Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Motivasyonumuz, bazı zamanlarda her ne kadar üst düzey olsa bile, bazı zamanlar da olur ki hep düşük bir seyirde olur. Motivasyonumuzun bu denli iniş çıkışlı olmasını düzeltmek, gündelik alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmek ve daha enerjik olmamızı sağlayacak bazı motivasyon olma tekniklerini sizler için derledik. Melankolik Yaşam olarak sizler içn hazırladığımız motivasyon güçlendiren 17 yöntem neymiş, gelin hep beraber bakalım…


 Motivasyon Güçlendiren 17 Yöntem ve Önemi

Motivasyon Güçlendiren 17 Yöntem

Yaşadığımız hayattan memnun olmayabiliriz. Veya da yerine getirdiğimiz önemli görevlerimizi sürekli olarak erteliyor olabiliriz. Plan yapmamak ve işlerimizde hazırlıksız olmamız, planlarımızı çok ciddi anlamda düşürebilir. Bu tip durumlarda ise, hayatımızı ve yaşantımızı detaylı bir şekilde gözden geçirmemiz gerekmektedir. Evet, insanın kendi hayatını değiştirmesi bir hayli zordur. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, kendi hayatınızı değiştirmek hiçbir zaman imkansızlıklar arasında değildir. Eğer gerçekten ister ve doğru stratejileri uygularsanız, hayatınızda çok ciddi anlamda değişikliklere gidebilirsiniz. 

Örneğin, kendi hayatınızı değiştirmeye şu şekilde başlayabilirsiniz; gündelik yaşamınızda memnun olmadığınız ve bir an önce değişmesi gereken şeyleri not alın. Daha sonra, not aldığınız bu sorunları bir liste haline getirin. Tüm bu olumsuzlukları değiştirmek adına şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

 • Çevresel düzenini baştan kontrol et ve gerekiyorsa değiştirmeye çalış.
 • Hayatında, planlamaya mutlaka önem ver.
 • Yapman gereken şeyleri hiçbir zaman erteleme ve her şeyi zamanında yapmaya çalış.

Bu örnekler ve bu örneklere benzeyen birçok olumsuz etkeni, hayatınızdan bir an önce uzaklaştırarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Çünkü motivasyonunuzun düşmesi, en çok da negatif düşüncelerinize bağlı olarak meydana gelir. Zira, hayat enerjisi yok denecek kadar az olan insanların yaptığı işlere ve kendi hayatlarına istedikleri ölçüde konsantre olamadıklarını da görmekteyiz. Çünkü olumsuz duygu ve düşünceleri zihninde barındıran kişiler, herhangi bir şeyi yapabilme güçlerine hiçbir şekilde inanmazlar ve kendilerini bu anlamda sürekli olarak yetersiz seviyede görürler. Bu yüzden de, yaşadıkları zamanı ve günlerini hiçbir şekilde istedikleri gibi bir verimlilik ile geçiremezler. 

Başarılı olmayı başaran insanlar ise, hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı başaran insanlardır. Aslında motivasyon, her şeyden önce kişinin onu gerçekten de istemesi ile olur. Çoğu insan, dış etkenlere çok fazla takılır ve bu durum yüzünden de motivasyonları ciddi anlamda düşer. İnsan, kendisini yönetemediği durumlarda ise, bir başkasının ağır şartlar altındaki yönetimi altına girmekten kendisini koruyamaz ve başkasının yönlendirmesi ile hareket eden bir birey haline gelir. Biz, bu yazımızda sizlere, motivasyonunuzu olabildiğince yüksek tutmanız adına size yardımcı olacak olan motivasyon güçlendiren 17 yöntem hakkında bilgiler vereceğiz. 


