Son güncelleme: 7 Şubat 2020

İnsanların davranışlarını ve bu davranışların etkilerini, psikoloji sayesinde inceleyebiliriz. İnsanların her türlü düşüncesi, davranışı ve bu davranışların neticesinde alınan her bir sonuç için çeşitli psikoloji kitapları yazılmıştır. Psikoloji kitaplarında daha çok; şizofreni ve nevrotik kişilikler ile cinayetler anlatılır. Ancak, psikoloji kitaplarından hiçbir zaman, “cinayet nasıl işlenir” gibi sonuçlar çıkartılmaz. Psikoloji kitapları bize, hangi duygu ve karakterler içinde yaşadığımızı gösterir. Bunun sonucunda da, hangi duygu ve karakter ile yaşamamız gerektiğini öğretir. Ayrıca, psikoloji kitapları bize, başkalarının psikolojisini bilme ve görme şansı sunar. Psikoloji kitapları sayesinde insanların travmatik ruh halleri hakkında kurgusal, eğitsel ve öğretici dersler çıkartabiliriz. Bu yazımızda, kendi benliğinizi bulabileceğiniz, ruh halinizi daha iyi analiz edebileceğiniz ve size hayat tecrübesi kazandıracak psikoloji kitaplarını listeledik. İşte, kısa özetleri ile birlikte yazdığımız en iyi psikoloji kitapları.


Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small, Gigi Vorgan

en iyi psikoloji kitapları

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabında, insanların garip alışkanlıkları, takıntıları ve insanların sıra dışı hayatları anlatılmaktadır. Kitabın yazarı Dr. Garry Small, mesleki yaşamı boyunca edindiği tecrübeleri ve şahit olduğu önemli olayları bu kitapta toplamıştır. Doktor Garry Small, doktorluk hayatı süresinde hastaları ile yaşadığı diyalogları, hastalarının durumunu ve yakalandıkları hastalıklar sonucunda ne gibi değişimler yaşadıklarını Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabına ince ince işlemiştir. Ancak, Dr. Garry Small gerçek bir yazar olmadığı için, kitapta biraz fazla terime yer vermiştir. Ancak, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabını okuduğunuzda, şu an yaşamış olduğunuz hayatın gerçekten de şükredilesi bir hayat olduğunu anlayacaksınız. 

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Kitabının Özeti

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabının yazarı bir doktor. Doktor Garry Small,  30 yıl boyunca hastalarını inceliyor ve onlar hakkındaki gözlemlerini, onların hastalık süreçlerini ve bu süreç içerisinde ne gibi değişimlere uğradıklarını kitabına not ediyor. Bu kitapta, belki de ilk defa okuyacağınız türden hikayeler ve psikolojik vakalar mevcut. Kurgu hikayelerden tamamen arındırılarak, tümüyle gerçek hikayelerin yazıldığı bu kitap sizi bazen güldürecek, bazen de psikoloji üzerine düşündürecektir. Sizin için, psikoloji kitapları tavsiye etmemiz gerekirse, bu kitap biri kesinlikle Dr. Gary Small’ın 336 sayfadan oluşan Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabıdır.


Bilinçaltı – Sigmund Freud

en iyi psikoloji kitapları

Freud sevenler, hatta bağımlısı olanlar buraya! Çünkü, Freud’un harika bir psikoloji kitabıyla karınızdayız. Freud’un en iyi psikoloji kitapları arasında yer alan Bilinçaltı kitabı, size, insanların bilinçaltını tanımanızı sağlayacak sıra dışı bilgiler vermektedir. Aslında Freud, psikanalitik kuramının kurucusu özelliğini taşıyan bir nörologdur. Kaleme aldığı Bilinçaltı kitabında ise, hastalar üzerindeki çalışmaları ve buna bağlı olarak gelişen kuramı hakkında bilgiler yer almaktadır. Psikoloji adına aklınızda bulunan birçok soruya cevap verecek nitelikteki Bilinçaltı kitabı, okumaya başladığınız ilk andan itibaren, sizi derinden etkileyecektir. Kitapta, bilinçaltı nedir, bilinçaltımızdaki kötü duyguları nasıl yok edebiliriz gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Bilinçaltı kitabını en çok da, psikanalizle ilgilenen kişilerin okumasını tavsiye ediyoruz.

