Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Belki de, dünyanın en güzel ve en anlamlı eylemidir gülümsemek. İnsanı ferahlatır, insana insan olmayı hatırlatır ve içimizde sonsuz bir güzeliğe yelken açar adeta. Peki, gülmenin bizi bu kadar güzel ve mutlu yapmasındaki sırrı nedir hiç düşündük mü? Gülmek, neden bu kadar olumlu etkiliyor bizi? Neden hepimiz gülmeli ve güldürmeliyiz? Aslında bunu şu şekilde izah edebiliriz, her konuda olduğu gibi, gülmenin faydasının da bilimsel bir açıklaması vardır elbet. Ancak biz bu yazıda, gülmenin bilimsel açıklaması hakkında hiçbir araştırma yapmadık. Şu anki yazımız, tamamı ile gülmenin bize verdiği pozitif enerjiyi ruhumuzla hissettiğimiz şekilde yazdık ve hazırladık. Yani bu yazı, gülmek ve mutluluğun birleşimi olarak hazırlandı ve dua anda da sizlerin huzurunda. Konuyu daha fazla dağıtmadan, gülümsemenin bilimsel faydaları neler, o konuda konuşalım biraz da. Bakalım, gülümsemek bize hangi alanlarda enerji oluyor, hangi alanlarda içimizi ısıtıyor. İşte, gülümsemenin bilimsel faydaları. 

Ayrıca, ACILARDAN DERS ÇIKARMAK başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Gülümsemenin Bilimsel Faydaları Nelerdir

Gülümsemenin Bilimsel Faydaları

Gülümsemenin bilimsel faydaları hakkında ilk olarak şunu söyleyebiliriz; gülümsemek, zihnimizi güçlendirir. Yani daha iyi düşünmemizi, daha sağlıklı kararlar vermemizi ve bunun sonucunda da daha başarılı olmamızı sağlar. Çünkü gülümsemek insana mutluluk sağlar, yani gülümseyen insan mutludur ve mutlu insanın da sağlıklı bir hayatı olur. Bunun sonucunda da, mutlu olan kişi hayata karşı daha motive bir duruş sergiler. Bu motivasyon, o kişiyi başarılarla dolu bir hayata iter. Başarılarla dolu bir hayat da, beraberinde gerçekleşen hayaller demektir. Yani gülümseme, aslında sanıldığından çok daha etkilidir insan için. Öyle bir şeydir ki, sizi hayallerinize götürebilir, sizi mutlu edebilir, sizi huzurlu ve sağlıklı yapabilir. Yani, her ne kadar güzel bir güzellik, her ne kadar bir faydacılık var ise aslında hepsi gülümsemekten geçer. 

Şimdi de, giriş kısmında söylediğimiz, “gülümsemenin bilimsel faydalarından değil de, bizde çağrıştırdığı şeylerden bahsedeceğiz” kısmını aslında tamamladık. Şimdi ise, biraz da gülümsenin bilimsel faydaları hakkında bilgi verebiliriz. Şöyle düşünün, her insanın diğer insanlar üzerinde bir takım saygınlık, duruşu, kişiliği ve manevi olarak tanınmışlığı vardır. O insanın bazı özellikleri ise, onu diğer insanların daha doğru dünyaya karşı farklı bir boyuta taşır. Bunlar karakter, kişilik, düşünce tarzı ve daha birçok insansı özellikle şekillenir. Ancak bunlardan da önce öyle bir şey vardır ki, eğer ki o olmaz ise tüm bu diğer özelliklerin hiçbir anlamı kalmamaktadır. O da gülümsemektir elbette. Çünkü, bir insan gülümsemekten mahrum kalmış ise o kişi, diğer insanların gözünde de hiçbir zaman iyi bir konumda olmaz. Buna şöyle bir örnek verebiliriz. Bir insan düşünün ki, hayatta gerçekten de başarılı işlere imza atmış, karakteristik anlamda da gerçekten iyi, sürekli olarak doğruları konuşuyor ve doğruları yapıyor. Bu tip bir insan, diğer insanlar tarafından dürüst, güvenilir ve iyi bir insan olarak nitelendirilir elbette. Ama bir de, bu kişinin gülümsemeden mahrum olduğunu, gülümsemeyi kendisine hiç yakıştırmadığını düşünün. Diğer tüm olumlu özellikleri anda solmakta ve aslında pek de sevilmeyen bir insan olmaktadır. Çünkü, eğer ki bir insan her ne özelliğe sahip olursa olsun, o kişi kendisini gülümselerden mahrum bırakıyorsa, pek de iyi bir hayat yaşamıyor demektir. Yani, hayatta her zaman gülümsemeyi bilmeli, unutmamalı ve yeri geldiğinde ise sık sık uygulamalıyız. Ortaya şöyle de bir idda atabiliriz aslında; gülümsemek, dünyanın en say ve en temiz şeyidir…

Gülümsemenin Bilimsel Faydaları

Şimdi de, aha iyi gülümsemenin 3 yolu nedir, çok kısa bir şekilde bilgi verelim;

  1. Sizin için çok önemli bir etkinlik öncesinde, kendinizi mutlu eden ve gülümsemenize sebebiyet verecek durumları hayal edin. 
  2. Bu bazı kişilere göre belki saçma gelebilmektedir ancak, ayna karşısına geçerek gülümsemek, kendi kendini mutlu etmek de insana inanılmaz derecede fayda sağlar. Üstelik, normal gülüşünüzü de çok daha güzel bir hale getirir.
  3. Gülümseme konusunda çok rahat olmaya çalışın. Öyle ki, bazı insanlar sırf karşısındakine daha iyi görünmek adına kendi kişiliği dışında gülümsemeler sergilemektedir. Bunlar yapmak yerine, doğal gülüşünüzden hiçbir zaman vazgeçmeyin ve her zaman kendi kişiliğinizce gülmeye özen gösterin.