Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Melankolik yaşam olarak bu günkü konumuz, insanlara isimleri ile hitap etmenin gücü olacak. İnsanlarla iyi bir iletişim içinde olabilmek için, karşımızdaki kişiye ismi ile hitap etmemiz oldukça faydalı olacaktır. Eğer iki, insanlar ile iletişiminizde karşınızdaki kişiden göreceğiniz etki, tepki, yorum, ilgi, tavır, hareket, söz, davranış, karar, düşünce, ilgi ve psikoloji boyutlarını ölçmek istiyorsanız şu iki yöntemi deneyebilirsiniz;

  • Öncelikle karşınızdaki kişi ile konuşurken ona genelde ; sen veya siz şeklinde hitap etmeye çalışın.
  • İkinci yöntem olarak ise; karşınızdaki kişi ile iletişiminizde ona daima kibar bir şekilde ismi ile hitap etmeye çalışın. 

Her iki yöntemi de deneyerek aradaki çok önemli farkı bizzat kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız. Bu yöntemler sonucunda varacağınız düşünce kesinlikle şu yönde olacaktır; insanlara isimleri ile hitap etmenin gücü gerçekten de pozitif his ve duyduları da beraberinde getiriyor! Şimdi de, insanlara isimleri ile hitap etmenin gücü hakkında başlıklar halinde daha detaylı bilgiler verelim. 

“Karşımızdaki insanlara isimleriyle hitap etmenin gücü oldukça etkilidir. Peki insanlar ile iletişimimizde hem onlara isimleri ile hitap etmek, hem de onlara karşı iyi bir vücut dili sergilesek iletişimimiz çok daha iyi olmaz mıydı? Eğer ki siz de bu görüşü savunuyor ve vücut dilinizi etkili bir şekilde geliştirip bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz VÜCUT DİLİNİ KULLANMANIN ÖNEMİ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.”


İnsanlara İsimleri İle Hitap Etmenin Gücü Konusunda Gözlem Yapabilmek İçin Kendinize Hedef Belirleyin

İnsanlara İsimleri İle Hitap Etmenin Gücü

İnsanlara isimleri ile hitap etmenin gücü konusunda yapmanız gereken ilk işlem, kendinize hedef belirlemek olacaktır. Yazımızın ilk paragrafında demiştik, insanlara isimleri ve “sen veya siz” diye hitap ederek bir gözlemde bulunun diye. Yine, tam da bu konu başlığı altındaki örneğimiz de bu yönde olacaktır. Örneğin, birçok yeni insanla tanışacağınız ve bir çoğuyla da iletişime geçeceğiniz yeni insanların olduğu bir iş şirkette işe başladığınızı varsayalım. Peki, o şirkette birçok çalışan var ve siz tüm iş arkadaşlarınızın ismini nasıl aklınızda tutacaksınız? O yüzden kendinize, her gün veya da her hafta kaç adet yeni insanlar tanışacağınız konusunda belirleyici bir hedef oluşturmanız gerekmektedir. Bu sayede, belirlediğiniz yeni kişilerle iletişime girdiğinizde onlara daima isimleri ile hitap ederek, o isimlerin daha kolay aklınızda kalmasını ve tüm kişilerle tanışma hızınızı arttırabilirsiniz. 

O zaman, insanlara isimleri ile hitap etmenin gücü hakkında ilk olumlamamızı şu şekilde yapabiliriz; yeni tanıştığımız kişilere daha ilk zamanlarımızdan beri isimleri ile hitap etmek, hem aramızdaki samimiyeti arttırır, hem de o kişiyi daha kısa sürede tanımış olmamızı sağlar. 

“İnsanlar ile ilk tanıştığımızda ve onlarla yeni yeni iletişime girdiğimizde, ikili iletişimi yüksek tutma konusunda her zaman başarılı olamayabiliriz. Karşısındaki kişi ile etkileyici ve olumlu sonuçlanacak bir ikili iletişim içine girmek isteyen kişiler, ilk önce kendi özgüvenlerini geliştirmeye çalışırlar. Siz de, daha verimli bir özgüvene sahip olmak için ÖZGÜVEN NASIL GELİŞTİRİLİR başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.”


