Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Konsantre olmanın yolları, Rutin hayatımızda, iş hayatımızda, eğlence hayatımızda ve hayatımızın diğer sosyal alanlarında dikkatimizi dağıtan birçok unsuz ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Başta teknolojik cihazlar olmak üzere örneğin; telefon, bilgisayar, internet, reklam gibi şeyler ve bunların yanında trafik, stres, yorgunluk derken tüm dikkatimiz deyim yerinde ise uçup gidiyor. Peki hiç düşündünüz mü, bu durum ile nasıl başa çıkabilirim diye? Eğer ki, yaptığınız işi en üst kalitede sürdürmek, hedeflerinize ulaşmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız ilk öncelikle meşgul olduğunuz konuya konsantre olmanız gerekmektedir. Eğer ki, meşgul olduğumuz konuda konsantre olamaz isek, ne yazık ki bazı başarısızlıkları ve zorlukları yaşamak durumunda kalırız. Eğer ki, siz de dikkat bozukluğu yaşıyorsanız, bunu zamanla aşmanız mümkündür. Bu konuda kendinize tam olarak şu soruyu sorun, nasıl daha dikkatli birisi olabilirim? diye. Yani bu demek oluyor ki, ilgilendiğiniz konuya daha iyi bir şekilde konsantre olmak ve tüm dikkatinizi o konuda yoğunlaştırmak istiyorsanız kendinizi dikkat etme konusunda geliştirebilirsiniz. Biz de Melankolik Yaşam olarak, konsantre olmanın yöntemleri nedir diye bir araştırma yaptık ve sizler için bu yazıyı hazırladık. İşte, konsantre olmanın yolları…

“Ayırca, bölüm tercihi yapma konusunda kararsız kalmış iseniz size bu konuda psikoloji bölümünü önerebiliriz. İşte, PSİKOLOJİ OKUMAK İÇİN 5 NEDEN başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz”


 Konsantre Olmak İçin Beden Sağlığına Dikkat Edin

Konsantre Olmanın Yolları

Çok doğru bir sözdür; “Her şeyin başı sağlık.” Daha konsantre bir hayat istiyorsanız, yaptığınız iş ile ve meşgul olduğunuz konuda daha dikkatli, daha odaklı ve daha konsantre olmak istiyorsanız beden sağlığınıza oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Eğer ki, belli başlı sağlık sorunları ile boğuşuyorsanız bu durum konsantrasyonunuza da doğrudan yansır ve ciddi anlamda dikkat eksikliği yaşarsınız. Bu nedenle sağlıklı beslenme, düzenli olarak spor yapma ve düzenli olarak uyumaya ciddi anlamda önem vermeli ve bunlardan her birini vaktinde ve olması gerektiği kadar yapmalısınız. Spor yapmak sağlıklı beslenmek konsantre olmanın yolları arasında yer aldıkları gibi, birçok kişisel gelişim konusunda da kendilerine fazlasıyla yer bulmuş konulardır. 

Birçok insan, sağlıklı beslenemediği dönemlerde çok ciddi bir dir dikkat eksikliği evresi içerisine girdiğini belirtmiştir. İnsan beyni, sağlıklı bir şekilde çalışabilmek için yeterli miktarda glikoza ihtiyaç duyar. Açlık hissettiğiniz zamanlarda ise, beyniniz size bir sinyal gönderir. İşte bu ve bunun gibi sebeplerde dolayı bile, konsantrasyon yükseltmek için yapılması gerekenler nelerdir şeklinde araştırma yapıp kendimizi daha çok geliştirebiliriz……

 Aynı Anda Birden Çok Şeyle Meşgul Olmayın

Konsantre Olmanın Yolları

Konsantre olmanın yolları arasında şu da vardır ve bu daha çok diğerlerinden farklı bir kategoride değerlendirilir; aynı anda birden çok şey ile meşgul olmayın. Çünkü, aslında sizin hiçbir şekilde ve hiçbir türen konsantrasyon eksikliği yaşamıyoruzdur. Aslında, bir anda, birkaç şey ile meşgul olmak isteyip de başaramadığımız içindir her şey. Bunun tıptaki karşılığı Multitasking’dir. Bu yüzden, aynı anda birden farklı şey ile meşgul olmak, o şeye karşı kurduğunuz konsantrasyonu çok zor ve hatta imkansız hale de getirebilmektedir. Bu da, yaptığınız şeyden asla verim alamamanızı ve derin bir dikkat eksikliği yaşamanıza neden olur. Zaten bu konu, bilimsel olarak da kanıtlanmış bir konu olma özelliği taşımakta. 

Tam da bu konu ile ilgili olarak yapılan bir ataştırma sonucunda bilim adamlarının ulaştıkları sonu, Öyle ki, aynı anda birden fazla şey ile meşgul olan kişiler, meşgul oldukları her bir konuda olmaları gerektiğinin. Tam da bu konuya özel olarak, yerinde ve özel bir örnek verelim; Örneğin, telefonda önemli bir iş görüşmesi yapıyorken, diğer yandan da aynı zamanda önemli bir mailinize cevap yazamazısınız. Çünkü tam da o esnada, o anki yaptığınız şeyi en üstün kalitede yapmak adına o işlerin sadece bir tanesi ile meşgul olmanız gerekmektedir. Konsantre olmanın yolları arasında, sadece bir şeyle meşgul olmak ciddi anlamda tavsiye edilen bir durum olma özelliği taşımakta.

Dikkat Dağıtan Şeyleri Ortadan Kaldırın

Konsantre Olmanın Yolları

Konsantre olmanın yolları arasında, dikkatimizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırmak da yer alır. Çünkü, siz bir şey ile meşgul olduğunuzda o şeyden başka herhangi bir konuda atılımında bulunmamanız gerektiği için, yine bu konuda da asıl amaç tek bir konu üzerinde odaklanmaktadır. Örneğin, evde sınava çalışırken, salonda açık olan televizyonunuz sizin ders çalışma yeteneğinizi bozuyor ise, hiç çekinmeden ve hiç zaman kaybetmedi televizyonu direkt olarak kapatmanız gerekmektedir. Yani kısaca, başlıkta da belirttiğimiz üzere, dikkatinizi dasitan her bir şeyi mutlaka ortadan kaldırın.

Düzenli Olarak Mola Verin

Konsantre Olmanın Yolları

Eğer ki, konsantre olmanın yolları arasındaki uygulamaları kendi hayatınızda da uygulamaya karar vermişseniz, ilk olarak şunu bilmelisiniz; meşgul olduğunuz şey her ne olursa olsun, o şeyi yaparken sakın ha direkt olarak bitirmeye çalışmayın. Çünkü, siz bir şeyi en kısa sürede bitirmek adına kendinizi zorlar iseniz, bu durum sonrasında sizde önemli ölçüde oluşan dikkat eksikliği, diğer konularda da konsantrasyon düşüklüğü yaşamanızı sağlar. O yüzden, iyi bir şekilde konsantre olmanın yolları arasında, düzenli olarak moralar vermek de vardır.