Kişisel Motivasyonu Artırma ve Koruma Yöntemleri

Motivasyon Güçlendiren 17 Yöntem

Başarısız olduğumuz durumlarda moralimizi bozmamamız, deneyimlerimizden ders alabilmemiz, bir sonraki hedefimiz için kendimizi yeniden motive edebilmemiz ve hiçbir koşulda kendimize olan inancımızı kaybetmememiz çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki; kazanmaya ya da kaybetmeye sebep olan en büyük unsur inançtır. İşte, kendinize olan inancınızı ve özgüveninizi her zaman yüksek seviyede tutacak olan motivasyon güçlendiren 17 yöntem;

 1. Başlangıçta çok zor olduğunu çok iyi bir şekilde bildiğimiz, daha sonrasında ise başardığımız hedeflerimiz olduğunu hatırlamak ve yeni hedeflerimizi de bu doğrultuda belirlemek… İnsan, tüm hayatı boyunca en zorlu mücadeleleri kendisi ile verir. Eğer ki bu hayatta, biz kendimize inanır ve bu doğrultuda da ilerlersek çevremizdeki kişiler de bize inanırlar ve bu sayede ciddi anlamda güven sağlamış oluruz. Yani, iyi derecede motivasyona sahip olmak için, buna bağlı olarak da kendimize olan güvecimizin ve kişisel özgüvenimizin yüksek olması gerekmektedir. Tam da bu noktada kendinize şu cümleyi kurmaktan kaçınmayın, “Ben bunu başaracağım çünkü bunu başarmak için yeterli kapasite ve seviyeye sahibim”. İşte o zaman, daha başarılı bir hayat serüveniniz olmakla beraber, aynı zamanda da başarıyı daha kısa sürede yakalayarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir; insan, hemen hemen her konuda başarılı olmak ve iyi sonuçlar elde etmek ister. Ancak, insanımız, çabalarımız ve mücadelemiz sonucunda elde edebileceğimiz şeyler kadar başarısızla sonuçlanacak durumlarımız da olabilmektedir. Tüm bunların farkında olmalı ve yaşadığımız herhangi bir olumsuzluk durumda kolay kolay pes etmemeliyiz. Aksine, başarısızlıklarımızdan ders alarak daha iyi hazırlanmalı ve bir sonraki seferde ise daha iyi bir mücadele sergilemeliyiz. Çünkü şunu unutmamak gerekir ki, bizleri başarıya sürükleyen de, bizlerin başarız olmasına sebep olan şey de kendimize olan inanç seviyemizdir. 

 2. Çevremizde elbette başarılı olmuş, gayret etmiş, pes etmemiş, kendisine daima inanmış ve kendi yolunda emin adımlarla ilerlemiş insanlar vardır. Onlar kendilerine inandıkları için, gayret ettikleri için, pes etmedikleri ve sürekli olarak kendilerini geliştirdikleri için bu kadar başarılı insanlar oldular. Siz de, kendinize inanın ve hiçbir şekilde vazgeçmeyerek gerçek başarıyı yakalamaya çalışın.

 3. Herkes film izlemeyi sever, film izlemek çok güzel bir aktivitedir. Siz de, kendinizi iyi hissetmek adına film izleyerek ruhunuzu önemli ölçüde rahatlatabilirsiniz. Ancak, izlediğiniz filmlerin daima motivasyon filmleri olmasına özen gösterin. Çünkü motivasyon filmlerinde izlediğiniz yaşantılar, sizlerin başarı adına yaşacağınız yaşantı ile hemen hemen aynı olacaktır. Motivasyon filmi seçme konusunda sizlere yardımcı olacak, EN İYİ MOTİVASYON FİLMLERİ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 4. Yeni bir güne başlarken, o günün gerçekten de çok iyi geçeceğinize dair olumlama yaparak başlayın. Zihninizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırın ve sürekli olarak güzel şeyler düşünün.

 5. Şunu da hiçbir zaman unutmayın ki, yaşamakta olduğunuz tüm dertler geçicidir ve günü geldiğinde var olan tüm sıkıntılarınızdan kendi azim ve kararlılığınız ile kurtulacaksınız. 

 6. Kendinize hiçbir zaman, “yapamam” “ben bunu asla başaramam” “bunu yapmak beni aşar” “yarın başlarım” gibi olumsuz söylemlerde bulunmayın. Her zaman kendinize inanın ve aklınızda kurguladığınız her türlü girişimi en kısa sürede uygulamaya geçirmeye çalışın.

 7. Hiçbir insanın hayatı sürekli olarak iyi ve pozitif bir şekilde ilerlemez. Buna bağlı olarak da, sizin hayatınızda da iniş-çıkışlar olacaktır. Kendi hayatınızda yaşacağınız iniş ve çıkışlara karşı tedbirli olmak adına sağlığınızı ve fiziksel durumunuzu mutlaka en iyi noktaya taşımaya özen gösterin. Örneğin, bol bol yürüyüş yapmak, doğa ile iç içe olmak ve sürekli olarak sağlıklı beslenmek.

