Son güncelleme: 24 Şubat 2020

Birçok öğrenci, eğitim öğretim hayatı boyunca çeşitli sınavlara girmektedir. Bu sınavlar, o öğrencinin eğitim hayatını etkileyecek bir derecede olmasına karşın, öğrencilerin de yine sınavlarından iyi sonuçlar çıkarmaları gerekmektedir. Çünkü, eğitim öğretim hayatında girdiği sınavların büyük bir çoğunluğundan istediği sonucu alamayan öğrenci, ya okul ile ilgili hayal ettiği mesleğe erişemez, ya da okul hayatını dahi istediği gibi sonlandıramaz. Hâl böyle olunca da, öğrenciler tarafından, sınavlara daha iyi hazırlanmanın çeşitli yolları aranmaktadır. Öyle ki, eğer öğrenci sınavlara istediği ölçüde hazırlanmaz ve gerekli tedbirlerini almaz ise, o sınav öğrenci için tam bir kâbus haline gelir. Biz de, Melankolik Yaşam olarak sizler için bu konuda ciddi bir araştırma yaptık ve sınavlarda başarılı olmanın 3 yolu konulu bu yazıyı hazırladık.

Ayrıca, SPORDA BAŞARILI OLMANIZI SAĞLAYACAK 2 İPUCU başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Bu sayede sınavlarınıza çok daha iyi bir şekilde hazırlanmanız mümkün bir hale gelecektir. Çünkü birçok öğrenci, sınav hazırlığı yaparken klasik yöntemleri uygulamaktadır. Biz ise bu yazıda, bu klasik yöntemleri nasıl daha etkili bir hale getirebilirsiniz onu konu aldık, araştırdık ve işledik. Bu sayede, yani bu yöntemleri uygulayarak, belki de birçok rakibinizi geçecek ve sınavlarınızdan daha iyi sonuçlar elde edebileceksiniz. Çünkü, sınavlar her ne kadar eğiti öğretim hayatının bir parçası da olsa, aynı sınava sizinle beraber giren herkes rakibinizdir. Bunu da unutmamalı ve sınavlarınıza bu düşünce tarzı ile hazırlanmalısınız. Şimdi de, sözü daha fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım. İşte, sınavlarda başarılı olmanın 3 yolu.


1. Mevcut Eğitim Sistemini İyi Tanı

Sınavlarda Başarılı Olmanın 3 Yolu

Eğitim sistemi, bazı şart ve koşullara bağlı olmak şartıyla belli zaman aralıklarında değişime uğramaktadır. Öyle ki bu değişimler, sınavların adını, derslerin planlanması ve programlanması, okul serüvenindeki değişimler, ders yönetmeliğindeki değişiklikler ve buna benzer şeyler olarak işlenmektedir. Siz ise, eğer ki girdiğiniz sınavlardan en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, içerisinde bulunduğunuz eğitim sistemini iyi tanımalı ve o eğitim sisteminin bünyesi altında da gerekli sınav hazırlıklarınızı yapmalısınız. Göreceksiniz ki, bu sayede rakiplerinizin her zaman bir tık üzerinde bir sınav performansı sergileyecek ve eğitim hayatınızın sonucunda geleceğiniz konumu da daha iyi bir şekilde garantilemiş olacaksınız. 


2. Kendine Uygun Bir Çalışma Programı Hazırla

Sınavlarda Başarılı Olmanın 3 Yolu

Çok ünlü bir atasözü vardır; “Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır” diye. Sizin de, bu söze ithafen kendi çalışma plan ve programlamanız olsun. Bu plan sayesinde, düzenli olarak çalışma alışkanlığı elde edebilirsiniz. Bu da size, sınavlarınıza çalışma ve buna bağlı olarak da başarıyı yakalama yolunda daha istekli ve daha istikrarlı bir konuma getirecektir. Ancak, sınavlara çalışma programı hazırlama ve o program dahilinde ilerleme, birçok öğrencinin uyguladığı bir yöntemdir. Burada size vermek istediğimiz asıl mesaj, gerçekten de kendinize göre bir ders çalışma metodu uygulayın ve o ders çalışma metoduna da mutlaka uyun. Çünkü birçok kişi, genel itibariyle ortalama ders çalışma süresinin çok üzerinde bir süreyi programına dahil etmekte ve haliyle de buna uymamaktadır. Bu yüzden de kişi, bir disiplinsizlik içine girmektedir ve bu da onu kısa süreli ders çalışma etkinliklerinden bile alıkoymaktadır. Yani ciddi bir ders çalışma alışkanlığı kazanayım derken, kendini ders çalışmaktan tamamen uzaklaştıran öğrencilerin sayısı epey fazladır. Siz siz olun, ayağınızı yorgana göre uzatın ve kendi kapasiteniz dahilinde bir ders çalışma programı hazırlayın. 


3. Aşamalı Bir Şekilde İlerle

Sınavlarda Başarılı Olmanın 3 Yolu

Sınavlar konuları arasında bazıları vardır ki, bir başka konuyu bitirmeden o konuya geçmeniz son derece yanlıştır. Çünkü, “a” konusuna geçiş yapabilmek için “b” konusunu iyi öğrenmek gerekebilir. Ancak yine bazı öğrenci arkadaşlarımız, direkt olarak orta konulardan başlamakta ve haliyle de çalıştığından pek de bir şey anlamamaktadır. O yüzden, ilk önce tüm konuların genel içerikleri hakkında bir araştırma yapmalısınız. Bu sayede, hangi konuya ilk önce ve hangi konuya da ilerleyen zamanlarda geçiş yapmanız gerektiğiniz daha iyi kavramış olursunuz. İlk önce bağımsız konulardan ilerleyin ve daha sonrasında da o bağımsız konuları içerisine dahil olan diğer konulara geçiş yapmayı deneyin. Bu, sizin ders çalışma konusundaki verimliliğinizi en üst seviyeye çıkartacaktır.