Kendi hayatınızı hiç gözden geçirdiniz mi, ne gibi şeylerin gereksiz yoğunlu içerisinde olduğunuzun farkına vardınız mı? 

İnsanlar olarak hepimiz, hayatımız içerisindeki birçok fazlalık ile birlikte yaşamaktayız. Tabi bu zorluklar, her ne kadar bizim hayatımızın önemli bir parçası olsa da, bu fazlalıkların bir kısmından kurtularak çok daha idealize bir hayat yaşamamız mümkündür. Ancak ne yazık ki birçoğumuz, hayatımızda fazlalık olan bu önemli etkenlerin farkına bile varamamaktadır. Peki, soracaksınız ki nedir bu hayatımızdaki fazlalıklar diye. Güncel hayatımızda bizlere fazlalık olan bu etkenleri az sonra aşağıdaki başlıkların altında okuyacaksınız. Ancak bunun öncesinde sizlere birkaç ipucu verelim ve güncel hayatınızdaki bu fazlalıkları da tahmin etmenizi isteyelim. Hayatımızdaki fazlalıklar hakında sizlere şu gibi bilgiler sunabiliriz; Bu fazlalıklar, aslında günlük rutin olarak yaptıklarımız, hatta yapmamız gereken ve insanların büyük bir çoğunluğunun da yaptığı şeylerdir. Bunun yanında hayatımızdaki fazlalıkları, gün içinde kullanmakta olduğumuz şeyler olarak da ayırt edebiliriz. Buraya kadar okuduysanız, güncel hayatımızda bize fazlalık olan etkenler hakkında herhangi bir fikir yürütebildiniz mi. Eminiz ki birçoğunuzun zihninde, konumuzun temel maddeleri canlanmaktadır. Şimdi de sözü daha fazla uzatmadan, Melankolik Yaşam olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriklere geçelim. İşte, güncel hayatımızdaki fazlalıklar ve bu fazlalıklardan kurtulmanın temel yolları.

Ayrıca, HAYATIMI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


İş Hayatından Kurtulun

Hayatımızdaki Fazlalıklardan Kurtulmanın Yolları

Bu başlık sakın ha gözünüzü korkutmasın. Bu başlığı attıktan sonra iş hayatınızı tamamen sonlandırmanızdan bahsetmiyoruz tabiki de. Sadece, iş hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmanız adına sizlere öneri verme amacı içerisindeyiz. Çünkü birçok kişi, iş yoğunluğundan dolayı kendi hayatına gerekli olan veya da olması gerektiği kadar zaman ayırmaktadır. Buna bir son vermek, kendi hayatınıza daha fazla özen göstermek ve kendi çıkarlarınız doğrultusunda da, iş hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun. Örneğin, yükselme şansınızın olmadığı, yani iş pozisyonunuzda ve iş mevkinizde herhangi bir değişikliğin olmayacağı durumlarda, üzerinize düşen görevlerden fazlasını yapmayın. Hani halk arasında şöyle bir söz dolaşır belki sizler de duymuşsunuzdur, “Bir saatlik işi yarım saatte yaptığınızda taktir etmek yerine yeni bir iş verirler” diye bir söz. Bu söz, tam da bu konudaki insanlar için söylenmekte olup oldukça da haklı bir sözdür. Siz siz olun, sakın ha iş hayatınızda kendinizi yıprattırmayın ve kendinizi gereğinden fazla da yormayın. Aldığınız ücret ve göstermeniz gereken emeği tam karşılığı ile gösterin. Hem gereğinden fazla iş temposu yakalamak ve hem de gereğinden daha az çalışmak kesin ve net bir şekilde sizin zararınıza sonuçlanacak bir durumdur. 


Teknolojiden Kurtulun

Hayatımızdaki Fazlalıklardan Kurtulmanın Yolları

Yine teknolojiden kurtulun derken de, teknolojiyi kullanmaktan kendinizi tamamen arındırmanız gerektiğini kastetmiyoruz. Teknolojiyi, belirli bir seviye ve süre içerisinde kullanın ve bunun haricinde de teknoloji ile hiçbir şekilde muhatap olmayın. Çünkü, teknolojiye harcadığınız gereğinden fazla zaman, sizin hayatınız, sizin fiziksel bedeniniz ve sizin zihinsel bedeniniz için çok zararlı olacaktır. Eğer ki teknoloji ile muhatap olduğunuz bir işte çalışıyorsanız, tabiki de teknoloji ile içli dışlı olacaksınız. Bu tip durumlarda ise, teknolojiyi sadece iş yürürlüğünüz dahilinde kullanın ve arta kalan zamanlarda ise farklı aktiviteler yapmaya özen gösterin. Çünkü sürekli olarak teknolojik cihazlar ile haşır neşir olmanız, sosyalleşme anlamında sizi oldukça zayıflatacak önemli bir etken olacaktır. 


İnsanlardan Kurtulun

Hayatımızdaki Fazlalıklardan Kurtulmanın Yolları

Şimdi de gelelim ki, hayatımızdaki fazlalıkların önemli bir çoğunluğunu oluşturan en önemli etkene. Yani insanlar… Çevremizdeki insanlar, bizim için çok yararlı ve faydalı kişilikler olabilmektedir. Ancak bazı insanlar da vardır ki, işte o kişileri hayatınızdan kesin ve net bir şekilde çıkarmanız ve yolunuza onlar olmadan devam etmeniz gereken tiplerdir bu insanlar. Örneğin siz, bir şeyleri başardığınızda yüzünüze gülüp, o başarınızı asla çekemeyen insanlar. Sizin olumsuz bir durumu olduğunda ise, yüzünüze karşı üzgün gibi gözüküp de o zoraki halinize içten içe sevinin ve bu olumsuz durumunuzdan mutsuz olan insanlar. Hatta bu insanlara herhangi bir konuda fikir bile sunmaya kalksanız, size söyledikleri olumsuz şeylerile hevesinizi dahi tamamen kırabilmektedirler. Size en büyük önerimizdir ki, hayatınızdaki insan fazlalığından kurtulun. Size bir faydası olmayan ve hatta faydası olmadığı gibi de size zarar veren tüm insanları hayatınızdan çıkarma vakti geldi de geçiyor bile.