Son güncelleme: 8 Şubat 2020

İnsan, hayatın birçok alanında farklı girişimlerde bulunabilir ve bu girişimler sonucu bazen yanılarak kaybede. Ancak insanın, deneyip de kaybettiği şeyler onda tecrübe olarak birikir. Yani yanılmak, her zaman olumsuz bir şey olmamakla birlikte birlikte deneyim kazandırır. Ancak ilk etaptaki deneme sonucunda başarılı olmak, insana adeta bir evet değerinde yeni şeyler kazandırabilir. Bu yazımızda size, ilk denemesinde başarıyı yakalamayı başarmış olan genç girişimci Brian Wong’un iş hayatı üzerindeki tavsiye ve önerilerini ileteceğiz. Bu yazımızda motivasyonunuzu canlı tutacak tavsiyeler bulmanın yanında, aynı zamanda da 18 yaşındaki çok genç bir girişimcinin de başarı dolu hikayesine tanıklık edeceksiniz. 

Ayrıca, hatalarından gerekli dersleri çıkarıp, daha iyi bir hayat tecrübesi edinmek adına HATALARIMIZDAN ÇIKARABİLECEĞİMİZ DERSLER başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Size Motivasyonunuzu Canlı Tutacak Tavsiyeler Verecek Olan Brian Wong’u Tanıyor Musunuz?

Motivasyonunuzu Canlı Tutacak Tavsiyeler

Brian Wong bu serüvene, mobil oyunların insanlar üzerindeki etkilerini ölçerek ve değerlendirerek başladı. Wong, insanları sürekli olarak inceledi, hatta ince eleyip sık dokumaktan da hiçbir zaman kaçınmadı. Bu araştırmaları sonucunda da kendine ait firma Kiip’i kurdu ve bu firma sayesinde de oyunlara yerleştirilen reklamlardan da etkili bir iletişim ağı oluşturabileceğini tüm dünyaya ispatlamayı başardı. Brian Wong’un, adeta sıfırdan kurduğu ve sürekli olarak geliştirdiği bu harika şirket yılda tam yüz milyona yakın gelir elde etmektedir. Wong’un böyle bir girişimde bulunduğunu duymak bile, motivasyonunuzu canlı tutacak tavsiyeler arasında başı çekmektedir. 


Rekorlar Kırarak Gerçek Ödüllerle Buluşturduğu O Oyunları Biliyor Musunuz? İşte O Oyunlar Kiip’in Eseri

Motivasyonunuzu Canlı Tutacak Tavsiyeler

Wong, sadece mobil dünya ile yetindeki ve gelecekteki tüm reklam sektörlerini çok büyük bir değişime uğratacak fikirlerini insanlar ile de açık bir şekilde paylaştı. Wong, şu anda henüz 27 yaşında ve Wong’a göre başarı, belli tanımlar ve uygulamalar sonucunda elde edilebilecek bir şeydir. Wong’un sizin motivasyonunuzu canlı tutacak tavsiyeler vermesi, sizlerin de birer girişimci olarak hayatınıza devam etmenizi sağlayan en önemli unsurlar arasında yer alabilmektedir. Wong’a göre, kazanılabilecek tüm başarıları maddi bir kazanım ile ilişkilendirmek pek de doğru değildir. Çünkü, sizin için yeterli miktardaki parayı elde etmeyi başarmış olsanız bile, bu parayı doğru insanlar ile, doğru ortamlarda, doğru şekilde ve doğru kararlar vererek harcamaz iseniz o para ne yazık ki elinizden uçar gider.  

Wong, motivasyonunuzu canlı tutacak tavsiyeleri ve başarıya ulaşma fikirlerini şu şekilde veriyor; Eğer ki, başarılı olmak istediğiniz şeyi, istediğiniz herhangi bir zamanda yapmaya başlayabilme özgürlüğüne sahip iseniz, bu doğrultuda hem özgür olmuş olursunuz hem de başarıyı mutlaka eninde sonunda elde edersiniz. Para ise, bu serüvenin küçük bir parçasından ibarettir. Daha sonra sözlerine, aşarısızlıktan kaçınmanın yolları ile devam eden Wong, şunları anlatmaktadır;

“Zamanınızı çok iyi değerlendirmesini bilin. Boş bir zamanınıza sahile oturmak için gittiğinizde bile, oturduğunuz yerde denize bakın ve yapacağınız girişimler ve izleyeceğiniz yol üzerinde düşüncelere dalın. Daha önceden aklınıza yatan fikirleri, en boş zamanınızda bile sürekli olarak zihninizde canlandırın ve kendiniz için iyi bir iş planı oluşturun. Unutmayın ki, boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır. Her şeyden önce zamanınızı iyi değerlendirmeyi bildiğinizde başarısızlığı da mutlaka yenmiş olursunuz”. 