 8. Güzel müzikler dinlemek, insanın motivasyonunu ciddi anlamda arttıran önemli bir etkendir. Size de, iyi bir motivasyona sahip olmak için sevdiğiniz birkaç müzik türü belirleyin ve bu müzikleri gündelik hayatınıza dinlemeye de özen gösterin.

 9. Başarı yakaladığınız durumlarda, sizi gerçekten mutlu eden şeyler yaparak kendinizi ödüllendirin. Örneğin, gerçek anlamda başarılı olduğunuzda kendinize çok sevdiğiniz bir yemeği ısmarlayabilirsiniz.

 10. Hedeflerinizi size hatırlatan, motivasyonunuzu daima yukarıda tutan ve sizin harekete geçmenizi sağlayan resim ve objeleri görebileceğiniz yerlerde bulundurun. Örneğin, motivasyonunuzu en üst seviyede tutan resim ve broşürleri odanızın duvarlarına asabilirsiniz.

 11. Değişime her zaman açık olun ve kendinizi ciddi bir değişim içerisine sokmaktan da hiçbir zaman korkmayın. Değişimi; gerçekten de içinizde olan fakat hiç dışarıya vurmadığınız özelliklerinizi yansıtarak ve temel anlamda yaptığınız şeyleri değiştirerek yerine getirebilirsiniz.

 12. Sahip olduğunuz şey her ne ise, unutmayın ki o sizin için çok değerli ve bir o kadar da özeldir. O yüzden sahip olduğunuz tüm her şey için ve tüm değerlerin adına daima şükredin.

 13. Etrafınızdaki insanlarla doğru bir şekilde iletişim kurmaya, kendinizi ve diğer insanları sevmeye, içinizdeki yaşama isteğini ve hevesini her zaman canlı ve diri tutmaya özen gösterin. Motivasyonumuzu nasıl yükseltebiliriz sorusuna cevap olarak; Çevremizdekilerle daima olumlu ilişkiler kurmak, insanlara saygı göstermek ve bunun sonrasında da insanlardan saygı görmek, insanların gönlünü almak ve gönlümüzü de bir başkasına verebilmek, insanları dinlemek ve insanların bizi dinlemesi, onaylamak ve onaylanmak, taktir etmek ve taktir edilmek, güvenebilmek ve güven verebilmek gibi örnekler verebiliriz. Ayrıca, yardıma muhtaç insanlara, yardım edilmesi gereken konularda el uzatmak içimizdeki manevi huzuru en üst seviyeye çıkartır ve bu sayede de motivasyonumuz da ciddi miktarda artar. Tabi, insanlara yardım etmenin her şeyden önce bir insani görev olduğunu da unutmamak gerek.

 14. Kendinize daime inanın, güvenin, özgüveninizi kaybetmeyin ve başarısız olmaktan da korkmayın. Şunu asla unutmayın ki, kaybettiğinizde değil vazgeçtiğinizde yenilirsiniz. 

 15. Kendinizi çok iyi derecede tanıyın. Zayıf yönlendirmenizi güçlendirmeye, güçlü yönlerinizi ise kendinize fayda sağlayacak nitelikte iyi bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Çünkü insan, ilk önce kendi değerlini bilmeli, kendi değerlerine sahip çıkmalı ve kendisinden fayda sağlamalıdır. 

 16. Yapmanız gereken işlerinizi erteleyerek kendinize stres oluşturmak yerine, her işinizi zamanında yaparak dakik bir insan olun.

 17. Spor yapın, yürüyün, yüzün ve atlayın… Yani, fiziğinizi çalıştıracak her türlü girişimde bulunmaya mutlaka özen gösterin. Çünkü, fiziksel hareketlilik size ekstra güven ve güç katacaktır. Bu sayede de motivasyonunuzun, tüm bunlara bağlı bir şekilde direkt olarak yükselişe geçtiğini göreceksiniz.

Sizler için hazırladığımız motivasyon güçlendiren 17 yöntemin tamamı bunlardı. Bu yöntemleri uyguladığınızda emin olabilirsiniz ki, eskisine göre çok daha motive olacak ve kendinize olan inancınızda da önemli ölçüde biriyileşme hissedeceksiniz.