Son güncelleme: 7 Şubat 2020

melankolikyasam.com olarak sizler için, en iyi psikoloji filmleri konusunu inceledik ve bu filmleri sizler için araştırdık. Listede sizler için çeşitli psikoloji filmleri tavsiye ettik.

Psikoloji; bir bireyin ve toplumun, kendini yönlendirircesine edindiği düşünce yapısıdır. Psikolojik filmler ise, bu düşünce yapısının sahne alınışı ve insanlara gösterilişidir diyebiliriz. Biz de, psikolojik filmler arasından en iyilerini seçtik ve sizler için tanıttık. Siz de, bu filmleri izleyerek psikoloji film analizi yapabilirsiniz. İşte o filmler;

Se7en (Yedi)IMDb Puanı: 8,7

En İyi Psikoloji Filmleri

En iyi psikoloji filmleri arasında olan Yedi (Se7en) filmi, Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırmaktadır. Filmin ilk yayınlandığı 1995 yılından itibaren tam 24 yıl gemiş olmasına rağmen Yedi (Se7en) filmi, 2019 yılının en çok izlenen psikoloji filmleri arasında gösterilmektedir. Özellikle, filmin yönetmenliğini David Fincher’ın üstleniyor olması, filmin kalitesini epey bir arttırmış durumda.


One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) – IMDB Puanı: 8,7

En İyi Psikoloji Filmleri

Psikoloji filmi tavsiyelerinde sırada, Türkçe karşılığı ile Guguk Kuşu filmi var. Filmi izlemeye başladığınız andan itibaren akıl hastası sanılan Randle’nin tımarhaneye gönderilmesine şahit olacaksınız. Gittiği hastanedeki hemşiresi ise, Randle ile tamaman zıt duygular içerisindedir ve bu ikili filmin psikolojik kısmında belirleyici rol oynar. 


Oldboy (İhtiyar Delikanlı) – IMDB Puanı: 8,4

En İyi Psikoloji Filmleri

Her türlü role kolay bir şekilde uyum sağlayan Park Chan-Wook, bu defa da en iyi psikoloji filmleri listesinde karşımıza çıktı. Ünlü oyuncunun başrol oynadığı Oldboy (İhtiyar Delikanlı) filmi, en iyi psikolojik Kore filmlerinden bir tanesidir. Filmin vizyona girdiği tarihten bu güne kadar 16 yıl geçmesine rağmen bu film, en çok izlenen psikoloji filmleri arasındadır.

Stalker (İz Sürücü) – IMDb Puanı: 8,3

En İyi Psikoloji Filmleri

Andrey Tarkovski’nin oynadığı en iyi filmlerden biri olan Stalker (İz Sürücü) filmi, en iyi psikoloji filmleri arasına adını altın harflerle yazdırmış bir eserdir. Filmi bu kadar önemli kılan ise, filmin konusunun Boris Strugatsky romanından uyarlanmış olmasıdır. İzleyicisinde önemli psikolojik izler bırakan film, ilk olarak 1979 yılında yayımlanmış ve halen de izlenmeye devam etmektedir. 


Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) – IMDb Puanı: 8,0

En İyi Psikoloji Filmleri

İzleyicisiyle buluştuğu 2001 yılında Dünya’ya damgasını vuran Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) filmi, Cannes ve daha birçok film festivalinde çeşitli ödüller almayı başarmıştır. Tarihin en iyi psikoloji filmleri arasında gösterilen filmin yönetmenliğini David Lynch üstlenmiştir. Filmde rol alan Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi yıldız isimler ise, filmin psikolojik etkisinin daha güçlü olmasını sağlamıştır.


Black Swan (Siyah Kuğu) – IMDb Puanı: 8,0

En İyi Psikoloji Filmleri

Oscar ödüllü psikoloji filmleri arasında yer alan Black Swan (Siyah Kuğu) filminde psikolojinin yanı sıra gizem, gerilim ve korku duygularını da beraberinde yaşayacaksınız. 2010 yılının en iyi filmlerinden biri olan Black Swan’ın başrolünde Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel ve Wionna Rydergibi yıldız oyuncular bulunmaktadır. 


Saw (Testere) – IMDb Puanı: 7,7

En İyi Psikoloji Filmleri

En iyi psikoloji filmleri listemizde, kanlı psikoloji filmlerine de yer verdik. Testere (Saw) filmi, 20014 yılında vizyona girmiş ve izleyici tarafından çok beğilmesinin ardından filmin diğer serileri çekilmiştir. Yönetmenliğini James Wan’ın üstlendiği bu harika film, sizde bazı psikolojik etkiler bırakmasının yanında, sizi biraz da korkutabilir. 