Daha sonra Wong, bu konu ile ilgili kendi yaşantısından bir örnek veriyor; “Tam bir hafta boyunca, birlikte çalıştığım iş arkadaşlarım ile gerçekten de çok önemli toplantılar yaptık, tartışmalar yürüttük. Ben ise, bu toplantılar ve iş üzerine yaptığımız tartışmalar sonucunda başarısızlığa uğramamak için tüm düşünceleri zihnimde canlandırabileceğim bir zaman dağarcığı oluşturdum kendime“. 

Buradan da anlayacağımız üzere Wong, yaptığı önemli işlemleri zihnine daha iyi bir şekilde kazandırmak adına, yaptığı çalışmaları ve yürüttüğü toplantıları tekrardan zihninden geçirmek adına ekstra zaman tanıyor kendisine. İşte, hem zamanı doğru yönetmek hem de başarısızlığa uğramamak adına, Wong’un bu uygulaması gerçekten de taktire şayan.

Wong’un motivasyonunuzu canlı tutacak tavsiyeler verdiği konuşmasında değindiği diğer bir konu ise, uzun bir süre durakladıktan sonra her şeyi bir anda halletme çabası…

Wong bu konuda, “O an yapmanız gereken iş her ne ise, onu mutlaka zamanında yapmaya özen gösterin. Bu sayede, sorumluluk anlayışınız da ciddi anlamda gelişecek ve iş dünyasında hiçbir zaman sorumsuz bir birey olarak sıfatlandırılmayacaksınız. Ayrıca, yapmanız gereken işleri eninde sonunda tamamlayacağınız için, zamanında yapmadığınız işler birikir ve yapmaya başladığınız vakitte ise, siz tam bir kabus ortamı yaşatır.”


Bunları Sağlamazsanız Motivasyonunuz Hep Düşük Kalır

Sıkı çalışmak ve gecemizi gündüzümüze katarak ilerlemeye çalışmak bizi başarıya götürmek için her zaman yeterli olmayabilir. Hatta aksine, böyle bir tutum sergilemek bizi başarıdan ciddi bir ölçüde uzaklaştırmaya da neden olabilmektedir. Sıkı çalışmanızın yanında; kendinize olan inancınızı, istikrarlı motivasyonunuzu, heyecanınızı, gücünüzü ve benliğinizi her zaman en üst seviyede tutmalısınız. İsteksiz olarak yaptığınız hiçbir iş başarıya ulaşamaz ve her zaman zihninizin bir köşesinde ulaşılması çok zor olan bir hayal olarak kalır. 

Wong’un bu konudaki son tavsiyesi ise, “Her zaman yanında yürüyen ve seninle birlikte çalışan kişilere gereken değeri ver! Çünkü, bazı sorunlar vardır ki içinden tek başına çıkamazsın ve o sorunu çözmek için sana ilk yardımı da iş arkadaşların eder. O yüzden, iş arkadaşlarında arandaki sevgi ve değer bağını hep en üst seviyede tutmaya özen göstermelisiniz. Bu hem insanı açıdan mutlaka bir gerekliliktir, hem de işlerin rayında ilerlemesi için de ayrıca gereklidir”. Dünyanın önde gelen firmalarının iş anlaşması yapmak adına sıraya girdiği Kiip şirketinin kurucusu olan Brian Wong, konuşmalarını şu sözü ile noktalıyor; “Başarı yolunda motivasyonumuzu yitirmemek için bu tecrübelere kulak vermemiz gerekiyor, siz bu genç girişimciye hak veriyor musunuz?”

Yani, bu konuşmadan şu sonuçları çıkarabiliriz;

  • Bir şeye başlamadan önce gerekli tüm planları yap. Bu maddenin aklınızda kalması için Abraham Lincoln’e ait şu sözü okuyabilirsiniz “Eğer bir ağacı kesmek için 1 saatim olsaydı ilk 45 dakikasında baltamı bilerdim”. Bu da o mantık, bir işe başlamadan önce o iş ile ilgili tüm analizleri yap ve ondan sonra başla.

  • Boş olarak görünün zamanlarında bile, hayalindeki işlerin işleyişi ve ilerleyişin hakkında düşün.

  • Çok çalışmak ve kendini yormak, başarıyı getirmek adına tek başına yeteri olamaz. Başarıyı gerçek anlamda elde etmek istiyorsan, sıkı sıkıya çalışarak hedefine doğru ilerlemenin yanında; kendinize olan inancınızı, istikrarlı motivasyonunuzu, heyecanınızı, gücünüzü ve benliğinizi her zaman en üst seviyede tutmalısın. 

  • Yaşının hiçbir önemi yok, burada önemli olan yaş değil zeka, başarı ve kendine olan inancını doğru orantılı bir ekilde kullanmaktır. Unutmayın, Brian Wong Kiip adlı şirketi kurduğunda 18 yaşındaydı. O, o kadar iyi hazırlandı ki daha ilk denemesinde inanılmaz bir başarı elde etti ve şu an Kiip, dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almaktadır.