Son güncelleme: 7 Şubat 2020

İnsanlar, özgüven hakkında gerçekten de yanlış fakat bir o kadar da yaygın olan bir bilgiye, daha doğrusu bir görüşe sahiptir. Özgüven konusunda yanlış bilgilere sahip kişiler derler ki; Özgüvenin ya yüksektir, ya da özgüvenli birisi değilsindir derler. Bu düşünce tarzı, tamamen yanlış olmakla beraber, söylenen kişinin var olan özgüvenini de adeta sömürmektedir. Kişisel özgüvenimizi geliştirmeye çalışarak, eskisinden daha özgüvenli bir kişi olma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Biz de sizler için şu sorunun yanıtını vermeye çalıştık, özgüven nasıl geliştirilir? Çünkü özgüven konusunda, internet mecrası üzerinde birçok bilgi ve yazı mevcut. Tabi bu konuda bu denli fazla yazının yazılmış olması, özgüven hakkında doğru bilgiye nasıl ulaşırım şeklindeki soru ve kısmi endişeleri de beraberinde getirmektedir. Biz de, en doğru kaynaklardan özgüven nasıl yükseltilir hakkında bilgiler topladık ve sizler için özgüven nasıl geliştirilir başlıklı yazımızı araştırdık. Yazımız dahilinde özgüven hakkında verdiğimiz bilgi ve stratejiler; kişinin konuşma esnasındaki özgüveni, kişinin beden dili dahilindeki özgüveni, kişinin görünüşü dahilindeki özgüveni ve kişinin davranış bağlamındaki özgüveni nasıl artar, nasıl gelişir ve günlük hayata nasıl yansır şeklindedir. Dilerseniz, başlıklar halinde yazdığımız yazı içeriğini okumaya başlayalım.

“Ayrıca, özgüveninizi yeterli ölçüde arttırmanın yanında kişiler istek ve tutkularınızın peşinden giderek hayallerinize bir adım daha yaklaşmak adına TUTKULARININ PEŞİNDEN GİTMEK İSTEYENLERE TAVSİYELER başlıklı yazımızı da okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.”


Özgüven Nasıl Geliştirilir? Nasıl Daha Özgüvenli Görünebiliriz?

Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüven nasıl geliştirilir? Sorusunun cevabını aramak için ilk önce dikkat etmemiz kısım, jest ve mimiklerimizdir. İsterseniz diğer insanlara nazaran çok daha iyi bir ilişki yaşamak isteyin, isterseniz de çevrenizlekileri son derece etkileyen bir kişiliğe sahip olmak isteyin; ilk önce kişisel imajınız üzerinde durmalı ve imaj konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. İnsanlar, çoğu zaman gerçekleştirdikleri davranışlar yerine söyledikleri sözlere odaklanmaktadır. Ancak şu da bir gerçektir ki sözlü iletişim, insanlar arası iletişimin sadece ufak bir kısmından ibarettir. Bu demek oluyor ki, kurduğumuz iletişim esnasında karşımızdakine ne söylediğimizden ziyade, nasıl söylediğimiz önemlidir. Bunun bilimsel kanıtı ise şu şekildedir; insanların birbirleri arasında kurdukları iletişimin %60’ı sözsüz iletişimden oluşmaktadır. Yani bu da demek oluyor ki, iletişim esnasında nasıl söylediğinizden ziyade, karşınızdakine ne söylediğinize odaklanırsanız iletişim becerinizin sadece ve sadece %40’lık bir kısmına dikkat etmiş olursunuz. Peki tüm bunlar göz önünde bulundurulup hesaba katıldığı vakit, iş yerimizde veya de karşı cinsle olan ilk buluşmamızdaki özgüvenimizi nasıl arttırabiliriz şeklinde sorular sorabilirsiniz. Son zamanlarda, tam da bu soruya cevap olacak nitelikte bir araştırma yapılmış. British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bu araştırma sonucunda; insanlar, kendilerine güvendikleri durumlarda jest ve mimiklerinde de büyük hareketlilikler oluşmaktadır. Utanç duygusunda ise bunun tam tersi olarak, insanın jest ve mimiklerindeki hareketlenme en az seviyeye inmektedir. British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmada, gözleri gören sporcular, sonradan kör olan sporcular ve doğuştan kör olan sporcular incelenmiştir. Yapılan deneyde, bu sporcuların jest ve mimik hareketliliğinin hem kazandıkları maçlarda hem de kaybettikleri maşlarda hiçbir değişim göstermediği ve bu sporcuların her iki durumda da aynı jest ve mimik hareketini gösterdiği gözlemlenmiştir. Yani, üç farklı kategorideki sporcular üzerinde yapılan bu incelemeler sonucunda şu kanıya ulaşabiliriz; sözsüz iletişim unsurları insanın sonradan edindiği bir şey değildir. Jest ve mimiklerimiz, doğduğumuz ilk andan itibaren de olmak üzere tüm genlerimizde vardır. 