Lost Highway (Kayıp Otoban) – IMDb Puanı: 7,7

En İyi Psikoloji Filmleri

Psikolojik gizem türünde çekilen Lost Highway (Kayıp Otoban) filmi, beyin yakan harika bir senaryoya sahip. David Lynch yönetmenliğindeki bu psikoloji filmi ilk olarak 1997 yılında izleyicinin beğenisine sunuldu. Filmin başrolünde, o dönemin en iyi film oyuncuları arasında gösterilen Patricia Arquette ve Bill Pullman gibi isimler bulunuyor. Ayrıca filmde, dünyaca ünlü rock yıldızı Marilyn Manson yardımcı oyuncu olarak rol almıştır.


Cache (Saklı) – IMDb Puanı: 7,5

En İyi Psikoloji Filmleri

2005 yılında vizyona giren  Saklı (Cache) filmi, insanlar arası yabancı ayrımını konu alan harika bir psikoloji filmidir. En iyi psikoloji filmleri listemizdeki bu filmin yönetmen koltuğunda Micheal Haneke var. Fransa, Avusturya, Almanya ve italya olmak üzere toplam dört ülkenin ortak film olarak yayımladığı Cache, Fransızca olarak çekilmiştir. 


Marnie (Hırsız Kız) – IMDb Puanı: 7,2

En İyi Psikoloji Filmleri

Yönetmen koltuğunda efsane isim Alfred Hitchcock’un oturduğu 1964 yapımı Hırsız Kız (Marnie) filmi, izleyiciye gizem, dram ve gerilim duygularını aynı anda yaşatmaktadır. Filmi izlediğinizde, size yansıtılmak istenen psikolojik duygularla adeta ruhunuz gevşeyecek ve kendi dünyanıza daha farklı bir gözle bakacaksınız. Bu harika filmin senaryosu Jay Presson Allen tarafından yazılmış olup, filmin baş rolünde Tippi Hedren, Sean Connery ve Diane Bakergibi dünya yıldızları bulunmaktadır. 


Fracture (Cinayet Gecesi) – IMDb Puanı: 7,2

Daniel Pyne romanından uyarlanan Cinayet Gecesi (Fracture) filmi, izleyicide büyük bir şaşkınlık yaratmasının yanında eşsiz bir psikolojik etki bırakmaktadır. En iyi psikoloji filmleri arasında olan bu filmin oyuncu kadrosunda, Anthony Hopkins, Ryan Gosling ve Rosamund Pike gibi yetenekli isimler yer almaktadır. 2007 yılında seyircisi ile buluşan bu harika film, on yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen yine de birçok kişi tarafından izlenmektedir. 


Triangle (Şeytan Üçgeni) – IMDb Puanı: 6,9

Senaryo yazımını ve yönetmenliğini Christopher Smith’in üstlendiği Şeytan Üçgeni (Triangle), eşsiz bir psikoloji filmi olmasının yanı sıra, gizem ve gerilim türlerine de örnek olacak nitelikte. Melissa George ve Liam Hemsworth’un başrol oynadığı film, vizyona girdiği 2009 yılından beri büyük bir ilgiyle izlenmektedir. 


1408 – IMDb Puanı: 6,8

Konu, psikoloji filmleri tavsiye etmek olunca, listenin olmazsa olmazlarından biri de 1408 filmidir. Psikolojinin yanı sıra gizem, gerilim ve korku türlerini de kapsayan bu harika film, Stephan King romanından uyarlanılarak yapılmıştır. Filmin başrolünde John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi iki dünya yıldızı bulunuyor.


Along Came a Spider (Örümceğin Maskesi) – IMDb Puanı: 6,3

En iyi psikoloji filmleri, psikoloji romanlarından uyarlanılarak çekilir dedik ve romandan uyarlanılarak çekilen harika bir psikoloji filmi ile listemize devam ediyoruz. Yönetmenliğini Lee Tamahori’nin yaptığı ve baş rolünde Morgan Freeman ve Monica Potter ikilisinin oynadığı Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider) filmi, James Patterson romanından uyarlanılarak çekilmiştir. 2001 yılında vizyona giren film, izeyicileri tarafından oldukça beğenilmektedir. 


Hostel (Otel) – IMDb Puanı: 5,9

En iyi psikoloji filmleri listemize, yayımlandığı 2005 yılında Dünyaya damgasını vuran ve halen de izlenen Otel (Hostel) filmiyle devam ediyoruz. Eli Roth’un yönetmenliğini yaptığı ve izleyiciye harika senaryosunun yanında çeşitli işkence sahneleri ile sunulan bu film, dünyada büyük bir ilgi ile izlenmesinin ardından seriler halde de çekilmiştir.


Hide and Seek (Saklambaç) – IMDb Puanı: 5,9

Saklambaç (Hide and Seek) filminin, senaryosuna göre aldığı düşüm IMBD puanı sizi sakın yanıltmasın. Yönetmenliğini John Polson’ın yaptığı bu harika psikoloji filmi, gizem ve gerilimi de bünyesine alarak izleyicilerini adeta mest etmektedir. Ayrıca filmin senaryosunu Ari Schlossberg’in yazmış olup, filmin baş rolünde Dakota Fanning, Rober De Niro ve Famke Janssen gibi yıldız oyuncular oynamaktadır.