Telefon Konuşmalarında Konuştuğunuz Kişiye Mutlaka İsmi ile Hitap Etmeye Çalışın

İnsanlara İsimleri İle Hitap Etmenin Gücü

Telefon görüşmesi yapacağınız sırada, karşınızdaki kişiyi tanımasanız bile görüşmenin başlama kısmında o kişiye adını sormaktan sakın ha çekinmeyin. Daha sonrasında ise, o kiye konuşma boyunca hitap edeceğiniz kısımlarda, ismiyle hitap etmeye özen gösterin. Eğer derseniz ki, ben biraz unutkanım ve o kişinin ismini telefon konuşması esnasında aniden unuturum; eğer ki konuşma esnasında yanınızda kağıt – kalem veya da not alabileceğiniz herhangi bir şey var ise, o kişinin ismini oraya not alın. Örneğin işlem yaptırmak istediğiniz bir yerin müşteri temsilcisi veya da herhangi bir çalışanı ile telefonda görüşüyorsunuz diyelim. Fark ettiyseniz, o kişiler size daima ismini ile hitap etmeye çalışırlar. Bunun nedeni, o kişi veya o kişilerin bünyesinde çalıştığı şirketlerin politikası gereği size daima isminiz ile hitap etmek ve sizinle olan görüşmeleri en olumlu standartlarda sürdürmektir. Siz de, kendi işlemlerinizden önce telefonda konuştuğunuz kişiye ilk önce adını sorup, daha sonra da tüm konuşma boyunca o kişiye ismi ile hitap edebilirsiniz. Bu sayede işleminizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirmiş ve görüşmelerinizi en üst saygı çerçevesinde gerçekleştirmiş olursunuz. 

“İnsanlara isimleri ile hitap etmenin gücü konusunda size bunun faydalarından bahsettik ve insanlara isimleriyle hitap ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Ancak, her insanın öğrenme süresi ve anlama kabiliyeti birbirinden farklıdır. Ancak bu, sonradan geliştirilecek bir şey olduğu için bu konuda kesinlikle harekete geçenizi öneririz. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve daha kolay öğrenmeye başlamak için DAHA KOLAY ÖĞRENMENİN BİLİMSEL YOLU başlıklı konumuzu özleyebilirsiniz.”


İnsanlara Sadece Size Söylemiş Oldukları İsimleri İle Hitap Etmeye Özen Gösterin

İnsanlara İsimleri İle Hitap Etmenin Gücü

İnsanlara isimleri ile hitap etmenin gücü hakkında, bunun ne kadar faydalı ve olumlu bir eylem olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir kısım var. İnsanlara isimleri ile hitap etmeye özen göstermemiz ne kadar önemli ise, insanlara isimleri ile hitap ederken, insanların bize önerdiği isimle hitap etmemiz gerekmektedir. Örneğin bir kişi iki isme birden sahip ise; Ömer Ali ismindeki bir kişiye hitap ederken o kişi bize şunu derse ki, “Bana sadece Ali ismi ile hitap etmeni istiyorum, Ömer ismini pek kullanmıyorum” siz, o kişiye kesinlikle Ali ismi ile hitap etmelisiniz. Eğer ki, o kişinin uyarılarına rağmen ona Ali ismi yerine Ömer ismi ile veya da daha farklı bir isimle hitap ediyorsanız, bu durum karşınızdaki kişi ile olan iletişiminizi zayıflatır.

“İnsanlara isimleri ile hitap etmenin fayaları saymakla bitmez. Bunu en çok da, işlemlerinizi yaptırıp para kazanma adına uygulayabilirsiniz. Örneğin, iş görüşmesi esnasında karşınızdaki kişiye ismi ile hitap ederek aranızdaki sohbeti en iyi seviyelere çıkarmak ve tam da o anda istediğiniz sonucu alabilmek için isim telaffuzuna özen göstermelisiniz. Ancak tüm bunların yanında size yeni ve farklı türlerden para kazandıracak yöntemleri öğrenmek ve bu yöntemler üzerindeki görüşeceğiniz kişilere daima isimleri ile hitap etmek adına HIZLI PARA KAZANMA YOLLARI başlıklı yazımızı okuyarak kazancınıza kazanç katabilir ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.”