İnsanın özgüvenli olabilmesi için ilk önce, bulunduğu konum içerisinde belirli bi ölçüde yer işgal etmesi gerekmektedir. Yani bu demek oluyor ki; eğer ki kişi özgüveninin yüksek olmasını istiyor ise bulunduğu ortamda varlığını yeterli derecede hissettirebilmelidir. Bunun için ise ilk olarak vücudunun duruş ve pozisyonunu ayarlamalıdır. Kişinin kolları serbest bir halde olup, elleri de belinde olmalıdır. Omuzlar kesinlikle kasılmış bir şekilde olmamalı, geriye doğru serbest bırakılmalıdır. Bu tip vücut duruş şekilleri, kişinin daha özgüvenli bir yapıya sahip olduğunun önemli bir göstergesidir. Bunların tam zıddı şeklindeki vücut tipleri ise, sizi daha özgüvensiz bir hale sokabilir. Örneğin kambur duruş ve iki büklüm duruş gibi vücut tipleri, kesinlikle uygulanmaması gereken ve son derece özgüven düşürücü vücut pozisyonlarıdır. Dünyaca ünlü Health Psychology dergisi, yayınladığı bir makalede şu önemli bilgilere yer verdi; Yapılan iş görüşmelerinde, dik oturan bir kişi daha özgüveni yüksek olurken, sandalyesinde tam konumlanamayan ve kambur bir biçimde oturan kişiler ise daha tedirgin ve daha az özgüvene sahip kişilerdir. Tabi vücut tipimiz ve duruşumuz kadar, gözlerimiz ve akışlarımız da çok önemlidir. Özgüveni yüksek insanlar, göz teması kurmanın önemini çok iyi derecede bilip, göz teması kurmaktan da asla vazgeçmeyen kişilerdir. Karşımızdaki kişi ile diyalog halindeyken; ona bişeyler anlatırken veya da karşımızdakini dinlerken onuna göz teması içerisinde olmak özgüven yükseltmenin yolları arasında olup, son derece de ideal bir davranıştır. Şu konuya da özellikle dikkat edilmelidir ki; karşımızdaki kişiyi dinlerken sürekli sağa sola bakmak hem kabaca bir davranış, hem de tam bir özgüven eksikliğidir. Bu başlık altında son olarak bahsedeceğimiz konu ise; karşımızdaki ile konuşma halindeyken bedenimizi tamamen karşımızdaki kişiye doğru yönlendirmemiz de yüksek özgüvenin bir işareti olarak bilinmektedir. Yani, karşımızdaki kişiyi dinlerken veya da karşımızdaki kişiye bir şeyler anlatırken bedenimizi o kişiye doğru yönlendirmemiz gereklidir. Bu şekilde bir tutum izlemenizin karşılığında ise, karşınızdaki kişi de, sizin ona ne denli değer verdiğinizin farkında olacak ve ikili iletişiminiz olabileceğinin en iyi derecesinde geçecektir.


Nasıl Daha Özgüvenli Konuşuruz?

Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüven nasıl geliştirilir? Şeklindeki soruya verilebilecek bir diğer yanıt ise, sesimizin özgüvenli bir şekilde çıkmasıdır. Örneğin, bir kişi ile telefonda ya da yüz yüze iken konuştuğumuz vakit ses tonumuzun, içimizdeki özgüveni yansıtması gerekmektedir. Konuşmamıza başladıktan sonraki ilk 10 saniyelik süreç, özgüven seviyemizi karşımızdaki kişiye ileten süreçtir. Yine özgüven konusunda yapılan bir araştırmada, araştırmayı yapan Science of People dergisi araştırmasını şu şekilde yaptmıştır. Araştırmada, birçok sayıda insanın telefondaki Alo deme şekli gözlemleniyor ve bu kişilerin telefonu her açtılarında farklı bir Alo ile konuşmaya giriş yapması isteniyor. Science of People dergisi tarafından yapılan araştırmadaki görevli kişilerin, telefonu açtıktan sonraki Alo deme şekilleri ise şu şekildedir;

 • Telefonu normal Alo sesi ile açmak.
 • Telefonu mutlu Alo sesi ile açmak.
 • Telefonu  üzgün Alo sesi ile açmak.
 • Telefonu  sinirli Alo sesi ile açmak.
 • Telefonu  güçlü Alo sesi ile açmak.

