Melankolik Yaşam olarak yine çok faydalı ve bir o kadar da harika bir konuyla daha karşınızdayız. Bu yazımızda sizlere, hayata olumlu yönden bakmanın 2 yolu nedir, bunlardan bahsedeceğiz. 

Konumuzun maddeleme kısımlarına başlamadan önce, olumlu düşünmek hakkında biraz ön söyleşide bulunalım. Başınıza iyi ya da kötü birçok olay gelmiştir öyle değil mi? Peki, başınıza gelen bu iyi ya da kötü olaylar neticesinde, aklınızda ne gibi düşünce birimleri canlandı? Bunu hatırlıyorsanız eğer, tam da bu konuda bizim sizlere vermek istediğimiz mesaj çok daha iyi anlarsınız. Yani biz size, olumlu düşünmenin ne kadar faydalı bir şey olduğunun önemini ve gereksinimlerini çok büyük bir özenle anlatacağız. 

Ayrıca, MOTİVASYON VE BAŞARI İÇİN 4 TEMEL TAKTİK başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Şöyle bir giriş yapalım, mesela başınıza en son gelen kötü bir olayı düşünün. Örneğin, bir yere acele ile yetişmeye çalışıyorsunuz ve bunun için de otobüs durağına doğru yürümeye başladınız. Fakat, sırf beş dakika kadar bi geç kalma durumunuz yüzünden otobüs gitti ve siz, yetişmeniz gereken yere yetişemediniz. Sanırım bu tip bir durum ile karşı karşıya kalan birçok kişi, otobüsün kaçmasından ve kendinin de ne denli şanssız, bahtsız bir insan olmasından yakınır. Ancak, durumu biraz daha ciddiye alıp, olayların biraz daha derinine inersek, işlerin çok daha farklı ve belki de bizim açımızdan faydalı sonuçlar doğurduğunu görebiliriz. Şimdi bu, aslında konumuzun ilk örneği. Yani, hayata olumlu yönden bakmanın 2 yolu adlı konumuzun ilk örneği;


1. Olayların Pozitif Tarafından Bak

Hayata Olumlu Yönden Bakmanın 2 Yolu

Bu maddeyi, az önce okuduğunuz paragrafın devamı olarak değerlendirebilirsiniz. Şimdi, az önce verdiğimiz örnekte, otobüsün kaçmasından ve bu durumda birçok insanın kendini ne denli şanssız hissettiğinden bahsetmiştik. Şimdi de, daha açıklayıcı bir örnek vererek konuyu biraz daha detaylandıralım ve bu sayede de anlaşılırlığını da kolaylaştırmış olalım. Bulunduğunuz şehirden başka bir şehre ziyaret ettiğinizi varsayalım. Hatta bu, çok önemli bir iş toplantısı olsun ve sizin de çok fazla istediğiniz bir iş olsun bu. Eğer ki bu toplantıya katılım sağlarsanız, sevdiğiniz işe hem de çok iyi bir pozisyonda başlayacaksınız. Tabi bunlar, örneğimizin varsayımları. Görüşmeler sağlandı ve artık yola çıkmak için hazırsınız, valizinizi hazırladınız ve hava alanına doğru yola koyuldunuz. Ancak o da ne! İnanılmaz bir trafik, sizin havaalanına gitmenizi tamamen engellemiş durumda. Gerçi, havaalanına gitmekte hiçbir sorun yok, tüm sorun, oraya saatine gidememenizde. Çünkü en geç, uçak biletinizde yazan kalkış saatinin biraz öncesinde orada olma zorunluluğunuz var. Ancak olan oldu ve siz, inanılmaz bir trafik yüzünden geç kaldınız. Uçağınız kaçtı ve iş toplantısına da katılım sağlayamadınız. Kendi kendinize, tüm hayallerinizin yıkıldığı ve bir daha asla böyle bir işe başlayamama ihtimalinizin çok yüksek olduğunu düşünürsünüz. Peki ya, uçak kaza yaparsa? O zaman, olayların pozitif yönünden bakmayı iyi bilelim ve bu paragrafın devamı olan ikinci maddemize geçelim.


2. En Azından Yaşıyorsun

Hayata Olumlu Yönden Bakmanın 2 Yolu

Şimdi, en son uçağınız kaçmıştı ve siz iş görüşmenize yetişemediniz demiştik. Sonra da, peki ya o uçak düştüyse diye de paragrafımızı sonlandırmıştık. İlk önce şunu düşünürsünüz, uçak kaçtı ve ben çok şanssız bir insanım. Sonra, uçağın kalkış yaptıktan iki saat sonra düştüğünü öğrenirsiniz ve uçağı kaçırdıktan sonraki tüm hisleriniz bir anda yok olur. Tabi, bir uçağın düşmüş olması tam anlamıyla üzücü ve hiçbir şekilde de istemeyeceğimiz bir şeydir. Burada sadece bu konu üzerinden aydınlatıcı bir örnek vermeye çalışıyoruz. Uçağın düştüğü haberini aldıktan sonra, aslında çok şanssız değil de, bir bakımdan cidden de çok şanslı birisi olduğunuzun düşüncesi içerisine girersiniz. Çünkü siz de o uçakla yola çıkmış olsaydınız, o uçak düşüp kaza yaptığında, ölme riskiniz çok yüksek olabilirdi. Aslında siz, uçağı kaçırdığınız için birçok insandan çok daha şanslı bir bireysiniz. O yüzden, bazı fırsatları ilk etapta değerlendiremediğinizde, uçağı kaçırdım ve ben çok şanssızım hissine katiyen kapılmayın. O kaçan uçak, belki de sizin hayata tutunuşunuz olabilmektedir. En azından hayatta olduğunuzun haklı sevinci içerisinde olun ve yeniden toparlanmak adına tekrar harekete geçin. Eğer ki, yeteri kadar çalışmış ve belli bir konununun üzerinde yoğunlaşmış birisiyseniz, bu hayatta elbette güzel konumlara gelirsiniz.