Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Motivasyon, insana her ne kadar güç veriyor olsa da, bir o kadar da problemli bir kavramdır. Bazen, öylesine kolay bir şekilde motive olup kendimizi olayların içerisine atıyoruz ki! Buna halk arasında “gaza gelmek” de denilmektedir. Ancak kimi zaman da, nasıl ve ne şekilde motive olacağımızı hiçbir şekilde bilemeyiz. Bu tip durumlarda ise, genellikle aklımızdaki planı erteleriz. Bu yazımızda sizlere, motive olmanın püf noktaları hakkında bilgi bahsedeceğiz. 

Bu yazının amacı, okuyan kişiyi gaza getirmek değil, tamamen sağlıklı bir şekilde harekete geçirmektir. Çünkü gaza gelmek anlık bir şeydir. Bizim amacımız, motive olmak ve uzun bir süre boyunca da motivasyonumuzu koruyarak ilerlemektir. Siz de motivasyon hakkında bilgi almak ve motive olmanın püf noktaları konusunu öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam da size göre. 


Motive Olmanın Püf Noktaları Nedir?

Motive Olmanın Püf Noktaları

Motivasyon, bilim adamları tarafından bir şey yapma isteği olarak tanımlanır. Sizi, aklınızdaki şeyi veya da çok uzun bir süredir hayalini kurduğunuz şeyleri yapmak için, sizi bu doğrultuya doğru iten psikolojik etkenler kümesidir motivasyon. Peki, motivasyonun tam olarak gerçek anlamı nedir? Yazar Steven Pressfield’ın dünyaca ünlü kitabı “The War of Art”ta motivasyon hakkında kullanılmış harika bir cümle bulunmaktadır. Bu harika sözü sizinle paylaşacak olursak bu söz şu şekildedir, “Bir noktada o işi yapmamanın acısı, işi yapmanın acısından daha fazla oluyor.” Yazar Steven Pressfield’ın dünyaca ünlü kitabı “The War of Art”ta  geçen bu cümleden şu sonucu çıkarabiliriz; Herhangi bir konuda kendimizi değişime doğru sürüklemek, içinde bulunduğumuz mevcut durumdan daha kolaydır ve bize daha az acı verir. Bu konuda bir örnek de biz verecek olursak örneğin, oturduğunuz yerden kalkıp, derin bir nefes alıp, spor çantanızı hazırlayıp, şartlar ne olursa olsun spora gidip ve en sonunda da spor salonundaki o deva ayna karşısında kendini özgüvensiz hissetmek, hiçbir şey yapmadan boş boş oturup sağlıksız bir hayat sürdüğümüz esnada kendimizi kötü hissetmekten her türlü daha iyi ve her türlü daha olumludur bizler için. Çünkü, içinde bulunduğumuz duruma üzülmek, o durumdan kurtulmaya çalışmadığımız sürece oldukça anlamsız ve oldukça da saçmadır. Eğer istemediğimiz bir durum veya da istemediğimiz bir hayatın içinde yaşıyorsak, bunu değiştirecek kişi, aynaya baktığımızda gördüğümüz kişidir, yani kendimiz! Tabiki de her işin ve her şeyin bir bedeli vardır. Ancak, motivasyonumuz normalinden daha yüksekken ve yerindeyken o işi yapmanın bizde oluşturduğu yorgunluk, bizi başarıya ve hayallerimize götürecek yorgunluktur. 


Motivasyon Arttırmanın Yolları

Birçok insan, hedeflerine ulaşmak adına ihtiyaç duydukları motivasyonu bulmakta güçlük çeker. Bunun nedeni, hedeflerine giden yolda işe koyuldukları vakit ilk başta her şey çok güzel olacak ancak sonrasında enerjileri ve hevesli zamanla azalacak şeklindeki düşünce sistemidir. Motivasyonunu arttırmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

  • Daha sık ve düzenli olarak egzersiz yap: Sık sık ve istikrarlı bir şekilde egzersiz yapmak, insan vücudunun dengede kalmasını sağlar ve motivasyonu arttırma özelliğine de sahiptir. 
  • Daha yaratıcı olun: Özellikle de, sanatsal aktivitelerde bulunmadan önce, içinizdeki o yaratıcı ruhu ortaya çıkaracak tüyolar oluşturun. Bu sayede kendinizi daha iyi, daha hazır ve de daha konsantre hissedersiniz.
  • Her gününüze oldukça stressiz bir şekilde başlamaya çalışın: Güne oldukça stressiz ve zinde başlamak için, sabah uyandığınızda beş dakikalık meditasyon yapmak bütün stresinizi alıp götürecektir.
  • Motivasyonunuzu arttırmak adına daha iyi bir uyku düzeni oluşturun: Yatağınıza girdiğinizde, daha iyi bir uyku uyumanızı sağlayacak rutinler bulun. Örneğin uyumadan önce sıcak su ile duş alabilir veya bir süre boyunca kitap okuyabilirsiniz, bu sayede uyku kaliteniz de artmış olacaktır.

Ancak şunu da bilmekte fayda vardır; düzenli olarak tekrarlanan her davranış birer ritüel olarak algılanmamalıdır. Kendimiz için iyi bir ritüel oluşturmanın kilit noktası, karar verme gereğini ortadan kaldırmak ile olur. Çünkü bazı insanlar, başlamak için ilk önce neler yapmalıyım? Hedefime ne zaman başlamalıyım? Bu işlemi nasıl yapmalıyım? gibi sorularla bu tip karar verme evrelerini geçirmeden neyi, nasıl yapacakları konusunda kararsız kalıyorlar. 

Motive olmanın püf noktaları arasında en etkili olanı ise, kendinizle yapacağınız motivasyon konuşmasıdır. Çünkü, biz buraya ne yazarsak yazalım, size kendinizden daha iyi bir motivasyonu asla veremeyiz. Tam da bu noktada şu sözü söylemek oldukça yerinde olsa gerek; herkes, kendisinin motivasyon koçudur. Ne yapmanız gerektiğini hayal edin ve ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Çünkü, hiçbir hayale yattığımız yerden ulaşamayız. Eğer bir başarı istiyorsak, onun bedeli ne olursa olsun, eğer o başarı gerçekten hayalimizde var ise olağan gücümüzle işe koyulmalıyız. Bunu yaparken de istikrarımız da hiçbir zaman bozulmamalıdır. Çünkü yüzde yüz motivasyon ile başladığımız bir sürecin henüz bir iki hafta sonrasında olmuyor, yürümüyor, ben başaramam, gücüm yetmiyor, moralim bozuk gibi bahaneler üretilirse küçük veya büyük fark etmeksizin hiç bir hayal gerçekleşmez, gerçekleşemez…

Ancak, her şeye rağmen başaracağım olağan gücümüzle harekete geçmek, başardım diyerek olağan gücümüzle haykırışımızı sağlayacaktır. Kendinize öğreteceğiniz en önemli şeylerin başında mutlaka ve mutlaka motive olmanın püf noktaları bulunmalıdır. 

Bu yazımız sizler için faydalı olduysa, EN İYİ MOTİVASYON SÖZLERİ ve EN İYİ MOTİVASYON FİLMLERİ adlı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.