Bu Alo türleri ile karşılaşan kişilerin görüşlerinin alındığı bir anket yapılmış ve anket sonucunda da en çok hani Alo şeklinin beğenildiği hesaplanmıştır. Yapılan anket araştırmasında, telefonun karşı tarafında olan kişilere ise şu cevapler arasından birini seçmeleri istenmiştir;

 • Bu insanı gerçekten de çok sevdim
 • Bu insanı biraz sevdim
 • Bu insanı pek de sevmedim

Siz de bu anket çalışmasının size yapıldığını düşünerek, kendinizin bu Alo tipleri arasından hangisine ne şekilde tepki vereceğinizi belirleyebilirsiniz. Anket sonucunda ulaşılan sonuçta ise, mutlu bir şekilde Alo diyen kişinin diğerlerine nazaran daha çok sevildiği sonucuna varılmıştır. Bu da demek oluyor ki insanlar, karşısındaki kişinin Alo deme şeklinden bile o kişinin nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabilmektedir. Yani bu konudan çıkaracağımız sonuç tam olarak şu şekilde olabilir; İnsanın ruh hali, yine insanın sesine direkt olarak yansımaktadır. Bu bilgiye de dayanaraktan, telefonla konuşurken özellikle de telefonu açtığımızda karşı tarafa ilettiğimiz Alo deme biçimimize ayrıca dikkat etmemizde fayda vardır. O anki ruh halimiz üzgün, yorgun veya da sinirli olsa bile telefonu olabildiğince sakin bir Alo deme şekli ile açmalıyız. Eğer ki, çok sinirli olduğunuz durumlarda kendinizi bu konuda sakinleştirmeniz zor olacak ise, siniriniz yatışana kadar telefona cevap vermemenizde fayda var. Ayrıca, telefonda konuşurken özgüveninizi yüksek tutmak için dikkat etmeniz bir diğer konu ise, tedirginlik durumunuzdur. Karşınızdakine ilettiğiniz şeylerde, acaba gerçekten de öyle mi hissiyatı içine düşmeyecek şekilde ve kendinizden gayet emin bir yapıda konuşmayı deneyin. Göreceksiniz ki, bu sayede daha özgüvenli bir yapıya sahip olup çok daha kaliteli bir iletişim içine girebileceksiniz.

“Ayrıca, özgüveninizi geliştirmenin yanında motivasyonunuzu da en üst seviyeye çıkarmak adına, MOTİVE OLMANIN PÜF NOKTALARI başlıklı yazımızı da okuyabiliriniz.”


Özgüvenimizi Olabildiğince Yüksek Tutmamızı Sağlayacak Rol Modeli Nasıl Bulunur?

Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Eğer ki, kolay ve hızlı yoldan özgüven sahibi olma gayreti ve uğraşı içerisindeyseniz, özgüven konusunda kendisini çok ciddi anlamda geliştirmiş ve özgüveni gerçekten de iyi olan birisini gözlemleyebilir ve onu taklit edebilirsiniz. Bu kişi sizin eşiniz, en yakın arkadaşınız, patronunuz, bir büyüğünüz veya da daha farklı birisi de olabilir. Bu kişiyi kendinize rol model olarak belirlemeniz, içindeki özgüveni daha iyi geliştirmenizi ve yine geliştirdiğiniz bu özgüveni kolay ve hızlı bir şekilde dışarıya yansıtmanızı da sağlayacaktır. Bu sayede siz de ilerde bir başkasına özgüven konusunda ilham kaynağı olabilir ve diğer kişilere bu konuda fayda sağlayabilirsiniz. Peki, kendinize özgüven konusunda rol model olmasını istediğiniz kişide bulunması gereken önemli özellikler nedir;

 • Öncelikle, kendinize özgüven konusunda rol model olarak seçtiğiniz kişinin liderlik özelliğinin yüksek olması gerekmektedir.
 • Yine bu kişi, yüksek özgüveni ile kendi tarzını oluşturabilmeli ve kendi oluşturduğu tarzını dışarıya göstermekten korkmamalıdır.
 • İnsanlarla iyi iletişim kurmalı ve her iletişiminde saygı ve sevgi sınırlarını en üst seviyede tutmalıdır.
 • Çevresinde, hiç kimseyi kendisinden daha alt bir konumda ve kişilikte görmemeli ve yine hiç kimseye de konum ve kişilik ayrımcılığı yapmamalıdır.
 • Kendinize özgüven açısından rol model olarak seçtiğiniz kişinin genel kültür seviyesinin oldukça iyi ve oldukça da gelişmiş olması gerekmektedir. 
 • Bu kişi, iyi derecede tevazu (alçakgönüllü) sahibi bir kişi olmalıdır.
 • Çeşitli hobileri olan, biraz da eğlenceli bir yapı sahibi birisi olmalıdır.

Özgüven nasıl geliştirilir konusuna ek olarak şu bilgiyi de vermekte fayda var; Özgüven, her zaman dışa dönük olmakla ve her zaman bulunduğu ortamdaki en çok konuşan kişi olmakla alakalı bir şey değildir. Özgüven, çoğu zaman empati yapabilme, çoğu zaman ise motivasyonu en üst seviyede tutmakla oluşan bir şeydir. 

“Ayrıca, yüksek özgüveninizi arttırmanın yanında, bilgi birikiminizi de arttırmak amacıyla DAHA KOLAY ÖĞRENMENİN BİLİMSEL YOLU başlıklı yazımızı okuyabilir ve bu konu hakkında da daha detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.”