Bilinçaltı Kitabının Özeti

Kitabın yazarı ve aynı zamanda da psikanalizinin babası olarak kabul edilen Sigmund Freud, hastaları üzerinde yaptığı çalışmalardan elde ettiği gözlem sonuçlarını Bilinçaltı kitabına tek tek yazar. Kitabı okumaya başladığınızda Freud’un, hastaların tedavi aşamalarında hipnotik teknikler denediğini öğreneceksiniz. Kitap, tamamen Freud’un çalışmalarının öncesi, esnası ve sonrasını anlatmaktadır. En iyi psikoloji kitapları arasında yer alan Bilinçaltı kitabı kısaca, psikanaliz kuramı ve bu kuramın inceliklerini anlatmaktadır.


Akıl Hastalarının İç Dünyası – Bert Kaplan

en iyi psikoloji kitapları

En iyi psikoloji kitapları listesinin olmazsa olmazlarından biri de, Bert Kaplan tarafından kaleme alınan Akıl Hastalarının İç Dünyası kitabıdır. Bu kitabı okuduğumuzda, aslında hayata karşı ne kadar da az şey bildiğimiz farkına varıyor ve hayata karşı olan bakış açımızı büyük ölçüde değiştirmek istiyoruz. Akıl hastalığına vurgu yapan bu kitap, toplumun yöneldiği birçok yanlış konuya ışık tutmaktadır. Kitabı okurken; akıl hastanelerinde yatan akıl hastalarının ne gibi bir ruh hali içinde olduğunu, kriz geçirdikleri anda ne gibi tepkiler verdiklerini hissedeceksiniz. Yani hayata biraz da akıl hastalarının gözünden bakmaya başlayacaksınız. Bu kitabı bitirdiğinizde ise, akıl hastası olarak tanımlanan kişilere karşı daha sıcakkanlı olacak ve onları biraz daha fazla sevmeye başlayacaksınız. 

Akıl Hastalarının İç Dünyası Kitabının Özeti

Akıl Hastalarının İç Dünyası kitabı, akıl hastalarının hayatını ve psikolojisini ele alıyor. Sağlıklı bir bireyin, nasıl bir sürecin ardından akıl hastalığı seviyesine geçtiğini anlatıyor. Hastanede yatan akıl hastaları ne yaşıyor, neler hissediyor ve kriz geçirdikleri anda vücutları ne gibi tepkimeler veriyor gibi konuları okuyucuya anlatmaktadır. Kitabı okurken çokça empati yapacak ve karşınızdakini anlama yeteneğiniz de büyük ölçüde gelişecektir. Ayrıca bu kitapta, okuyucuyu sıkmayan kısa ve açıklayıcı öykülere yer verilmesinin yanında, Dostoyevski ve Tolstoy gibi isimlerin yaşadığı bazı olaylardan da bahsedilmiştir. Psikoloji kitapları okumak istediğinizde, Akıl Hastalıklarının İç Dünyası kitabı, harika bir seçim olacaktır.