Korku filmlerini sevenler için, en iyi psikoloji filmleri listemize biraz da, psikoloji korku filmleri de ekleyelim. İşte, en iyi psikoloji korku filmleri;


The Visit (Ziyaret) – IMDb Puanı: 6,3

Psikolojik gerilimin tavan yaptığı Ziyaret (The Visit) filmi, özellikle de son sahnesi ile izleyicilerini büyük bir şaşkınlığın içinde bırakmaktadır. Deanna Dunagan, Peter McRobbie ve Kathryn Hahn gibi yıldız isimlerin baş rol oynadığı film, 2015 yılının en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biri olarak gösterilmektedir. 


Martyrs (İşkence Odası) – IMDb Puanı: 7,1

Frans ve Kanada’nın ortak yapımı olup, 2008 yılında seyircisi ile buluşan İşkence Odası (Martyrs) filmi, izleyicine gerilim ve korku dolu anlar yaşatmaktadır. Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Pascal Laugier’in yaptığı bu harika psikoloji korku filmi, konusu ile izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Filmde çokça işkence sahnelerinin yer alması, korku severler için filmi daha değerli kılan diğer bir etken olma özelliği taşıyor. Martyrs (İşkence Odası) filminin başrolünde ise Morjana Alauoi ve Mylene Jampanoi ikilisi var.  


Dead Ringers (Ölü İkizler) – IMDb Puanı: 7,3

Hem korku filmi, hem de psikoloji filmini aynı anda izlemek istiyorum diyorsanız, 1988 yılında vizyona giren Ölü İkizler (Dead Ringers) filmi tam size göre. Öyle ki, 31 yıl geçmesine rağmen film, halen büyük bir izleyici kitlesine sahip. Yönetmenliğini David Cronnenberg’in yaptığı, başrolünde ise Jeremy Irons’ın yer aldığı Ölü İkizler (Dead Ringers) filmi, size unutamayacağınız bir seyir zevki yaşatacak. 

En iyi psikoloji filmleri listemizde biraz da aşk filmlerine yer verelim. İşte, en iyi psikoloji aşk filmleri;


Kate and Leopald (Büyülü Çift) – IMDb Puanı: 7,9

En iyi psikoloji filmleri listemizde bu filme yer vermemek olmazdı elbette. İsmini Kate ve Leopold adındaki iki aşıktan alan Kate and Leopald (Büyülü Çift) adlı psikolojik aşk filmi, iki farklı yüzyılın insanının aynı evde süren yaşamını anlatmaktadır. 2001 yılında izleyici ile buluşan ve harika aşk senaryosunun yanında gizem dolu bir yapısı olan filmin yönetmen koltuğunda James Mangold oturmaktadır. 


Their Finest (Aşkın Çekimi) – IMDb Puanı: 6,4

Çocukluk döneminde geçen ufak tefek flörtleşmelerin daha sonrasında çok kuvvetli bir aşka dönüşmesini konu alan Their Finest (Aşkın Çekimi) filmi, usanmadan izleyebileceğiniz harika bir psikolojik aşk filmidir. Filme aşk duygusunun; televizyonda görüp, arayıp, bulup ve en sonunda evlenmek adına harika bir duygu olduğu anlatılıyor. 2012 yılında vizyona giren bu harika filmin yönetmen koltuğunda Juan Diego Solans oturmaktadır. Filmin başrolünde ise Jim Sturgess, Kirsten Dunst, Timothy Spall, James Kidnie ve Blu Mankua gibi dünya yıldızları oynamaktadır. 

Aşk konulu iki tane psikolojik filme de yer verdiğimize göre, bir adet de dram türü film ekleyebiliriz. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi psikolojik dram filmi;


Salo o le 120 giornate di Sodoma (Salo ya da Sodom’un 120 Günü) – IMDb Puanı: 6,0

Bu filmi bu konu altında özellikle belirledik. Psikoloji ve dram filmlerini bir arada sevenler için en iyi seçim, Salo ya da Sodom’un 120 Günü (Salo o le 120 giornate di Sodoma) filmi olabilir. Bu psikoloji filminin harika dram sahneleri ile duygu seline kapılacak, psikolojik etkileri ile de adeta başka dünyalara yelken açacaksınız. Yönetmenliğini Pier Paolo Pasolini’n yaptığı film, 1975 yılında vizyona girmiştir. Filmin tel eleştirilen yanı ise, fazla miktarda sadizm içermesidir. Film hakkında daha detaylı bilgi vermek istemiyoruz, tüm etkisini izleyince hissetmeniz daha iyi olacaktır 🙂

En iyi psikoloji filmleri listemizin sonuna geldik. Siz de, bu harika psikoloji filmleri arasından dilediğinizi izleyebilir ve psikolojik yapınızı daha iyi yönetebilirsiniz. 

Ayrıca, psikolojik konular için HAYAT KISA KUŞLAR UÇUYOR adlı yazımızı okuyabilirsiniz.