Son güncelleme: 9 Şubat 2020

Kim istemez ki, başta psikoloji ve motivasyon olmak üzere bu hayatta birçok konu üzerinden kendisini geliştirmeyi. Çünkü gelişim, her insanın ihtiyacı olan temek bir faktördür. Hepimiz, ilgili olduğumuz alanlarda daha iyi olmak, hatta o alanın en iyi olmak için çaba sarf ederiz ve hep bir mücadele içerisinde oluruz. Dünya üzerinde, kişisel gelişimimize yardımcı olacak nitelikte birçok yöntem mevcuttur. Biz ise, bu yöntemler arasından sizler için en faydalı olanlarını seçtik ve kişisel gelişim için 5 pratik yöntem konulu bu yazıyı hazırladık. Umarız ki bu yöntemler, sizler için her daim faydalı olur ve hayatınıza yön verir. 

Ayrıca, MOTİVASYON İÇİN EN ÖNEMLİ 3 ADIM başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


1. Her Gün Kitap Okumak

Kişisel Gelişim İçin 5 Pratik Yöntem

Kitap okumanın önemini, kişisel gelişim ile ilgili olan tüm yazılarımızda vurgulamaya çalışıyoruz. Bundan sonraki yazılarda da, kitap okumanın öneminden fazlasıyla bahsedeceğiz. Peki her yazımızda olduğu gibi, kişisel gelişim için 5 pratik yöntem konulu bu yazımızda da her gün düzenli kitap okumak yönteminden neden bahsettik? 

Çünkü kitaplar, her bir sayfasında farklı bilgiler ve yöntemler taşıdığı için, siz de bu kitapları okuduğunuzda bilgi seviyeniz artacak, aynı zamanda motive de olabileceksiniz. Özellikle de kişisel gelişim ve çeşitli iş fikirleri konusunda okuduğunuz kitaplar, sizi mesleki anlamdaki hayallerinize daha çok sürükleyecektir. 


2. Yeni Bir Dil Öğrenmek

Kişisel Gelişim İçin 5 Pratik Yöntem

Yine, kendinizi geliştirmek üzerine olan tüm konularda ve kişisel gelişim için 5 pratik yöntem adlı konumuzda da olan bir başlık, yeni bir dil öğrenmek. Düşünsenize, farklı bir milletteki vatandaşla çok rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. Onu anlıyorsunuz ve ona kendinizi çok rahat bir şekilde ifade edebiliyorsunuz. Yeni bir dil öğrenmiş olmanın size en büyük avantajı ise, bu vasfınızla çok rahat bir şekilde iş bulabilmenizdir. Bu sayede, finansal açıdan daha rahat bir hayat sürdürebilirsiniz ve bu da sizin finansal gelişim konusundaki finansal gelişimini doğrudan olumlu olarak etkiler.


3. Faydalı Hobiler Edinmek

Kişisel Gelişim İçin 5 Pratik Yöntem

Hobiler, genellikle kendimizi daha iyi hissetmek adına gerçekleştirdiğimiz eylemlerdir diye kısa ve öz bir tanım yapabiliriz. Hele bir de bu hobilerimizi bizim için faydalı bir şekile dönüştürsek çok daha iyi olmaz mıydı? Düşünsenize, hem kendinizi eğlendiriyorsunuz ve aynı zamanda da bu sizin kişisel gelişiminizi oldukça pozitif yönde etkiliyor. Kişisel gelişim için 5 pratik yöntem başlıklı konumuz dahilinde yer alan, faydalı hobilere örnek verecek olursak; yemek yapmak, şiir yazmak, çeşitli etkinlik ve semirlere katılmak veya da müze, tarihi eser tarzı yerleri gezmektir diyebiliriz. İddia ediyoruz ki, bu sayede hem kişisel gelişiminizi doğru yönde etkileyecek, hem de kendinizi etkili bir şekilde eğlendirebileceksiniz.


4. Erken Yatıp Erken Kalkmak

Kişisel Gelişim İçin 5 Pratik Yöntem

Erken yatıp erken kalkmak, özellikle de geleceğe dönük büyük hayalleri olan kişilerin mutlaka uygulaması gereken bir yöntemdir. Çünkü vücut, sağlıklı bir gelişim süreci içine girebilmek adına yereli ölçüde uyumaya ihtiyaç duyar. Hayalleriniz ise, önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşmek için erken kalkmanıza ihtiyaç duymaktadır. Yani siz, erken saatte uyuyarak vücut sağlığınız için çok önemli bir adım atmış olursunuz. Erken saatte kalkıp işe koyarak da gerçekleştirmek amacıyla çalıştığınız hayalleriniz için çok büyük bir adım atmış olursunuz. Kısaca toparlamak gerekirse, kendinizi hayatın her anlamında geliştirmek ve hayallerinize uzanan yolda dev bir adım atmak için erken yatın ve erken kalkın. 


5. Negatif Olan Her Şeyden Kaçınmak 

Kişisel gelişim için 5 pratik yöntem başlıklı konumuzda belirtttiğimiz 4 yöntemi az önce okudunuz. Bu konudaki 5. Yöntemimiz ise, diğer yöntemlere göre daha farklı bir anlam teşkil etmektedir. Çünkü hayat, negatif durumlarla ve negatif insanların çok yaygın olarak görüldüğü bir yerdir. Yani bu konumuz dahilinde yer alan veya sizin daha farklı olarak uyguladığınız kişisel gelişim yöntemleri, karşılaşabileceğiniz herhangi bir negatif durum veya kişiler tarafından tamamen anlamsız kalabilir. O yüzden, kişisel gelişiminiz adına, size olumsuz duygular ileten tüm kişi ve durumlardan kaçınmalısınız. Örneğin, yaptığınız bir girişimi, bir yöntemi sürekli olarak eleştiren ve sizin bundan vazgeçmeniz adına elinden geleni yapan bir insanla mümkünse bir daha hiçbir şekilde iletişim kurmayın. Eleştiri elbet yapılır. Hatta sizin daha iyi gelişmeniz için de çok faydalı bir şeydir. Ancak, hiçbir girişim, sürekli olarak eleştirilere maruz kalmaya layık değildir. Tüm bunların farkında olun ve bu doğrultuda yaşayın.

Kitap Okumak İnsanı Geliştirir Mi?

Tabiki de kitap okumak hem kelime hazinesi olarak hemde hayata daha farklı pencereden bakmamızı sağlar.

Kişisel Gelişim Önemli Mi?

Kişisel gelişim bu zorlu ve sıkıntılı hayat içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Gerek bireylerarası iletişim olsun gerekse psikolojik olarak kişisel gelişim önemlidir.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim bireylerin kendilerini hayata hazırlamaları hayata tutunabilmeleri yada kendilerini psikolojik olarak güçlü hissedebilmeleri için yapmış oldukları çabalardır.

Kişisel Gelişim Hangi Konuları Kapsar?

Kişisel gelişim psikoloji, bireylerarası iletişim, farkındalık, ekonomik olaylar ve birçok konuyu ele alan bir daldır.