Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Şu iddiayı ileri sürsek yanılmış olmayız; hayatımızın ilk 20 – 25 yılını sürekli bir şeyler öğrenerek geçirmekteyiz. Tabi bu sürenin büyük bir kısmını, okullarda aldığımız düzenli eğitim süreci oluşturuyor. Ancak bazı insanlarda şöyle bir his uyanır; okul biterse, eğitim sürecim de biter. Bu düşünceden sonra, hayata atılma isteği, daha doğrusu gereksinimi oluşuruz insan düşüncesinde. Peki sizde de durum böyle mi, veya siz bu düşünceleri yaşadınız mı? Ortalama 20 ile 25 yaşına kadar aldığımız eğitim bizim tüm hayatımız için yeterli olur mu? Bize sorarsanız eğer, biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Okul, bize çok şey öğretir ancak, her şeyi öğretmez. Okulun bittiğini hiçbir zaman eğitimin bitişi olarak düşünmemek gerek. Hatta şöyle bir düşünelim, birçok başarılı insan ya okulu erken bırakmış ya da okumayı yazmayı bile kendi kendine öğrenmiştir. Diğer başarılı insan grubu ise, okulda aldıkları eğitim ile hiçbir zaman yitinmemiş ve okul dışında da kendilerini sürekli olarak bir şeyler öğrenmekle meşgul etmişlerdir. Amerikan edebiyatı romancılarından dünyaca ünlü Louis L’Amour, hayatı boyuca 100’den fazla roman, şiir ve öykü kitabı yazmış olmasına rağmen hiç okula gitmemiştir. Biliği her şeyi kendisi istemiş ve isteyerek öğrenmiştir. Yani Louis L’Amour, sürekli öğrenerek başarılı olmak ilkesini hayatına benimsemiş ve sürekli bu doğrultuda ilerlemiştir. 

Louis L’Amour, 15 yaşına geldiğinde ailesel sorunlar yüzünden okulundan ayrılmak, sonraki 8 yıllık süreçte ise Amerika’da farklı işlerde çalışmak zorunda kalmıştır. 20’li yaşların içinde ise çalıştığı gemi ile beraber dünyayı gezme fırsatı bulan Louis L’Amour, hayatındaki pek çok şeyi de bu esnada öğrenmiştir. Louis L’Amour, öğrenmeye ve yeniliklere o kadar açık bir insanmış ki, yeni şehirlere gittiğinde elinde bulunan yemek parasını bile kitaplara yatırırmış. Sürekli öğrenerek başarılı olmak belki de buydu; tüm sermayeyi öğrenmek için harcamak… 

Louis L’Amour, gittiği her yeni şehirden farklı kitaplar alıp okumuş ve yanından hiçbir zaman ayırmadığı not defterine de sürekli olarak bir şeyler kaydetmiştir. Bu not defteri, ilerde onun çok şey başarmasına yardım edecek ve onun kariyerini değiştirecekti. Ancak Louis L’Amour, dünyaca ünlü bir yazar olduktan sonra bile not defterini hiç yanından ayırmamış ve sürekli olarak bir şeyler öğrenmeye de devam etmiştir. Yani Louis L’Amour, hayatı boyunca hep öğrenci olarak kalmış ve öğretmeni de hayatın kendisi olmuştur. 


Sürekli Öğrenerek Başarılı Olmak Neden Önemlidir?

Sürekli Öğrenerek Başarılı Olmak

İngiliz yazar Edwin Paxton Hood der ki; “Tüm hayatımız büyük bir eğitim sürecinden ibarettir aslında. Hiç durmadan sürekli olarak bir şeyler öğreniriz. Zihnimiz, doğduğumuz andan itibaren sürekli duyduklarımızı, gördüklerimizi, okuduklarımızı işler ve bilgi haline getirir. Mesleğimiz, dinimiz ve dilimiz ne olursa olsun; biz insanlar olarak ömür boyu öğrenen canlılarız. İnsanlık, bu temel ilke üzerine kuruludur”.

Mesela bundan 50 ile 60 sene öncesini düşünecek olursak, üniversiteyi bitiren bir öğrenci hayat boyu ihtiyacı olan eğitim düzeyine rahatlıkla sahip olabiliyordu. Ancak günümüzde durum hiç de böyle değildir. Örneğin bundan 5 sene önce edindiğimiz bir bilginin u gün yanlış olduğunu öğrenebiliriz. Ayni bu demek oluyor ki, şu an yeni öğrendiğimiz bir bilginin de bundan yaklaşık 5 – 10 sene sonra yanlış olduğunu teyit edebiliriz. Bu yüzden, sürekli değişen bilim ve öğrenme sistemine ayak uydurarak, yani sürekli öğrenerek başarılı olmak gerekiyor. Hayat boyu öğrenirken, hem kazanç hem de eğitim anlamında getiri sağlamış olursunuz. Sürekli öğrenen insan, hiçbir zaman eğitimsiz bir düzeyde kalmaz ve hayatta her zaman yeniliklere açık olarak yaşar. 


Hayat Boyu Öğrenme Nasıl Gerçekleşir?

Hayatta daime bir şeyler öğrenmeyi hedefleyen birisi olun. Eğer hayatta yeni şeyler öğrenemeyeceğinizi düşünerek yaşarsanız, tüm bu düşünceler sizi yeni şeyler öğrenmekten gerçekten de mahrum eder. Elastik yapıda olan insan beyni, 80 yaşındaki bir kişinin bile sürekli olarak yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olmaktadır. O nedenle hayat boyu sürekli bir şeyler öğrenmek için şunları yapmalıyız;

  • Hayat boyu ilerlemenin ve hayat boyu gelişmenin mümkün olduğuna dair araştırmalar ve kitaplar okumaya çalış.
  • Esnek olmaya çalışmak, farklı kategorilerde, farklı bakış açılarını anlamaya açık olmaya çalışmak.
  • Daha önce hiçbir zaman yapmadığınız yeni şeyler yapmaya açık olmak.
  • İlham verici insanların hayat hikayelerini okumak ve bu hayat hikayelerinden ders almak.

Kendinize her zaman için yeni hedefler belirleyin. Öğrenmek istediğiniz şey nedir ve bu öğrendiklerinizi hayatınızın hangi noktasında kullanacaksınız, kendinizce bunları sorgulayın. Hayat boyu bir şeyler öğrenmek için kendinize her yıl ciddi bir anlamda yeni bir şeyi öğrenme hedefi koyun. Örneğin 2020 yılına giriş yapıyoruz artık; 2020 yılı içerisinde yeki bir dil öğrenme, yeni bir spor dalına yönelme ve de yeni bir sanat dalı ile uğraşma olmak üzere 3 hedef belirleyebilirsiniz kendiniz için. Göreceksiniz ki, 2020’de bu hedefleri gerçekleştirdiğinizde 2021, 2022, 2023 ve diğer yıllar… Tüm bu yıllar sizin yıllarınız olacaktır. O yüzden, hayat boyu öğrenmek için kendinize daime ve daima yeni hedefler belirleyin ve bu hedefler doğrultusunda hiç durmadan ilerleyin. 

Hayatınızdaki hedefler doğrultusunda yılmadan ilerlemenizi sağlayacak motivasyonu sağlamak için MOTİVE OLMANIN PÜF NOKTALARI başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.