Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Özellikle de iş hayatınızda, insanları yönetebileceğiniz, kendi kararlarınızı başkalarına uygulatabileceğiniz ve deyim yerindeyse başkalarına emir verebileceğiniz bir konuma yükselmeniz sizi tam anlamıyla lider yapmaz. Çünkü, insanları direkt olarak yönetmek ile insanları iyi bir şekilde yönlendirmek arasında belli başlı farklar mevcuttur. Bu konudaki belli başlı farklar ise, o sektördeki yönetici kişiler ve yine o sektöredeki lider ruhu kişileri birbirinden ayırır. Biz de, sizlere mu yazımızda bu farklardan bahsedeceğiz. İşte, lider ve yönetici arasındaki farklar; 

Mutlaka okuyun;  KONSANTRE OLMANIN YOLLARI


Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar / Liderler Vizyon, Yöneticiler İse Hedef Oluşturur

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Lider ruhlu ve gerçek anlamda da lider kişiliğe sahip kişiler, kafalarında oluşturdukları projeyi somut bir hale geçirmek adına hareket ederler. Bu kişiler, kafalarındaki projeyi somut bir hale getirmek için, beraber çalıştıkları kişilere bunu detaylı bir şekilde anlatır ve bu projelerini gerçeğe dönüştürmek adına çalışma arkadaşlarına gerekli tüm desteği kesintisiz bir şekilde verirler. Lider ruhlu kişilerin dünyaya karşı bakış açıları, diğer insanlara göre her zaman daha farklı ve daha geniştir. Lider ruhlu insanlar, beraber çalıştıkları diğer insanları her zaman üst düzey beyinler olarak görüp, çalıştıkları proje üzerinde herkesin rolünün önemine dikkat çekerler. Öyle ki bu kişiler, yüksek çalışma temposunda ekip olarak yürütülen çalışmaların, bireysel çalışmalardan çok daha iyi sonuçlar vereceğini ve başarı oranının her zaman daha yüksek olabileceğini bilirler. Lider ve yönetici arasındaki farklar ilk olarak tam da bu noktada başlıyor aslında, yöneticiler ise, lider ruhlu kişilerin aksine hedef belirleme, hedefi derecelendirme ve o hedefi gerçekleştirme içerisine girerler. Yönetici kişiler, hedeflerine ulaşmak ve ulaşmaya çalıştıkları hedefleri doğrultusunda başarı elde etmek adına, çalışma arkadaşlarından daha çok kendi durumlarına önem verirler. Bu kişiler, ilk olarak kendi güvencelerini sağlar, ondan sonra yürütülen projedeki diğer üyelerin durumları ile meşgul olur. Ancak, önemli bir projenin başında olmak demek, üzerine ciddi anlamda sorumluluklar alarak, kendinden önce diğer kişilerin durumları ile meşgul olmak demektir. 

Mutlaka okuyun; GERÇEKTEN SEVMEYİ VE SEVİLMEYİ HAKEDİYORUZ


Liderler Geleceği Düşünürler Yöneticiler İse Mevcut Konumlarını Düşünürler

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Lider ve yönetici arasındaki farklar arasında bir diğeri de budur; liderler geleceği düşünürler yöneticiler ise mevcut konumlarını düşünürler. Yenilikçi olmak, yeni şeylere açık olmak, gelişmek, değişmek ve bu doğrultuda bir vizyon içerisine girmek lider kişilerin özellikleri arasındadır. Liderler, değişimi en iyi şekilde benimseyerek işler her zaman yolunda olsa bile, iyinin de iyisini hedefleme adına çalışma içerisinde olan kişilerdir. Öyle ki onlar, sistemlerinde, iş düzenlerinde ve kurallarında belli başlı değişimlere gittiklerinde bu değişimlerin kendileri açısından ne gibi sonuçlara yol açacağını ölçerler ve bu sayede farklı yol arayışı içerisine girerler. Yönetici kişiler ise, kendileri ve iş düzenleri açısından faydalı olan yol ve yöntemleri sürekli bir şekilde benimseyerek, bu yol ve yöntemlerin dışına çıkmaktan kaçınırlar. Çünkü onların düşünce yapısı; içerisinde bulunduğun konum eğer ki sana faydalı ise, o konumu hiçbir şekilde değiştirmeye çalışma ve mevcut konumunu daima korumaya özen göster şeklindedir. Ancak, içerisinde bulunduğumuz konum bizim açımızdan faydalı bile olsa, o konumu daha iyi yerlere gelmek adına değiştirmeye çalışırsak çok daha iyi yerlere gelebileceğimizi ve bu sayede de kendi alanımızda daha hızlı büyüyebileceğimizi de unutmamak gerek.

