Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Klinik psikoloji dalı nedir? diye soracak olursak; Klinik psikoloji, psikoloji biliminin alt dalları arasındadır. Psikoloji bilimi trafik psikolojisi, spor psikolojisi gibi birçok alt psikoloji dalına ayrılmıştır. Klinik psikolojinin hedef aldığı konu hakkında bilgi vermek gerekirse; Klinik psikoloji, psikolojik problemler yaşayan kişilere yönelik, çeşitli iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapar.

Adli, sağlık, sosyal, trafik ve ulaşım, Kültürlerarası, din, endüstriyel psikoloji ve birçok örneğini verebileceğimiz biçimde alt dallara ayrılan Psikoloji bilimi, klinik psikolojiyi de bünyesinde tutmaktadır. Klinik psikoloji, temel amaç olarak; teori ve pratiği aynı konuma getirip, psikolojik sıkıntıları nedeniyle çevrelerine uyum sağlayamayan kişileri anlamak, bu kişilerin her türlü dertlerine ve sorunlarına çözüm bulmak, onları hayatlarında doğru şeylere yönlendirmek, o kişilerin yaşadıkları hayata ve iletişim kurduğu sosyal çevrelerine olan uyumluluğunu arttırmak, bireylerin kişisel gelişimlerini büyük oranla güçlendirerek ona katkıda bulunmak, duygusal, düşünsel ve davranışsal gibi sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir psikoloji ana dalıdır. Klinik psikolojinin temel amacını öğrendiğimize göre, klinik psikoloji hakkında daha detaylı bilgi alabiliriz. Klinik psikolojinin odaklandığı yönleri öğrenecek olursak klinik psikoloji; çeşitli kültürlerde ve sosyoekonomik seviyelerde, insan hayatının, yaşam boyu gelişen ve değişen entellektüel, duygusal, fizyolojik, biyokimyasal, psikolojik, sosyal ve davranışsal yönlerine odaklanır. Psikolojinin en önemli alt dallarından biri olan klinik psikoloji dalı ile ilgilenen psikologlara, klinik psikolog denir. Klinik psikoloji dalı nedir? sorusunun cevabını en iyi bilecek olan kişilerin, klinik psikologlar olduğunu düşündüğümüz için, bu yazımızın bilgi kaynağı olarak klinik psikologlardan bilgi aldık. Umarız, Klinik psikoloji dalı nedir? sorusuna ve bu soru üzerinden sorulabilecek diğer sorulara verdiğimiz cevaplar sizler için çok faydalı cevaplar olmuştur. Klinik psikolojiden en iyi anlayan ve bu alanın uzmanları olarak, klinik psikologları göstermiştik. Peki, klinik psikolog ne yapar?

Klinik Psikolog Ne Yapar?

Klinik Psikoloji Dalı Nedir?

Bilimsel, profesyonel bilgileri ve yetkinliğiyle psikoloji biliminin yükselmesi, gelişmesi ve büyümesi için, mesleki uygulamalarını ve bu uygulamaların kalitesini yükseltmek ve kişilerin kaliteli bir hayat yaşamaları, refahlarını ilerletmek üzere çeşitli ve yüksek seviyede eğitim almış kişilere klinik psikolog denir. Klinik psikologların görev aldığı alanlar ise; araştırmalar, öğretim, süper vizyonlar, program geliştirmeler ve değerlendirmeler, danışmanlıklar, kamu düzeni, mesleki uygulamaların yanında bireylerin, ailelerin, grup ve kurumların psikolojik sağlığına katkıda bulunacak proje ve uygulamalarda görev alırlar.

Ayrıca klinik psikologlar, henüz başlangıç evresinde olan ruh hastalıklarını büyük ölçüde önleyebilme veya bu hastalıkları tamamen ortadan kaldıracak korkuyucu uygulamalardan, erken müdahaleye, oldukça basit olan uyum sağlama problemlerinden, kişilerdeki uyumsuzluk problemlerine, hastanın hastane yatışını gerektiren önemli durumlara kadar pek çok konuda da söz sahibi ve uzman kişilerdir. 

Bununla beraber, klinik psikologların klinik alanlarda çalışma hakları da oldukça geniştir. Klinik psikologlar, aldığı öğrenimler ve her gün geliştirmiş oldukları oğun çalışmalar sonucunda, kişiler ile, tam zamanlı gelişimsel süreçler içerisinde çeşitli değerlendirmelerde bulunarak, bu değerlendirmenin sonucunda da çeşitli müdahale şekilleri geliştiren ve geliştirdiği bu müdahale çeşitlerini uygulayan kişilerdir. Klinik psikoloji değerlendirmeleri, kişilerin orataya çıkan önemli ruhsal ve fiziksel sıkıntıları, bu sıkıntıların nedenlerini ve muhtemel etkilerini, bireysel, sosyal yetersizlikleri ve fiziksel, davranış, duygu, sinir ve zihinsel süreçlerle ilişkilendirilen psikolojik etkenleri belirlemek için kullanılır. Klinik psikoloji, değerlendirme kriterlerini uyarlarken en çok da bireysel özelliklerden faydalanır. 

Klinik psikoloji dalı nedir? ve klinik psikolog ne yapar sorularını cevaplandırdığımıza göre, klinik psikoloji uzmanlarının nerelerde çalıştığı hakkında bilgi verebiliriz.

Klinik Psikolog Nerelerde Çalışır?

Klinik Psikoloji Dalı Nedir?

Klinik psikoloji hakkında önemli sorular soran kişilerden bazıları, klinik psikologların çalıştığı yerleri merak etmektedirler. İşte, klinik psikolog nerelerde çalışır sorusunun cevabı;

Klinik Psikologlar:

 • Kendi Özel Ofislerinde
 • Özel Veya Devlet Ruh Sağlığı Birimlerinde
 • Özel Veya Devlet Sağlık Hizmetleri Servislerinde
 • Özel Veya Devlet Hastanelerinde
 • Özel Veya Devlet Okullarında
 • Özel Veya Devlet Üniversitelerinde
 • Yasal Sistemlerde
 • Tıbbi Sistemlerde
 • Danışmanlık Merkezlerinde
 • Devlet Dairelerinde
 • Askeri Hizmetlerde Çalışabilirler

Gibi pek çok alanda, her türlü psikolojik işleminize olumlu yönden müdahale eden kişilerdir. 

Ayrıca, EN GÜZEL PSİKOLOJİ SÖZLERİ yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.