ve kendi vücut dilinizi geliştirmek adına çeşitli stratejiler uygulayabilirsiniz.”


Neden Düşüncelerimizi Yazıya Dökmeliyiz? Düşüncelerimizi Yazıya Dökmenin Faydaları Nelerdir?

Neden Düşüncelerimizi Yazıya Dökmeliyiz?

Günümüzün ünlü yazarlarından İngiliz yazar Micheal LeBoeuf, bu konu hakkında şu sözü söylemiştir, “Aklınızdaki fikirleri yazıya döktüğünüzde otomatik olarak onlara odaklanırsınız. Çok azımız bir düşünceyi yazıya dökerken aynı zamanda başka bir şeyi düşünebilir. Bu yüzden kalem ve kağıt konsantrasyonunuzu sağlamak için harika araçlardır.”

Yani Micheal LeBoeuf’un da bahsettiği gibi, aklımızdaki düşünceleri yazıya dökmemiz o anki düşüncelerimize daha iyi bir şekilde odaklanmamızı sağlayacaktır. Ancak, insan toplumun çok az bir kesimi bu yöntemi uygulamadığı için yazı yazma alışkanlığı konusunda pek de ileriye gidememişlerdir. Öte yandan, neden düşüncelerimizi yazıya dökmeliyiz konsunu araştırıp da, aklındaki düşünceleri yazıya dökme yöntemini uygulayan birçok kişi de, tam o esnada farklı şeyler düşünme ve farklı şeylerle meşgul olması ile bunu tam olarak yerine getirememektedir.Ansızın Gelen Fikirlerinizi Unutulmaz Yapabiliriniz

Neden Düşüncelerimizi Yazıya Dökmeliyiz?

Neden düşüncelerimizi yazıya dökmeliyiz şeklinde sorulacak bir sorunun en önemli cevaplarından biri de hiç şüphesiz ki şudur; düşüncelerimizi yazıya dökme alışkanlık edindiğimizde herhangi bir yerde aklımızda aniden gelen bir fikir, düşünce, bilgi vs herhangi bir şeyi hemen o an yazı olarak kayda aldığımızda belki de sonsuza dek saklanacaktır. Düşüncelerinizi yazıya dökme sayesinde, yeni fikir ve planlarımız unutulmaz olacaktır. Ayrıca kağıda veya herhangi bir yere yazı şeklinde kayıt edilen hedefler sizin için çok daha fazla önem arz edecektir. Bu sayede, yazı olarak kaydettiğiniz şeyleri daha fazla önemseyecek ve gerçekleştirmek için ekstra çaba sarf edeceksiniz. O halde, en büyük hayallerinizi yazıya dökerek, kurduğunuz bu hayalleri gerçekleştirmek adına daha etkili bir şekilde çalışabilirisiniz.

Ayrıca, neden düşüncelerimizi yazıya dökmeliyiz sorusunun bir diğer cevabı olarak şunu söyleyebiliriz. Düşüncelerinizi yazıya dökmek, neye odaklanmanız gerektiği hakkında sizi uyarır. Yani, yürüttüğünüz işiniz, projeleriniz, herhangi bir zamanda aklınıza gelen bir düşünce yapısı, iş ve hayat planlarınız ve daha birçok stratejinizi uygularken olası bir yanlışlık yapma ihtimaline karşı, tüm bilgi birikiminizi yazıya dökmeniz size inanılmaz bir fayda sağlayacaktır. 

Düşüncelerimizi yazıya dökmek adı altında, bu yöntemin bizlere sağlamış olduğu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aklınızdan geçen önemli şeylerin ve fikirlerinizin ilk günkü orijinalliğinde kalmasını ve siz istemedikçe hiçbir şekilde bozulmamasını sağlar. 

  • Yazıya dökerek gerçekleştirdiğiniz hayalleriniz, size ekstra bir sorumluluk yükleyecektir ve bu sayede de hayallerinizin peşinden daha kolay bir şekilde koşabileceksiniz.

  • Neye odaklanmanız gerektiği konusunda size çok faydalı olacaktır. 

  • Zihninizi boşaltmanızı ve kendi düşünce yapınızda etkili bir boşluk bırakmanızda size yardımcı olacaktır. 

Ayrıca, bu konuya ek olarak aşırı bir şekilde ENDİŞELENMEK BEYNİMİZİ NASIL ETKİLER? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.