Motivasyon! Bu kelime, birçok kişiyi adeta hayatta tutmak için gerekli olan kelime. Hatta sadece bir kelimeden ibaret olmayıp, hayatımızı anlamlandıran koca bir kalıptır da diyebiliriz. Çünkü, her ne yaparsak yapalım içimizde bir tutam motivasyon olmalıdır. Motivasyonun olmadığı bir hayat, hiçbir zaman düşünülemez. Motivasyonumuzu arttırmak için de, bazı yöntemler uygularız ve bu sayede de kendimizi yaptığımız işlere daha iyi odaklayabiliriz. Çünkü motivasyon, aslında birkaç şeyin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bunlar; inanç, azim, kararlılık, hırs, mücahede, istikrar, dayanıklılık ve daha birçoğu… Yine her şeyde olduğu gibi, motivasyonumuzu arttırmak da bazı yöntem ve kurallara dayanmaktadır. Bu yazımızda, size motivasyon için gerekli olan kurallardan bahsedeceğiz. Tabi bu kuralar, bize motivasyonun temel kaynağını kazandırmakla kalmayıp, daha iyi bir hayatımız olması için bizleri güçlendirmektedir. Sözü fazla uzatmadan, konumuza geçiş yapalım. İşte, motivasyonun 5 temel kuralı. İyi okumalar dileriz.


1. Kendine Amaç Belirle

Motivasyonun 5 Temel Kuralı

Motivasyon, bir şeyler başarmak ve yapmak için ihtiyaç duyulan bir gereksinimdir. Peki, ihtiyacınız olan motivasyon size ne amaçla lazım? İlk önce kendinize bu soruyu sorun ve motivasyonu elde etmek adına bir amacınız olsun. Amacınızı belirlerken de, belirlediklerinizin size uygun olmasını ve bunu yapmayı gerçekten istediğinizden emin olun. Yani, ilk önce kendinizi tanıyın, bilin. Daha sonra, belirlediğiniz amaç doğrultusunda harekete geçebilirsiniz.


2. Kendine İnan

Motivasyonun 5 Temel Kuralı

Motivasyonun 5 temel uralı konumuzdaki ikinci maddemiz ise inanç, yani kendine olan inanç. Şunu rahatlıkla iddia edebiliriz ki, eğer içinizde kendinize olan bir inancınız yoksa, siz dünyanın en büyük imkanlarına da sahip olsanız, ne yazık ki hiçbir şeyi başaramazsınız. Çünkü, ilk önce hedefinizi belirlersiniz, sonra kendinize sorarsınız; bunu yapabilir miyim? Ondan sonra, kendinize dürüstçe bir cevap verin. Zaten o sırada kendinize her ne kadar dürüst olamasanız da, bunu illaki fark edeceksiniz. O yüzden, kendinize inanmak ve başaracağınıza emin olmak adına elinizden geleni yapın. Motivasyon videoları izleyin, motivasyon filmleri izleyin veya da motivasyon kitapları ile kendinize olan inancınızı güçlendirin. Ancak, her en olursa olsun şunu bilin ki, kendinize inanmadığınız taktirde değil hayallerinizin, yaşamın bile hiçbir anlamı kalmaz. Tabi, bazı kişilerin “yaşam da hayallerden ibaret değil midir zaten?” dediğini de duyar gibiyiz.


3. Yapamam Deme

Motivasyonun 5 Temel Kuralı

Motivasyonun 5 temel kuralı konumuzda, inanmak ve başarmaktan sıkça bahsettik. Zaten, motivasyonun ana düşüncesi de bunlardır. Yine bunlara yakın bir başlık altında öneride bulunacağız. Bir işe başlamadan önce, asla ve asla ben bunu yapamam deme. En azından dene ve neyin ne olduğunu gör. Bir işe başlamadan önce, ben bunu yapamam demek, o işe başlasanız bile psikolojikten pes etmeniz demektir. Çünkü siz, kendinize olan inancınızı ve güveni tek kelime ile sarsınız; yapamam… Evet, zor olabilir, o an güçsüz olabilirsiniz ancak, deneyin. Denemekten dolayı hiç kimse bir şey kaybetmez. Aksine çok şey kazanabilirsiniz. En azından, hayallerinize uzanan yolda sizi ne gibi zorlukların beklediğini görürsünüz ve kendinizi ona göre hazırlarsınız. Daha sonra ise, yani bir diğer denemenizde daha güçlü ve daha konsantre olursunuz. 


4. Pes Etmemeyi Öğren

Motivasyonun 5 Temel Kuralı

“Kaybettiğinde değil, pes ettiğinde yenilirsin” diye harika bir motivasyon sözü vardır, içimizdeki inancı ve mücadeleci ruhu tazeleyen. Siz de her zaman bu sözü örnek alın kendinize. Çünkü, motivasyonun 5 temel kuralı konusundaki başlıklardan biri de budur. Ne olursa olsun, pes etmemeyi öğrenmek. Hayat bu, her zaman kazanacağız diye bir şey yok. Zaten herkes her zaman kazansaydı, hayal denen bir şey olmazdı öyle değil mi? Hayat, hayallerden ibarettir. Hayaller ise, sürekli olarak sizi pet etmeye yönlendirecek cilveler yapar. Ancak siz, hayatın tüm bu cilveleri karşısında dimdik ayakta durun ve pes etmemenin gücünü ruhunuzda hissedin. Muhtemelen, ilk girişiminiz başarısız olacaktır. Sonra dersiniz ki, bir kez daha deneyim. İkinci kez deneyeceksiniz ve sonuç… Yine başarısızlık! 

Peki, bu defa ne yapacaksınız? Eminiz ki, birçok kişi tam da bu noktada bir daha denememek üzere her şeyden, aslında her şeyinden vazgeçecektir. Ancak siz, bunu sakın ha yapmayın. Herkesin ikinci defada pes ettiği bir dünyada siz pes etmezseniz, yolunuza rakipsiz ilerlersiniz. Düşünsenize, birçok kişi parkurdan çekiliyor ve tek başınıza koşuyorsunuz. Onlar, nefes ritimlerini normale indirmek adına, birincilikten vazgeçenlerdir. Siz öyle olmayın; gerekirse üçüncü, dördüncü ve beşinci seferlerde başarısız olsanız bile devam edin. Bu süreçte kazanacağınız tecrübeleri hayal edin, o tecrübelerinizi de yanınıza alın ve hayallerinizin peşinden daha hızlı koşun.