Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Birbirinden farklı zeka türleri var olmakla birlikte, biz insanların bu konuda üstüne düşen görev ise, sahip oldukları zeka trünü keşfederek geliştirmektir. Zeka, belirli seviyelerde ölçüldüğü için, insanların zekası ile yaşı arasında bir bağ kurulması mümkündür. Yani insan, bu konuda kendisi ile kıyaslanmalı ve yaşı ilerledikçe kendi zeka seviyesini de ilerletmeye çalışmalıdır. Mantık yürütme, düşünme, hesap yapma, hatırlama ve hayal kurma gibi kabiliyetler, IQ seviyemize bağlı bir şekilde gelişen süreçlerdir. İnsanların zeka seviyeleri ölçmek adına belli başlı IQ testleri yapılmaktadır. Ancak bu testler, sadece mantıksal ve sözel zekamızı ölçer ve derecelendirir. Duygusal zeka özellikleri ve belirtileri nedir şeklinde bir ölçümleme yapmak için ise, daha farklı yöntemler uygulanmaktadır. Biz de sizlere bu yazımızda, duygusal zeka nedir? Duygusal zeka özellikleri ve belirtileri nelerdir o konuda bilgi vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Ayrıca, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMENİN 5 YOLU başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal Zeka Özellikleri ve Belirtileri

Duygusal zekanın tanımını şu şekilde yapabiliriz; duygularımızın, başta kendi davranışlarımız omak üzere, diğer insanların da üzerindeki etkisinin farkına varmak ve bunları yönetme eylemi içerisine girmektir. İnsanlar, verdiği kararları duygularının temeline dayandırmaktadır. Bu sayede de duygusal zekamız gelişir ve kararlarımız, ikili ilişkilerimiz ve karşımıza çıkan fırsatları doğru bir şekilde değerlendirmemiz sahip olduğumuz zeka seviyesiyle eşit orantıda olur. Peki şimdi sıra geldi, duygusal zeka özellikleri ve belirtileri bizler için tam olarak ne anlama gelmektedir bu konuyu saha ayrıntılı bir şekilde açıklamaya.


Empati

Duygusal Zeka Özellikleri ve Belirtileri

Empati, “”Duyuşsal Empati ve “Bilişsel Empati” olarak iki farklı türe ayrılmaktadır. Duyuşsal empati, hislerimizi cevaben dışa vurduğumuz empati çeşididir. Bilişsel empati ise, diğer bi adıyla “”öngörü kazanımı” da denmektedir; bir başkasının bakış açısını ve genel olarak hayatı kavrama ve anlama kapasitemizi temel alan empati çeşididir. Empati, temelinde başka kişilere karşı duyduğumuz düşünce ve insiyatif tepkilerimizi temel alır. Doğuştan itibaren bizimle var olmayan empati, sonradan kazanılan ve insanın yaşadığı ve gördüğü olaylar çerçevesinde gelişen bir kavramdır. Her insan empati yapmalıdır, her insan başkalarını anlamalı ve ona göre yaşamalıdır. Siz de, en doğru empatiyi yapmak adına, her türlü olayda, kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de diğer insanlara o şekilde daranın. Çünkü empati kurmak, insanları anlamak ve kendini başkasının yerine koyma elemini göstermek, duygusal zeka özellikleri ve belirtileri arasında en bilindik olan kavramlardandır.


Öz Farkındalık

Duygusal Zeka Özellikleri ve Belirtileri

Duygusal zeka özellikleri ve belirtileri arasındaki önemli kavramlardan bir diğeri de öz farkındalıktır. Öz farkındalığı kısaca; insanın kendini anlama sanatı olarak tanımlayabilirsiniz. Yani insan, yapacağı ve yapmış olduğu şeyleri kafasında kurgulayarak nasıl daha iyi sonuçlar alacağının hesabı içerisine girebilmektedir. Ayrıca burda, empati ile karışık bir düşünce biçimini de yorumlamamız mümkün. Çünkü empatide bizim karşımızdaki kişi hakkında ne düşündüğümüz ve o kişi o kişinin gözünden anlamamız mümkün iken, öz farkındalıkta da başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğü ve hayata bizim penceremizen ne şekilde baktığını ölçeriz. 


Merak

Öğrendiğimiz, geliştirdiğimiz ve oluşturduğumuz her şeyin temeli merak etmeye dayanır. O yüzdendir ki merak etmek, duygusal zeka özellikleri ve belirtileri arasında en önemli olgular arasında gösterilmektedir. Çünkü merak etmek demek, bizim sezgilerimizin harekete geçmesi demektir. Sezgilerimiz de bize, kendimizi daha iyi tanıma ve tanımlama olanağı sağlar. Bu sayede de, kendimiz ve kendi geleceğimiz hakkında daha sağlıklı kararlar verebilir, sevdiğimiz işlerin peşinden daha özgür bir şekilde koşabilir yaşadığımız süre boyunca manevi hayat standartlarımızı en üst seviyeye çıkartabiliriz. 

İnanç

Duygusal Zeka Özellikleri ve Belirtileri

Duygusal zeka özellikleri ve belirtileri arasında, insanın kendi duygusal kontrolünü ele alması ve kendisini bu doğrultuda en iyi şekilde yönlendirmesi için, o kişininin kendisine olan inancının da en üst seviyede olması gerekmektedir. Çünkü şu bir gerçektir ki, kendisine inancı olmayan kişi, bu hayatta hiçbir şekilde başarıyı yakalayamaz. Yani insan, büyük veya küçük, her ne hayalin peşinden koşuyorsa ilk önce kendisine inanmalı ve sonra ne gerekiyorsa onu yapmalıdır. Tabi şunu da unutmamak gerekir ki, her ne kadar kendinize inanan birisi olsanız da bu tek başına yeterli olmayacaktır. Kendinize olan inancınızı mutlaka sıkı çalışma ve istikrarlı olma ile birleştirmelisiniz.