Her insanda ego var mıdır? Her insan egolu mudur? Bu iki sorunun cevabını net bir dille veremeyiz ancak, var olan egoyu yenmek adına önemli tavsiyelerde bulunabiliriz. 

Ayrıca, HAYATIN ANLAMI NEDİR? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yazıdaki konumuz, birçok insanda bulunan ve oldukça olumsuz sonuçlara yol açan ego olacak. Yani daha çok, var olan ego ile nasıl baş edebileceğimizin ve var olan egoyu nasıl yenebileceğimizin temel yollarından bahsedeceğiz. Ancak ilk önce, egoyu daha iyi anlamak adına birkaç söylemde bulunalım. Hepimiz egoyu, yani egonun anlamını belki bilmiyor olabiliriz. Ancak hemen hemen birçoğumuz, bencilliğin anlamını biliriz. Bencil insan, kendisinden başka hiç kimseyi pek de umursamayan ve varsa yoksa kendisi olan bir şahsiyete sahip kişidir. Ego sahibi insan da aynı bencil insan gibidir. Yani egolu kişiler de, aynı bencil kişiler gibi her daim kendilerini ön planda tutarlar ve varsa yoksa kendi çıkarları olan bir düşünce yapısı ile çalışırlar. Bunun önüne geçmek adına, yani var olan ego seviyesini yenmek adına emek sarf edilerek gayet de başarılı olunabilir. Bunun için, ilk olarak bencillik boyutundan çıkmak ve daha toplumcu ve daha bizcil bir düşünce yapısını benimsemek gerekir. Bunun için bazı temel adımlar ve yollar mevcut. Biz ise, yani Melankolik Yaşam, ego ile baş etme konusunu araştırdı ve sizler için kaliteli bir içerik ortaya koydu. İşte karşınızda, ego ile başa çıkmanın 3 temel yolu…


1. Yol: Bencillikten Vazgeçmek

Ego sahibi insanların en büyük olumsuz özellikleri arasındadır, bencil olmak. Eğer ki egolu olmaktan kurtulmak ve daha pozitif bir insan olmak istiyorsanız, bencillikten kesinlikle vazgeçmeniz gerekmektedir. Bencil insan, sürekli olarak kendisini ön planda tutan kişidir. Yani bu kişiler, kendisinin de içerisinde olduğu bir kıyaslama durumunda, kesin ve net olarak kendilerini üstün görmektedirler. Ancak siz, eğer ki egonuzdan kurtulmak ve var olan ego miktarınızı kırmak istiyorsanız, kendinizi hiçbir şekilde üstün görmemelisiniz. Eğer ki kendinizin diğer kişilere göre gerçekten de üstün olduğu durumlar var ise, işte o zaman da devreye mütevaziliğinizi sokun. Zaten ego seviyenizi en aza indirmek istiyorsanız, beraber olduğunuz kişiler de sizinle aynı doğrultuda olmalıdır. Çünkü iki egoist bir araya geldiğinde, ortaya inanılmaz ölçüde bir anlaşmazlık çıkar ve hiçbir şekilde de uzlaşmaya varılamaz. O yüzden, vakit geçirdiğiniz ve diyalog halinde olduğunuz kişiler, mütevazi ve bencilliğini yenmiş kişiler olmalıdır. İşte o zaman, kendinizi daha çok olumlamaya ve pozitivist olmaya yönlendirme şansınız olur. 


2. Yol: Bırakın Biraz Da Başkaları Haklı Olsun

Elbette sizin de başınıza gelmiştir bu durum; Birisi veya da birileri ile tartışmaya girmişliğiniz ve kendinizin haklı olduğuna dair inanılmaz bir savunma içerisine girmişliğiniz… Bu tip durumlarda, sürekli olarak kendimizin haklı olduğunu ve karşı tarafın da haksızlığını kabul edip bizden de ciddi bir dil ile özür dilemesini bekleriz. Zaten tartışmanın basından sonuna kadar da, bu parola ile hareket ederiz. Peki ya hiç düşündük mü, ya haksız olan taraf biz de olabiliriz? Çünkü her zaman haklı olacağımız konular üzerinden tartışmaya gireceğiz diye bir kural yoktur. Ego sahibi olmayan insanlar da, haksız oldukları konularda karşılarındaki kişilerden özür dilerler. Eğer siz de egonuzu kırmak ve daha sevecen birisi haline gelmek istiyorsanız, yeri geldiğinde özür dilemesini de bilmelisiniz. Yani bırakın, biraz da başkaları haklı olsun…


3. Yol: Sonuçta Hiç Birimiz Mükemmel Değiliz

Ego sahibi kişiler, kendilerini sürekli olarak deva aynasında görürler ve sanki mükemmelmişlercesine hareket ederler. Bu, çok yanlış bir düşünce hareket tarzı olmak ile beraber, sadece de egoistere özgü bir tutumdur. Siz, hiçbir zaman mükemmel birisi olmadığınızı ve olamayacağınızın farkında yaşamaya özen gösterin. Çünkü mükemmeliyet diye bir kavram, sadece sizde değil, dünya üzerinde hiçbir şeyde bulunmayan bir kavramdır. Bunun farkında olalım ve kendimizin de diğer insanlar gibi bir yaşamı ve kişiliği olduğunu kabul edelim. Hiçbir şekilde bizim haricimizdeki insanlara ve canlılara üstünlük taslamak gayretine düşmeyelim ve her zaman mütevazi olmayı tercih edelim. Zaten ön plana atılmamız ve taktir edilmemiz gereken durumlar olduğunda, çevrenizdeki anlayışlı insanlar bunu sizin için yapacaklardır.