Son güncelleme: 5 Mart 2020

Hepimiz, belli bir şeylerin peşinden gitmek adına kişisel üretkenliğimizi konuşturmak zorundayız. Peki, daha üretken olmanın da püf noktaları olduğunu biliyor muydunuz?

Melankolik Yaşam olarak, kendimizi geliştirmek de kendimizden sağladığımız faydayı daha da üst seviyelere taşımak adına farklı bi konu araştırmaya kara verdik. Araştırdığımız ve sizler için derlediğimiz bu konu, üretkenliğimizi nasıl artırabiliriz, onu amaç edinmektedir. Çünkü hepimiz, bu hayatta bazı şeyleri gerçekleştirme uğruna belli başlı işlemler gerçekleştirmekteyiz. Gerçekleştirdiğimiz bu işlemler, her ne kadar istediğimiz sonuçları doğurmasa bile, her türlü sonucun sorumlusu olarak mutlaka kendimizi ön planda tutmalıyız. Örneğin üretkenliğimiz…

Hepimiz, iş veya başka şeyler olsun, hep bir uğraş halinde yaşamaktayız. Bu, herkes için geçerli olmaktadır ve hayatın birçok noktasında da bu şekilde ilerlemeye devam eder. Yani yaptığımız iş veya işlem her ne olursa olsun, ondan sağladığımız fayda ve aldığımız sonuç, her zaman daha iyiye doğru ilerlemelidir. Bu nedenle, yani tıpkı bu yazıda olduğu gibi, kendimizi geliştirecek ve üretkenliğimizi arttıracak yollar arma eyleminde bulunmamız gerekmektedir. Çünkü bizler, sürekli olarak yerimizde saydığımız ve hiçbir şekilde gelişime açık olmadığımız taktirde, bizimle aynı meşguliyet içerisinde olan kişilerden geri kalmaya mahkum bir hale gelebiliriz. Tüm bunların önüne geçmek ve kendi iddiamızı da ortaya koymak için, üretken olmalı ve üretken yaşamalıyız. Yani, üretkenliğimizi arttırmak için ipuçları aramalıyız. Peki ya nasıl? Yine, araştırdığımız konu dahilinde az sonra sıralayacağımız maddelendirmeleri, tamamen üretken olmak için yapabileceğimiz yöntemlere ayırmış bulunmaktayız. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve yazımızın maddelendirme kısmına geçiş yapalım. İşte, üretken olmak için ihtiyacınız olacak 3 önemli ipucu…


1. Kendinize Büyük Hedefler Belirleyin

Üretken Olmak İçin 3 Önemli İpucu

Bir şeyler yapabilmek uğruna küçük veya da büyük fark etmez, herhangi bir hedef doğrultusunda da ilerleyebilirsiniz. Ancak, daha üretken olmak ve çok daha iyisini başarmak istiyorsanız, işte o zaman kendiniz için çok büyük ve ulaşılması da güç hedefler belirlemelisiniz. Bu sayede, mücadele etme ve zorluklarla başa çıkmak adına çok daha başarılı ve yetenekli bir birey haline gelmeniz de önemli önemli ölçüde mümkün olacaktır. Unutmayın, kanatların büyüklüğü ancak açıldığında belli olur. Siz de, kendi üretkenliğinizi belli etmek ve bunu en çok da kendinize göstermek adına, kanatlarınızı olabildiğince açın ve hedeflerinize doğru yola koyulun. 


2. Hayır Demeyi Öğrenin

Üretken Olmak İçin 3 Önemli İpucu

Eğer ki bir şeyler başarmak ve belli bir ivme yakalamak istiyorsanız, sizi bundan alıkoyan her bir şeye hayır demesini de bilmeniz gerekmektedir. Çünkü çoğu kişi, gerçekten de emek göstermesi gereken durumlarda başka şeyler ile meşgul olmakta ve kendisini de deyim yerinde ise, işine doğru düzgün odaklayamamaktadır. Bu da o kişinin yapması gereken işlerden ve kendi görevlerinden sürekli olarak alıkoyar. Ancak siz, gerçek anlamda hatrı sayılır derece başarı elde etmek ve en önemlisi de gerçekten de üretken bir birey olarak tanınmak ve bilinmek istiyorsanız, yapmakta zorunlu veya yapmasanız da olur şeylere hayır demesini bilin. Hayır diyebilmekteki önem, olaylar ve işlemler kadar kişiler için de geçerlidir. Yani, sizi sürekli olarak aşağı çeken, sizin içinizde var olan yaşam ve istek arzusunu çekip alan herkese kocaman bir hayır diyin. Onlarla mümkünse çok uzun bir süre boyunca görüşmeyin ve bu süreç içinde de tamamen kendi başarılarınız ile meşgul olun. İşte o zaman göreceksiniz ki, sahip olduğunuz başarılar ve sağlamış olduğunu üretkenliğiniz ile kendinizi bile inanılmaz bir ölçüde şaşırtmışsınız. 


3. Her Şeye Zaman Ayırmaya Çalışın

Üretken Olmak İçin 3 Önemli İpucu

Tabi her şeye zaman ayırmaya çalışın derken, sizi geliştiren her şeyden bahsetmek istemiştik. Yani demek istiyoruz ki, siz daha üretken olmak adına çeşitli yöntemler denemelisiniz. Bu denemelerinde başarılı olmak için ise, her bir denemeye yeteri kadar zaman ayırmaya çalışın. Çünkü pek de zaman ayırmadığınız, üzerinde çok az durduğunuz ve gerekli hassasiyeti göstermediğiniz işlem, sizi gerçek anlamdaki üretkenliğiniz de olabilir. Özellikle de bunu tespit etmek için bir kez daha söylemekte fayda vardır ki, sizi geliştirmeye açık olan her bireye mutlaka zaman ayırmaya çalışın. 

Ayrıca, EN ETKİLİ 3 STRES ÇEŞİDİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.