Açlık – Knut Hamsun

en iyi psikoloji kitapları

En iyi psikoloji kitapları listemizde, 129 yıllık geçmişe sahip Açlık kitabını tanıyalım. Kitabın ilk basım yılı 1890 ve kitap 160 sayfadan oluşmaktadır. İddia ediyoruz, Açlık kitabını okuduğunuzda, “keşke daha önce okusaymışım” diyeceksiniz. Knut Hamsun’un yazdığı Açlık isimli bu kitap, biyografi türünde yazılmış bir psikolojik roman türündedir. Kitapta, insanın hayatta var olma mücadelesi, hayata bakış açısı ve yaşanan olumsuz olayların üstesinden nasıl geleceği hakkında bilgiler mevcut. Açlık kitabının sayfa sayısı emsallerine göre az olsa da, bu kitabı okuduğunuzda hayatınızdaki değişimleri kısa sürede fark edeceksiniz. Harika bir psikoloji kitabı olan Açlık’ı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Açlık Kitabının Özeti

Knut Hamsun adlı Norveç kökenli yazarı, dünyaya tanıtan kitabın adıdır Açlık. Bu kitabı çok genç yaşlarda yazan Knut Hamsun, dünyada yaşanan açlık, sefalet ve yokluk arasında geçen hayat serüvenini anlatmaktadır. Knut Hamsun’un, açlık ve sefalet içinde geçen o sıkıntılı dönemlerini kitabında anlatış biçimine adeta aşık olacaksınız. Daha önemlisi ise, kitabı okuduktan sonra, sokakta yanından geçtiğiniz ve açlık çekmekte olan insanlardan kendinizi sorumlu tutuyorsunuz. Yani, vicdanınız yumuşaksa ve duyarlı bir insansanız, bu kitabı okuduktan sonra biraz vicdan azabı çekeceksiniz diyebiliriz. İnsanın hayat karşısında verdiği varolma ve açlık mücadelesini anlatan, ismini de bizzat hikayesinden alan Açlık ismindeki kitabı okurken göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.


Duyguların Psikolojisi – Nevzat Tarhan

en iyi psikoloji kitapları

En iyi psikoloji kitapları listemize yerli bir yazar ile devam edelim. Duyguların Psikolojisi adlı kitap, Nevzat Tarhan tarafından kaleme alınmış olup, oldukça açık ve anlaşılır bir dile sahiptir. Bazı psikoloji kitapları vardır ki, okuduğumuz esnada hiçbir şey anlamayız. Ancak, Duyguların Psikolojisi kitabını okurken hem kitabı çok net şekilde anlayacak, hem de okuduğunuz süre boyunca kitaptan hiçbir zaman sıkılmayacaksınız. İçinde bulunduğu duyguların insan hayatındaki etkisini anlatan bu kitapı, daha ilk okuduğunuz andan itibaren elinizden bırakmak istemeyecek ve kitabı sonuna kadar okumak isteyeceksiniz. Olumsuz duygular olan; nefret, kıskançlık ve korku gibi hislerin, tam olarak ne şekilde meydana geldiğini anlatan Duyguların Psikolojisi kitabı, insanın kendi sorunlarını da daha kolay şekilde çözebilecek seviyeye gelmesine olanak sağlamaktadır. Duyguların Psikolojisi kitabını okuyan kişilere sorduğunuzda da anlayacaksınız ki, bu kitap hakkında yapılan olumsuz yorumlar, yok denecek kadar azdır. 

Duyguların Psikolojisi Kitabının Özeti

Nevzat Tarhan, Duyguların Psikolojisi adlı bu kitabı yazarken, olumsuz duyguların yanında, olumlu ve güzel duygulardan da bahsetmiştir. Peki, nedir bu olumlu ve olumsuz duygular? diyecek olursak; Nefret, özlem, sevgi, kıskançlık, korku, intikam, güven, dürüstlük, bencillik, üzüntü ve daha nicesini örnek verebiliriz. Evet evet! Kitapta tüm bu duygulara fazlasıyla yer verilmektedir. Yani bu kitap, insanı insan yapan gerçek ve hakikatli duygulardan bahsetmektedir. Nevzat Tarhan, bu duyguların kaynağını araştırıyor ve yaptığı araştırmalar neticesinde edindiği sonuçları da kitabına kaydediyor. Daha sonra bu sorunları tek tek çözümleyen yazar, olumlu duyguları pekiştirme, olumsuz duyguları ise yok etme hakkında çeşitli ipuçları veriyor. Bazen çok temiz kalpli olsak da, içimizde beslediğimiz iyi duyguları etrafımıza yansıtmayı beceremedikten sonra iyi olmanın hiçbir anlamı kalmamaktadır. Tam da bu noktada Duyguların Psikolojisi adlı kitap devreye giriyor ve bize duygularımızı nasıl kontrol edeceğimizi öğretiyor. 


İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

İnsan Olmanın Psikolojisi adlı kitabı okumak için, insan olmak yeterli bir sebeptir… Çünkü bu kitabın bize öğrettiği şey, insan olmaktır. Bu kitabı okuduktan sonra fark edeceksiniz ki, siz artık daha dürüst ve daha centilmen birisisiniz. Abraham Maslow tarafından yazılan bu kitap, hümanist psikoloji ile ilgi çeşitli değerlendirmeler içermektedir. 

İnsan Olmanın Psikolojisi Kitabının Özeti

Hümanist psikolojinin en önemli kurucularından biri de Abraham Maslow’dur. Biraz ağır bir dil kullanılarak yazılan İnsan Olmanın Psikolojisi adlı bu kitapta; insanlığa dair yaklaşımlara, varlık ve yokluk tanımlarına yer verilmektedir. Kitabı okuyanların kendilerini daha iyi tanımasına yardımcı olan her bir sayfada kendi eksikliklerinizi keşfedecek ve kendinizi bir an önce tamamlamaya koyulacaksınız. Kitabı bitirdiğinizde ise, kendinizi ve tüm insanlığı çoktan anlamış olacaksınız. Eğer siz de hümanist psikolojiyi merak ediyor ve tanımak istiyorsanız, İnsan Olmanın Psikolojisi adlı kitabı mutlaka okumalısınız. 


İyi Hissetmek – David Burns

Çok seçkin kitaplara yer verdiğimiz en iyi psikoloji kitapları listemizde sonuncu kitabımıza geldik. Kitabı okuduğunuzda fark edeceksiniz ki, eski halinizden daha mutlu, daha pozitif ve geleceğe dair daha umutlu biri olmuşsunuz. Zaten kitabın adı da burdan geliyor, İyi Hissetmek… Örneğin, kendinizle ilgili bir sorun tespit ettiniz ve bu soruna çözüm arıyorsunuz. İşte, David Burns tarafından yazılan İyi Hissetmek adlı kitap sayesinde sorunlarınızı kolay bir şekilde çözebileceksiniz. Bu kitap, sizi tüm negatif duygulardan arındıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

İyi Hissetmek Kitabının Özeti

Kitabı okumadan önce kendinize şu soruyu sorun, insanların kendilerini kötü hissetmelerindeki sebep nedir? Daha sonra aynı soruyu, bir de kitabı okuduktan sonra sorun kendinize. İnsanları mahveden o; Gelecek kaygısı, korku, üzüntü, endişe, suçluluk duygusu, karamsarlık ve buna benzer negatif şeyler sizi yavaş yavaş depresyona sürüklemektedir. Girdiğiniz ağır depresyon sonucunda ise psikiyatristlere giderecek bir dünya para harcayacaksınız. İyi Hissetmek adlı bu kitabı okumak ise, hiçbir psikiyatriste gitmeye gerek kalmadan birçok derdinizi çözecek ve sizi daha mutlu bir insan yapacaktır. Çünkü kitaptaki yöntemler, bilimsel olarak kanıtlanmış ve denenmiş yöntemlerdir. Yani, psikiyatristlerin size para karşılığında uyguladığı tedaviyi, İyi Hissetmek kitabını okuyarak bedavaya olabilirsiniz. 

Ayrıca, İLETİŞİMDE ETKİLİ BEDEN DİLİ adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.