Mutlaka okuyun; TOY İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ


Liderler Benzersizdir Yöneticiler İse Başkalarını Taklit Ederler

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Lider ve yönetici arasındaki farklar konusunda, bir diğer gerçek; liderler benzersizdir, yöneticiler ise başkalarını taklit ederler. Çünkü lider ruhlu kişiler, her daim kendileri olma ve her daim kendi stillerini ve kişiliklerini oluşturmaya eğilimli kişilerdir. Öz farkındalık konusunda oldukça başarılı olan lider ruhlu kişiler, sektör içerisindeki rakiplerinden oldukça farklı, ve eşsiz bir şekilde kendi markasını oluşturmak adına var gücü ile çalışan kişilerdir. Bu kişiler, kendileri olmaktan her daim mutlu, bu alandaki yüksek hassasiyetleri ve iyi karakterleri ile de öne çıkma konusunda bir hayli hevesli kişiliklerdir. Lider ruhlu insanlar, her zaman doğal olma, düşündüğünü ve uyguladığını doğru orantılı bir şekilde dışarıya yansıtarak bu alanda oldukça şeffaf gözükme gayretindedir. Yönetici konumundaki kişiler ise, başkalarından öğrendikleri yetenekleri, başkalarından öğrendikleri yeni şeyler yine başkalarından gördükleri iş planlama ve uygulamalarını taklit ederler. Yani yöneticiler, kendilerine has bir tarz ve yine kendilerine has bir özellik oluşturarak liderliği benimsemek yerine, başkalarının sahip oldukları liderlik tarzlarını taklit ederek sektörde kalmaya çalışırlar. Yani bu konuyu şu şekilde de özetleyebiliriz; yönetici konumundaki kişiler, lider ruhlu kişileri taklit ederler. 

Mutlaka okuyun; PSİKOLOJİ OKUMAK İÇİN 5 NEDEN


Lider Ruhlu Kişiler Risk Alırlar / Yönetici Kişiler İse Riski Kontrol Altında Tutmaya Çalışırlar

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Lider ruhlu kişiler, içinde bulundukları sektörede yükselmek ve bu alanda en iyi olmak adına sonuçları son derece kötü de olsa, daima risk alırlar. Onlar için başarısızlık, başarıya giden farklı bir yoldur. O yüzden lider ruhlu kişiler, ciddi riskler alırlar. Aldıkları ciddi riskler sonucunda kayıp da yaşasalar, zarar da etseler, hatta ve hatta deyim yerindeyse çok kötü bir şekilde çuvallasalar dahi yeni yollar izlemeye ve yeni şeyler denemeye daima açıktırlar. Yani onlar, alacağım en büyük risk, bu hayatta hiç risk almamaktır derler. Yönetici kişiler ise, risk almaktan kaçınırlar. Yöneticiler, risk almanın aksine, içerisinde bulundukları mevcut risk durumunu kontrol etmek ve bu risk durumlarını mümkün olduğunca azaltmak ile uğraşırlar. Bu yüzden yönetici kişiler; risk aldıklarında karşılaşacakları olası sorunlara kucak açmaktan kaçınan, bu yüzden hiçir yenilikçiliği denememek adına risk almayan kişilerdir. Yine bu anlayış da, lider ve yönetici arasındaki farklar arasında önemli bir konumdadır. 

Mutlaka okuyun; ÖZGÜVEN NASIL GELİŞTİRİLİR


Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar / Liderler Uzun Vadeli Çalışır Yöneticiler İse Kısa Vadeli Çalışır

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Lider ruhlu kişiler, ilgili oldukları sektör içerisinde herhangi bir konuda ve herhangi bir şeye niyet ettiklerinde, bu niyetlerini gerçekleştirmek adına en kısa sürede yola koyulurlar. Yani lider ruhlu bu kişiler, yapacakları şey her ne ise onu mutlaka ve mutlaka yapacaklarını söylerler ve ondan sonra da kollarını sıvarlar. Yapacakları olan şey, her ne kadar çok uzun vadeli olsa bile, her ne kadar da uğraştırıcı ve zor olsa bile onlar bu hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmezler ve başarıya ulaşmak için sürekli çalışırlar. Bu alanda da kendilerini çok iyi bir şekilde motive etmeyi başaran lider ruhlu insanlar, herhangi bir yerden ve herhangi bir kişiden bir ödül veya başka şekilde bir başarı karşılığı almasalar bir motivasyonlarını ve çalışma azimlerini en iyi şekilde korumayı başarırlar. Yönetici kişiler ise, başkalarının kendilerini taktir etmesi, başkalarının beğenilerini kazanmak ve kendilerinden daha üst konumda yer alan kişilere deyim yerindeyse yaranmak adına kısa süreli hedeflerde ön plana çıkarlar. Ancak gerçek başarı, uzun vadede olumlu sonuçlar getirecek olan başarıdır. 

Mutlaka okuyun; KARİYERİMİZE YATIRIM YAPMANIN YOLLARI